EKOzwrot – EKOdar

EKOzwrot – EKOdar

Polacy łączą ekologię z dobroczynnością

Prawie sześć tysięcy paczek trafiło w ciągu ostatnich trzech miesięcy do Fundacji Odzyskaj Środowisko w ramach usługi InPost EKOzwroty. Tekstylia, obuwie, sprzęt elektryczny i elektroniczny, zabawki oraz książki ważyły ponad 21 ton. W ramach działa charytatywnych przygotowano także 350 EKOdarów, które trafią do potrzebujących.

Oddać czy zostawić? Oto (nie) jest pytanie

EKOzwroty czyli wspólna inicjatywa wspierająca ideę zero waste prowadzona przez InPost oraz Fundację Odzyskaj Środowisko , wyraźnie nabiera tempa. Rośnie świadomość społeczna Polaków i poczucie odpowiedzialności za środowisko.

Usługa EKOzwroty zadebiutowała pod koniec zeszłego roku i początkowo dotyczyła wyłącznie sprawnych, ale nieużywanych sprzętów elektrycznych i elektronicznych. Z czasem, pojawiła się możliwość oddania niepotrzebnych tekstyliów, książek i zabawek, co okazało się strzałem w dziesiątkę.
„ Idea zero waste wpisuje się w strategię ESG Grupy InPost, dlatego wspólnie z Fundacją Odzyskaj Środowisko i innymi partnerami naszej akcji, zdecydowaliśmy się udostępnić PaczkomatR InPost jako narzędzie promowania wiedzy i zasad obiegu zamkniętego. Dzięki usłudze EKOzwroty, każdy przedmiot może mieć nową historię”. – mówi Sebastian Anioł, dyrektor działu Innowacji Logistycznej, InPost.

Trzy drogi

Wszystkie paczki nadane w ramach usługi EKOzwroty podlegają weryfikacji i selekcji. Te, które nadają się do dalszego wykorzystania są naprawiane, dezynfekowane i przygotowywane do sprzedaży. Część z nich jest przekazywana na cele charytatywne. Pozostałe rzeczy, których naprawa jest niemożliwa do zrealizowania, lub jej koszt przewyższa wartość przedmiotu, przekazywane są do profesjonalnych zakładów przetwarzania. Tam, odzyskuje się z nich cenne surowce i materiały takie jak tworzywa sztuczne czy szkło. Spośród wszystkich grup przedmiotów, które można wysyłać w ramach EKOzwrotów, obuwie ma najwyższy procentowy wskaźnik reuse. Aż 96%  par butów zebranych przy współpracy z CCC, zyskało nowe życie. To pokazuje jak ważna jest nasza rosnąca świadomość na temat ekonomii cyrkularnej. W trosce o planetę i siebie warto nadać im nowe story.

Mały gest, wielka pomoc

Dom Samotnej Matki w Zabrzu, Domy Dziecka w Kielcach, Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt
w Dyminach, Stowarzyszenie Słabo i Niesłyszących ,,Migacze” w Pile oraz biblioteka szkolna
w Zespole Szkoły i Przedszkola w Ożarowie  – to do tych instytucji trafią EKOdary.

„Szybko rosnące zainteresowanie usługą EKOzwroty pokazuje, że tworzymy dziś smart community, dla której ważna jest troska o środowisko naturalne. Za każdą postawą proekologiczną, kryje się świadomość ekologiczna, dlatego tak ważna jest smart edukacja, która  uczy i pokazuje, że łatwo jest być eko na co dzień. Jeśli mamy w domu niepotrzebne przedmioty, warto nadać im drugie życie: w trosce o siebie, swoich najbliższych i środowisko naturalne” – mówi Krzysztof Kieszkowski prezes Fundacji Odzyskaj Środowisko.

W ramach pomocy charytatywnej EKOzwrot – EKOdar do najbardziej potrzebujących trafi 350 paczek wypełnionych najbardziej potrzebnymi przedmiotami.Wśród nich znalazły się m.in. koce, obuwie zimowe, odzież dziecięca, gry planszowe, książki i mały sprzęt AGD.

Szczegóły usługi EKOzwroty znajdą Państwo na stronie:

https://inpost.pl/ekozwroty

W przypadku pytań zapraszam do kontaktu:

Krzysztof Kieszkowski tel. +48 883 700 198

                                   mail: [email protected]