EKOzwroty

Nie używasz? Nadaj EKOzwrot! W ten sposób wydłużasz życie produktu, dbasz o Planetę i pomagasz innym. Przygotuj nieużywane, ale wciąż sprawne przedmioty, spakuj paczkę i wyślij EKOzwrot. W ramach EKOzwrotów możesz nadać: tekstylia, obuwie, książki, artykuły dziecięce oraz elektronikę.
EKOzwroty – praktyczne rozwiązanie gospodarki cyrkularnej
Usługa EKOzwrotów w centrum stawia wydłużanie cyklu życia produktów, dzięki temu minimalizujemy zużycie surowców oraz redukujemy liczbę odpadów. Surowce i odpady z produktu, którego cykl życia dobiegł końca, powinny pozostać w obiegu, w ten sposób chronimy środowisko naturalne: ograniczamy ślad węglowy i wodny, redukujemy zależność od surowców.
Nadając EKOzwrot
• chronisz bioróżnorodność
Wydłużanie cyklu życia produktu poprzez usługę EKOzwrotów oznacza mniejsze wykorzystanie zasobów naturalnych oraz mniejszą ingerencję w naturalne krajobrazy. Mniej nowych produktów wprowadzanych na rynek oznacza większą ochronę bioróżnorodności.
Różnorodność biologiczna „określa rozmaitość występujących ekosystemów, gatunków żywych organizmów i ich genów. Im bardziej zróżnicowane środowisko przyrodnicze, tym jest stabilniejsze, lepiej funkcjonuje i w następstwie jest odporne na zachodzące zmiany. Współcześnie wymiera od 5 000 do ok. 50 000 gatunków roślin i zwierząt rocznie. Jest to 100 – 1 000 razy więcej od naturalnego procesu wymierania bez wpływu cywilizacji ludzkiej.”[1]
• redukujesz emisję gazów cieplarnianych
Europejska Agencja Środowiska podaje, że procesy przemysłowe i użytkowanie produktów odpowiada za 9,1% emisji gazów cieplarnianych w UE, podczas gdy gospodarka odpadami odpowiada za 3,3%. Ograniczenie procesów przemysłowych w postaci produkcji nowych przedmiotów pozwala ograniczyć emisję gazów cieplarnianych.
• ograniczasz ślad wodny
Do wyprodukowania jednej pary dżinsów potrzeba 10 tys. litrów wody, produkcja jednego telefonu pochłania 12 000 litrów wody, a stworzenie nowych butów wymaga zużycia 8,5 tys. litrów wody. Nadając rzeczom drugie życie, chronisz zasoby wodne.
• pomagasz innym
W ramach akcji EKOdary część starannie wyselekcjonowanych przedmiotów trafia na cele charytatywne. Przekazywana pomoc jest celowana, co oznacza, że pracownicy Fundacji Odzyskaj Środowisko ustalają z instytucją lub osobą potrzebującą, listę przedmiotów, które są im potrzebne.
• tworzysz smart community
Hiperkonsumcja rzeczy sprawia, że produkujemy dziś globalnie i regionalnie, zdecydowanie za dużo. „Globalnie, każdego roku produkujemy 62 miliony ton ubrań, co oznacza, że dla 8 miliardów ludzi na Ziemi, rok rocznie powstaje 80-150 miliardów sztuk odzieży. Branża fast fashion sprawiła, że ¼ produkowanych ubrań nigdy nie zostaje sprzedana trafiając na wysypiska śmieci w Afryce czy na Pustynię Atacama w Chile. Według Ellen MacArthur Foundation w skali całego świata recyklingowi poddawany jest tylko 1% ubrań, z tego tylko 13% jest przerabianych na nowe ubrania[2]. Warto jednak podkreślić, że świadomość ekologiczna Polaków rośnie. Zamiast wyrzucać dobre, ale niepotrzebne ubrania do dedykowanego pojemnika lub odwozić do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, można nadać je bezpłatnie przez Paczkomat InPost.
Co się dzieje z moimi rzeczami?
W ramach EKOzwrotów można nadać: tekstylia, elektronikę, obuwie, książki i artykuły dziecięce. Każda paczka nadana jako EKOzwrot zostaje odebrana przez kuriera i dostarczona do sortowni. Wszystkie paczki są ważone, otwierane i sprawdzane pod względem zawartości, a następnie sortowane według asortymentu i oceny stanu przesłanych przedmiotów.
Przedmioty
- gotowe do ponownego użycia bez interwencji serwisu przekazywane są do partnerów, którzy przywracają je na rynek. Część z tych rzeczy trafia na cele charytatywne.
- wymagające serwisu, naprawy lub czyszczenia są oceniane przez partnerów projektu. Jeżeli wstępna wycena serwisu nie jest niższa niż wartość przedmiotu i koszty energii oraz zaangażowania czasowe pracownika następuje naprawa.
- niespełniające pierwotnej funkcji lub których naprawa jest nieopłacalna trafiają do profesjonalnych zakładów przetwarzania.

