Ekologia w sportowym wydaniu!
Mierzenie pierśnicy dostojnego platanu, rozgniatanie świeżych listków rozmarynu, zajęcia sportowe z zawodnikami CWKS Resovii, żywiołowa zumba, a na koniec sekrety pszczelej rodziny i degustacja miodów i produktów pszczelich. Rzeszowscy uczniowie odkryli, co łączy sport, ekologię i miód. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację Odzyskaj Środowisko i Organizację Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego AURAEKO na zlecenie Urzędu Miasta Rzeszowa pod auspicjami UNICEF.
Władysław Jagiełło, kasztany i … Afrodyta
Eco event rozpoczął się od spaceru Aleją Pod Kasztanami w Śródmieściu. Uczniowie podziwiali zabytkowe wille: dom zaprojektowany przez Tadeusza Tekielskiego z unikatowymi wieżyczkami czy Willę Pod Sową z zegarem słonecznym. Ale to drzewa były bohaterami wędrówki. Na trasie znalazły się m.in. cisy, które na mocy statutu warckiego wydanego przez króla Władysława Jagiełłę w 1423 roku zostały objęte ochroną. Dlaczego akurat cisy? Królewski dokument miał na celu ograniczyć eksport drewna cisowego, z którego powstawały najlepsze łuki.
„Cieszę się, że rzeszowscy uczniowie podczas spaceru ekologicznego odwiedzili również czerwony pojemnik na małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Przy okazji tego „spotkania” dowiedzieli się, że sport i ekologię łączy więcej niż myśleli, a selektywna zbiórka elektrośmieci i zużytych baterii może mieć miejsce nawet w czasie drogi do szkoły” – podkreśla Gabriela Leszczyńska z AURAEKO. Spacer kończyły warsztaty zielarskie przeprowadzone przez Martę Krynicką Orzech, zielarkę – fitoterapeutkę.
„Według greckich mitów oregano to ulubione ziele bogini Afrodyty, podobno powstało z lekkiej chmurki jej oddechu. Nazwa oregano jest utworzona ze słów: oros- góra i ganos – ozdoba, można powiedzieć, że oregano oznacza „ozdobę góry”. Rzeczywiście niewielkie kępki oregano porastają słoneczne, górzyste stoki” – mówiła Marta Krynicka Orzech.
Strzał w 10!
Drugim elementem eventu były zajęcia w Szkole Podstawowej nr 28 im. Płk. Łukasza Cieplińskiego. Na dwóch salach gimnastycznych dzieci i młodzież sprawdzały swoje umiejętności sportowe oraz kondycję. Na zajęciach tanecznych królowała zumba i taniec współczesny. Piłkarze z klubu CWKS Resovia zadbali o profesjonalny tor przeszkód, na którym liczyła się nie tylko szybkość, ale i precyzja działania. Słodkim zakończeniem dnia były warsztaty pszczelarskie połączone z zajęciami eko. Najmłodsi rzeszowianie wzięli udział w ekologicznym quizie wiedzy o recyklingu, zobaczyli filmy edukacyjne o tej tematyce, z bliska pooglądali biżuterię z elektrośmieci i zagrali w szachy. Popularnością cieszyły się ul z bębnów od pralek oraz degustacja miodów i produktów pszczelich.
„Co mają wspólnego słoń i pszczoła; dlaczego w szkole jest jak w ulu; czy pszczoły chorują; dlaczego pyłek pszczeli jest zdrowy – na te i wiele innych pytań wspólnie szukaliśmy odpowiedzi w czasie pszczelich zajęć. Wiedza najmłodszych o tym, jak ważną rolę w ekosystemie odgrywają pszczoły oraz o tym, dlaczego warto jeść miód była dla mnie miłym zaskoczeniem. W nagrodę, uczniowie dostali świece z wosku pszczelego i eko gadżety, by przypominały im o dzikich zapylaczach i pszczołach” – podkreśla Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
Happening, został zorganizowany przez Fundację Odzyskaj Środowisko we współpracy z organizacją odzysku AURAEKO, w ramach zadania publicznego finansowanego ze środków Gminy Miasto Rzeszów przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).