Ekologiczne ozdoby świąteczne? Poznaniacy już je mają!

Ekologiczne ozdoby świąteczne? Poznaniacy już je mają!

Poznańska Palmiarnia. Miejsce przepełnione zielenią pochodzącą z niespotykanych gatunków roślin. Opuncja, Figi, Cytrusy, 10 metrowe kaktusy. Czy można znaleźć lepsze miejsce do przeprowadzenia warsztatów ekologicznych? Wraz z RLG Polska, Zakładem Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu i Urzędem Miasta Poznania 10.12.2022 Fundacja Odzyskaj Środowisko przeprowadziła Ekomikołajki. Wszyscy chętni mogli odtworzyć egzotyczne palmy, wykonując elektryczne lasy w szkle oraz choinki na kartkach świątecznych. Za materiały posłużyły laminaty, świetlówki, szkło kineskopowe i wiele innych porecyklingowych frakcji elektrycznych odpadów.

Ekoświęta

Szklane bombki, anielski włos, brokat… To te ozdoby choinkowe są powodem nasilonej emisji mikroplastiku do środowiska w okresie bożonarodzeniowym. Czy jest to konieczne? Nic bardziej mylnego! Zero-waste staje się coraz popularniejsza w świadomości ludzi. Zamiast pozbywać się materiałów, które najprawdopodobniej znalazłyby się na składowisku odpadów – można dać im drugie życie. Czy plastikowe i kryształowe bombki, które na stałe zagościły w krajobrazie świąt są zastępowalne? Odwiedzający Palmiarnię Poznańską podczas Ekomikołajek wiedzą, że tak!

Uczestnicy warsztatów udowodnili, że rezultaty własnoręcznie wykonanych prac realizowanych w nurcie trash artu mogą stanowić nowoczesną ozdobę świąteczną półki czy parapetu. Jest to również nową formę zagospodarowania elektroodpadów – których z roku na rok – przybywa. Kto wie, być może elektryczny las w szkle bądź porecyklingowa wersja kartki świątecznej na stałe znajdą miejsce na wigilijnym stole?

Wśród poznańskiej ciszy

Jedyne miejsce w którym pośród drzew można znaleźć elektroniczne śmieci nie zanieczyszczające środowiska – to Poznańska Palmiarnia! 10 grudnia została przekształcona w pracownię artystyczną, gdzie stworzono ponad setkę unikatowych dzieł sztuki w postaci elektrycznych lasów w szkle. Wszystko przy pomocy materiałów pochodzących z recyklingu elektroodpadów oraz wyobraźni i kreatywności nowoodkrytych artystów. Nie zabrakło również zimowego akcentu – każdy z chętnych mógł wykonać i przyozdobić własnoręcznie wykonaną kartkę świąteczną.

Czy poznaniacy zaskoczyli swoją kreatywnością? Niewątpliwie. Tak jak Palmiarnia Poznańska prezentuje różne ekosystemy – począwszy od lasów tropikalnych, po rośliny podzwrotnikowe – tak lasy w szkle przedstawiały przeróżne warianty środowisk. Lato czy zima, bananowce czy wysokie i kłujące kaktusy – wszystkie z nich znalazły swój elektroniczny odpowiednik. Wyobraźnia pozwoliła na wykonanie pięknych ozdób, które niewątpliwie znajdą swoje miejsce w wielu poznańskich domach.

Alternatywa dla śmieci

Każdy szklany świat zachował swoją indywidualność. Wypełniony został „śniegiem” w postaci świetlówek, „kryształami” ze szkła kineskopowego, kabelkami, sprasowanymi lodówkami i laminatami. Nie zabrakło w nich również naturalnych akcentów w postaci szyszek, gałązek i mchu chrobotka. Całość miała przypominać o konieczności odpowiedzialnej i prawidłowej segregacji odpadów oraz budować świadomość ekologiczną uczestników warsztatów.

„Trash art jest nowoczesną formą sztuki, która umożliwia ograniczanie produkcji śmieci oraz edukację w zakresie prawidłowej ich segregacji. Mamy nadzieje, że lasy w szkle oraz kartki świąteczne wykonane dzisiaj przez mieszkańców Poznania będą przypominały, dlaczego recykling elektrycznych odpadów w dzisiejszych czasach jest tak istotny” – mówi Daniel Tatarek z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Elektroniczny prezent

Każdy elektroniczny sprzęt – prędzej czy później – zużyje się. Co z nim wtedy zrobić? Najlepszym i najprostszym sposobem na prawidłowe pozbycie się go jest skorzystanie z jednego z ponad tysiąca pojemników na elektroodpady rozstawionych na terenie całej Polski w ramach projektu Elektryczne Śmieci. To dzięki nim sprzęt elektroniczny jest w stanie uzyskać nowe życie na drodze recyklingu.

Warsztaty w nurcie trash art zrealizowane zostały wspólnie przez Miasto Poznań, Fundację Odzyskaj Środowisko, MB Recycling oraz organizację odzysku RLG Relectra Polska.