Kielecka Ekologiczna Sobota z Szachami!

Kielecka Ekologiczna Sobota z Szachami!

Zapraszamy serdecznie do udziału w konferencji prasowej i otwarcia rzeźby Pana Sławomira Micka na Placu Artystów w dniu 11 maja 2023 na godzinę 12.00. W samo południe zostanie otwarta instalacja, którą artysta wyraża miłość do szachów i chęć propagowania w Kielcach tej pięknej gry. Wydarzenie to jest Preludium do pierwszej Kieleckiej Ekologicznej Soboty z Szachami, która będzie miała miejsce na Placu Artystów w najbliższą Sobotę 13 maja 2023 o godzinie 11.00.

Rzeźba i ekologia 

Już w czwartek na Placu Artystów pojawią się dwa nowe obiekty, które będą poniekąd zapowiedzią sobotnich wydarzeń, a jednocześnie inspiracją i wezwaniem do działania. W trakcie konferencji prasowej zostanie odsłonięta rzeźba artysty – pana Sławomira, inspirowana królewską grą. Jednocześnie w centrum miasta pojawi się przedmiot użyteczny – czerwony pojemnik, który ustawi Fundacja Odzyskaj Środowisko, a będzie on przeznaczony do zbiórki małego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Jest to kontynuacja i przypomnienie projektu Elektryczne Śmieci, który od kilku miesięcy działa w Kielcach i służy mieszkańcom. Jednocześnie to zapowiedź pierwszego EKO-Logicznego Turnieju Szachowego, który jest elementem kampanii edukacyjnej. 

Turniej szachowy

Podczas sobotniego eventu odbędzie się pierwsza z serii rozgrywek ogólnopolskiego EKO-Logicznego Turnieju Szachowego organizowanego przez Fundację Odzyskaj Środowisko.

“Uczestnicy będą rywalizować w 4 grupach wiekowych, a poznać szczegóły i zapisać się można zarówno na stronie www.chessarbiter.com, jak również kontaktując się z Fundacją Odzyskaj Środowisko. Celem turnieju jest grywalizacja w słusznym celu.  Chcemy w ten sposób pokazać piękno logicznej gry, ale także upowszechnić efektywne działania ekologiczne w obszarze segregacji i właściwego postępowania z elektrycznymi śmieciami.”

Krzysztof Kieszkowski, Fundacja Odzyskaj Środowisko

Finał ogólnopolskiego turnieju, podobnie, jak ubiegłorocznych rozgrywek, zakończy się w Centrum Geonatura Kielce, gdzie spotkają się najlepsi z najlepszych szachistów.

Ekologia 

Poza rzeźbą i szachami na odwiedzających Plac Artystów w sobotę od godziny 11.00 będzie czekało sporo atrakcji. Na stoiskach będzie można zobaczyć ul z recyklingu bębna od pralki, wystawę sztuki Trash Art, przygotowaną przez Natalię Murdzę oraz wziąć udział w warsztatach artystycznych – organizowanych przez Polski Związek Artystów Plastyków Okręg Kielecki, zagrać w plenerowe szachy Muzeum Zabawek i Zabawy, a także sprawdzić się w partii szachowej z zawodowymi szachistami – figurami, które powstały z recyklingu elektrycznych śmieci. To wydarzenie jest także zapowiedzią I Wielkiej Kieleckiej Zbiórki Elektrycznych Śmieci, która będzie miała miejsce przy pływalniach kieleckiego MOSIRu “Jurajska” i “Foka” 19 maja 2023 r. 

Sam turniej otrzymał patronat honorowy Świętokrzyskiego Związku Szachowego.

Wydarzenie organizowane jest przez Polski Związek Artystów Plastyków Okręg Kielecki, przy aktywnym współudziale Fundacji Odzyskaj Środowisko, Fundacji Dobry Ruch, Geonatura Kielce, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kielcach, Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, Miejskiego Domu Kultury i Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach.  Wydarzenie odbywa się pod patronatem prezydenta Miasta Kielce.

ZOBACZ TAKŻE

Eko–Logiczny Turniej Szachowy w Starogardzie Gdańskim

Elektryczne Śmieci na szachownicy – wielki finał EkoLogicznego Turnieju Szachowego

Szach mat – znamy zwycięzców EkoLogicznego Finału Szachowego