EKOzwroty w stronę GOZ

EKOzwroty w stronę GOZ

W ostatnim kwartale Polacy nadali ponad 38 tysięcy paczek w ramach usługi InPost i Fundacji Odzyskaj Środowisko. To kolejny kwartał, kiedy wzrasta świadomość mieszkańców w zakresie wydłużania życia produktów w wygodny sposób – nadając niepotrzebne przedmioty z wykorzystaniem Paczkomatu dbając jednocześnie o środowisko, ale także wspierając osoby potrzebujące.

EKOzwroty na straży serca

W ramach popularyzacji usługi i właściwego postępowania z przedmiotami, z których na co dzień już nie korzystamy, a które zachowały swoje pierwotne funkcje i mogą się przydać innym, rozpoczęliśmy akcję we współpracy ze Związkiem OSP RP, a także projektem Pierwszy Ratownik i firmą Gecon. Dzięki tej współpracy EKOzwroty zyskały jeszcze jedną szczególną moc – ratowania życia. Już nie tylko dbałość o środowisko, oszczędność surowców i pomoc bardziej potrzebującym – tym razem nadane paczki na rzecz OSP przeliczono na punkty, które zamieniono na aparaty AED ratujące życie – to piękny przykład budowania #SmartCommunity w naszym otoczeniu poprzez odpowiedzialne decyzje. 221 jednostek OSP czynnie włączyło się w akcję i nadali ponad 88 ton zdatnych do użycia – dzięki temu aż 8 jednostek uzyskało sprzęt – który będący w pobliżu mieszkańców może skutecznie poprawiać bezpieczeństwo – część z nich będzie zamieszczona na Paczkomatach InPost w miejscowościach, które zwyciężyły w konkursie.

Tekstylia na czasie

Według raportu Banku Światowego z 2023 roku branża modowa odpowiada za 8-10 procent emisji dwutlenku węgla i 20 procent zużycia wody. Dlatego bardzo nas cieszy, że Polacy w ramach EKOzwrotów nadają najwięcej ubrań – ponad 55% wszystkich EKOzwrotów to tekstylia. To również dobra droga do redukcji zanieczyszczeń – wydłużając życie naszych nieużywanych ubrań pomagamy nie tylko innym, ale również pośrednio sobie. Idąc za sukcesem trzeciego kwartału 2024 roku Fundacja we współpracy ze swoimi partnerami uruchomiła Polską Stolice Recyklingu – gdzie grywalizacja instytucji z miast objętych projektem Elektryczne Śmieci ma wspomóc powszechną wiedzę o EKOzwrotach, jako o narzędziu chroniącym środowisko w sposób bezpieczny i blisko człowieka.

Zapraszamy do zapoznania się z Raportem.