Elektryczne śmieci mają moc

Elektryczne śmieci mają moc

zbiórki elektroodpadów w projekcie Zrównoważona cyfryzacja w BGK zakończone

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) wraz ze swoimi 16 Regionami wziął udział w projekcie ,,Zrównoważona cyfryzacja w BGK”. Przez 6 tygodni pracownicy oddawali małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny do specjalnych pojemników. Efekt zbiórki to prawie 400 kilogramów elektroodpadów, które trafiły do profesjonalnych zakładów przetwarzania MB Recycling i Maya Victory. Tam, odzyskano z nich tworzywa sztuczne, metale żelazne i nieżelazne oraz metale szlachetne.

Potrójna korzyść

„Idea wspólnych działań BGK i Fundacji Odzyskaj Środowisko koncentruje się wokół społecznej odpowiedzialności biznesu, gospodarki cyrkularnej oraz zrównoważonej cyfryzacji. Jako polski bank rozwoju odpowiadamy na potrzeby społeczno-gospodarcze związane z nowymi technologiami, dbamy również o kwestie środowiskowe. Tym razem pracownicy banku mieli okazję poznać praktyczny wymiar recyklingu – zajrzeli do zakładów przetwarzania, przypomnieli sobie zasady selektywnej zbiórki elektrośmieci i wdrożyli je w życie”

– mówi Olga Bereza, starsza specjalistka ds. społecznej odpowiedzialności w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Oprócz wiedzy teoretycznej, na początku grudnia wszystkie oddziały otrzymały specjalistyczne pojemniki na małe elektroodpady. Przez kilka tygodni można było do nich wrzucać wszystko to, co działało na prąd lub na baterie.

„Oddając zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny chronimy siebie, swoich najbliższych oraz środowisko naturalne. Na przykład w zużytych bateriach znajdują się substancje niebezpieczne w postaci kadmu, niklu, ołowiu i rtęci. Nie przechowujmy zużytych baterii oraz elektroodpadów w naszych domach i mieszkaniach. Oddajmy je do recyklingu. W ten sposób możemy z nich odzyskać cenne substancje i materiały zamykając obiegi”

– dodaje Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Piękno z recyklingu

Polacy kupują coraz więcej sprzętów elektrycznych i elektronicznych. Według sondaży najczęściej wymieniają telefon. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska podaje, że każdego roku w naszym kraju produkujemy ok. 200 tys. ton elektroodpadów, z czego tylko 40 proc. trafia do recyklingu.

„Działania edukacyjne są ważne, gdyż podają nam konkretne rozwiązania. Cieszę się, że pracownicy naszego banku włączyli się w zbiórkę. Dzięki ich zaangażowaniu ponad 1500 telefonów trafiło do recyklingu!”

– dodaje Olga Bereza z BGK.

Praktyczny wymiar recyklingu to nie tylko odzyskane surowce, ale też dekoracyjne breloki, broszki i pierścienie, ale także obrazy układane, szachy czy ule, które dziś tworzą szlak pasiek z recyklingu.

Zbiórki elektrycznych śmieci w projekcie Zrównoważona cyfryzacja w BGK 2023 r. zorganizowali: Bank Gospodarstwa Krajowego, Fundacja Odzyskaj Środowisko oraz MB Recycling.