EKOdary – wspieramy potrzebujących
Spośród EKOzwrotów nadających się do ponownego użycia 5% regularnie trafia na cele charytatywne, w tym do placówek takich jak:
• ośrodków wychowawczych • schronisk dla bezdomnych • domów dziecka • schronisk dla zwierząt • ośrodków Pieczy Zastępczej • świetlic środowiskowych • fundacji • stowarzyszeń • bibliotek

Skontaktuj się z nami i przekaż informacje, a my zajmiemy się resztą.
Dominika Kramer
📞789375514
📫dominika.kramer@odzyskajsrodowisko.pl
Zastanawiasz się czy 5% to dużo czy mało? Projekt EKOzwroty jest usługą darmową dla mieszkańców, ale wymaga codziennego zaangażowania kurierów, pracowników sortowni, osób z działów IT, marketingu i promocji. Nadawanie rzeczom drugiego życia to także praca osób w działach serwisu i naprawy oraz w przypadku, gdy rzeczy nie nadają się do ponownego wykorzystania, w profesjonalnych zakładach przetwarzania. W ramach projektu utrzymujemy również współpracę z Instytucjami biorącymi udział w Polskiej Stolicy Recyklingu, czyli ogólnopolskiej grywalizacji Miast i Instytucji.
Od dwóch lat przyznajemy nagrody dla instytucji w całej Polsce, które grywalizują w oparciu o EKOzwroty. Łączna wartość przekazanych dotychczas nagród to 250 000 złotych. Główne nagrody w Programie zdobyły: Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bohaterskich Lotników Podlasia oraz Publiczna Szkoła Podstawowa nr 28 im. Jana Pawła II z Wałbrzycha.
W Programie Polska Stolica Recyklingu wzięło udział ponad 350 instytucji z całego kraju. Jednocześnie, Fundacja wspiera miasta przyznając nagrodę Miasto Przyjazne GOZ. Zwycięskie miasta w tej kategorii to Łódź oraz Białystok.
Galeria zdjęć
EKOzwroty w liczbach
W 2024 r. Polacy nadali 132 931 paczek.

FAQ – najczęściej zadawane pytania
W ramach usługi EKOzwrotów możesz nadać przedmioty, które są sprawne, a których już nie potrzebujesz. Niepotrzebne książki, obuwie, artykuły dziecięce, tekstylia, elektronika, sprzęt sportowy zamiast zbierać kurz, zostaną zawrócone na rynek.
Oddając przedmiot, z którego nie korzystasz, a który jest potencjalnie sprawny dajesz mu szansę na ponowne użycie przez inną osobę, instytucję a dzięki temu pozytywnie wpływasz na środowisko. Koszt serwisu i jego ślad węglowy będzie niższy niż wytworzenie nowego urządzenia o podobnych funkcjonalnościach i parametrach.
W przypadku, kiedy koszty serwisu przekroczą koszty produkcji, przedmiot zostanie poddany procesom recyklingu w wyniku których odzyskane zostaną cenne surowce w tym metale żelazne, nieżelazne oraz tworzywa sztuczne czy szkło. Oddając przedmioty świadomie dbasz o środowisko, a Twoje działanie wpisuje się w idee Zero Waste oraz Reuse, które są ważnymi elementami gospodarki obiegu zamkniętego.
Zostaną one ocenione przez specjalistyczny serwis pod kątem możliwości wykorzystania do ponownego użycia w części lub w całości.
Jeżeli podstawowe funkcje działają poprawnie, zostaną one przekazane do ponownego wprowadzenia na rynek przez operatorów zajmujących się przywracaniem drugiego życia starszym urządzeniom. Takie przedmioty mogą zostać np. przekazane organizacjom społecznym w celu ponownego wykorzystania.
Pomoże Ci na pewno odpowiedzenie na poniższe pytania:
• Czy sprzęt jest kompletny i nie zniszczony na tyle aby nie mógł zostać naprawiony?
• Czy według Ciebie nadaje się do naprawy?
• Czy dotychczas z niego korzystałem, ale wymieniłem na nowe urządzanie?
• Ma zwykłe ślady użytkowania?
• Bateria w sprzęcie działa, ale szybko się rozładowuje?
Jeżeli na powyższe pytania odpowiedziałeś twierdząco to prześlij sprzęt, na pewno będziemy mogli przywrócić mu drugie życie, a inna osoba będzie mogła z niego korzystać.
Zdecydowanie tak. W jednej paczce możesz nadać np. odzież, obuwie i książki. Pudło wypełnij jak najszczelniej- rzeczy poskładaj i umieść w opakowaniu. Im więcej rzeczy zmieścisz w jednej przesyłce, tym lepiej dla planety.
Raporty EKOzwroty
Jak każdy projekt, również EKOzwroty posiadają swoje raporty przygotowane przez Fundację Odzyskaj Środowisko we współpracy z InPost.
Raporty merytorycznie są przygotowywane we współpracy z Polskim Instytutem ESG.
Od początku trwania projektu zauważalny jest wzrost zainteresowania mieszkańców przekazywaniem przedmiotów, których już nie wykorzystują i którymi mogą się pogodzić z innymi. Mieszkańcy coraz chętniej oddają książki, elektronikę, obuwie czy zabawki, a najczęściej w EKOzwrotach znajduja się ubrania. Warto zaznaczyć, że w paczkach można łączyć różne kategorie przedmiotów – im bardziej wypełnione pudełko tym bardziej ekologiczne rozwiązanie, ponieważ nie „wozimy” powietrza, a dzięki temu efektywniej gospodarujemy zasobami energii i redukujemy ślad węglowy,
Działamy wspólnie z miastami i gminami oraz lokalnymi społecznościami oraz wspieramy potrzebujących EKOdarami.
Każda paczka ma znaczenie.
Partnerzy EKOzwrotów


