Konkurs na mikroinstalację OZE rozstrzygnięty!

Konkurs na mikroinstalację OZE rozstrzygnięty!

Studenci z koła naukowego Electronus Politechniki Poznańskiej zwyciężyli w konkursie na zbudowanie mikroinstalacji OZE z recyklingu.  Panele fotowoltaiczne, akumulatory oraz falowniki posłużyły do zbudowania wyjątkowej konstrukcji, którą można oglądać na terenie Politechniki, a już wiosną na terenie ścieżki edukacyjnej Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu. Zwycięski zespół otrzymał główną nagrodę w wysokości 10 000 złotych.

Tworzymy zieloną energię

Najważniejszym celem konkursu na mikroinstalację odnawialnych źródeł energii jest pokazanie praktycznego wymiaru recyklingu.

„W ramach konkursu studenci odwiedzili profesjonalny zakład przetwarzania Maya Victory z linią do recyklingu świetlówek. W trakcie zmagań konkursowych,  Uczestnicy mieli do dyspozycji elementy pochodzące z recyklingu elektrycznych odpadów. Cieszę się, że podjęli to trudne wyzwanie i dziś możemy sami zobaczyć, że to, co do tej pory traktowaliśmy jako odpady, zamieniło się w materiał do budowy mikroinstalacji. Mam nadzieję, że zachęci to mieszkańców Poznania do selektywnej zbiórki elektroodpadów”- mówi Michalina Magdziarz z Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu. Mikroinstalacja OZE, zgodnie z Regulaminem, powinna opierać się na oryginalnym projekcie oraz jak największym udziale elementów z odzysku.

Elektryczne śmieci w nowym wydaniu

„Okazuje się, że frakcje pochodzące z recyklingu elektrośmieci mogą mieć bardzo wiele zastosowań. Cieszę się, że studenci Politechniki Poznańskiej zaprezentowali nam kolejną ciekawą możliwość wykorzystania elementów z recyklingu. Gratuluję zwycięzcom wyobraźni, konsekwencji w działaniu i odwagi podejmowania trudnych zadań. Myślę, że mikroinstalacja na Politechnice Poznańskiej oraz ta na terenie Suchego Lasu będą przypominać mieszkańcom Poznania o konieczności selektywnej zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego”– mówi Monika Wyciechowska z RLG Relectra Polska.

Róża wiatrów OZE

Korzystając ze źródeł odnawialnych, zapewniamy sobie lepszą jakość życia. OZE są niewyczerpalne, a produkowanie energii nie powoduje emisji szkodliwych gazów i pyłów. Ogólnie, odnawialne źródła energii w produkcji UE w 2021 r. stanowiły 37,6 proc. – to dobry wynik, dwukrotnie lepszy od krajowego – czytamy na stronie Centrum Informacji o Rynku Energii.

Dziś wiemy, że nieodnawialne źródła energii przestają być wystarczające. Biorąc pod uwagę cały 2021 r. zapotrzebowanie na woltaż w Polsce, wzrosło o ponad 5 punktów procentowych względem roku 2020. W grudniowym pozyskiwaniu prądu dominowały elektrownie węglowe oraz wiatrowe –tłumaczy Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.  Co więcej, proces wytwarzania energii staje się coraz droższy, a więc też mniej opłacalny, stąd pomysł na niecodzienny konkurs, który zwraca uwagę na odnawialne źródła energii, ale także na potrzebę selektywnej zbiorki elektrycznych śmieci”- dodaje.

Organizatorami konkursu są:  Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu, Fundacja Odzyskaj Środowisko, MB Recycling oraz RLG Relectra Polska Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.