Edukacyjne łaziki z recyklingu… w budowie

Edukacyjne łaziki z recyklingu… w budowie

Drugi etap konkursu „Zbuduj edukacyjnego łazika z recyklingu” zakończony. Projekty kosmicznych pojazdów przesłały cztery studenckie zespoły. Teraz żacy mają ponad dwa miesiące na zbudowanie sond marsjańskich zawierających elementy pozyskane z elektrycznych śmieci. Stawka jest wysoka, bo główna nagroda to 10 tysięcy złotych.

Z zakładu przetwarzania na Marsjard

By przejść do trzeciego etapu konkursu studenckie zespoły opracowały projekt edukacyjnego łazika marsjańskiego. W projekcie wyszczególniono elementy pochodzące ze zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Przynajmniej jeden powinien pełnić w kosmicznym pojeździe funkcję praktyczną. Zanim powstały projekty żacy odwiedzili zakłady przetwarzania MB Recycling.

„Poprzez konkurs udowadniamy, że w zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym drzemie potencjał. Studenci zamierzają wykorzystać w swoich łazikach m.in. silniki ze starych hulajnóg, moduły z laptopów czy czujniki z termometrów. Dla kogoś to zwykłe śmieci, ale dla przyszłych inżynierów… to szerokie pole do pokazania swojej kreatywności. Jestem pewna, że biorące udział w konkursie sondy marsjańskie będą nie tylko pobierać próbki gleby czy wody, ale też skanować otoczenie, pływać a nawet latać.”

– mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko

Kosmiczna #smart edukacja

Na zbudowanie łazika żacy mają czas do 10 października. Już dzień później pojazdy zostaną zaprezentowane i przetestowane na Polu Marsjańskim przy Politechnice Świętokrzyskiej. Jury będzie oceniać m.in. kreatywność studentów, liczbę wykorzystanych elementów z recyklingu elektrycznych śmieci oraz dodatkowe funkcje, jak np. wiercenie czy pływanie. Najważniejszy będzie jednak walor edukacyjny sondy marsjańskiej.

„Konkurs na budowę edukacyjnego łazika z recyklingu to ważny element niestandardowej edukacji ekologicznej w kontekście prawidłowego postępowania z elektrycznymi śmieciami. Poprzez studenckie prace pokazujemy praktyczny wymiar recyklingu. Każdy może zobaczyć, że ze zużytego laptopa, czujnika czadu czy odkurzacza można odzyskać wiele komponentów. Wystarczy tylko pamiętać o selektywnej zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, który dzięki temu trafi do profesjonalnych zakładów przetwarzania i stanie się cennym surowcem.”

– mówi Monika Wyciechowska z RLG Polska

Konkurs odbywa się już po raz czwarty. Organizowany jest przez Fundację Odzyskaj Środowisko, w ramach projektu Elektryczne Śmieci. Partnerami studenckich zmagań są: RLG Relectra Polska Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego, Politechnika Świętokrzyska oraz MB Recycling.

Regulamin znajduje się na stronie Fundacji Odzyskaj Środowisko.