Kto zostanie Polską Stolicą Recyklingu? Zbliża się wielki finał ogólnopolskiej grywalizacji

Kto zostanie Polską Stolicą Recyklingu? Zbliża się wielki finał ogólnopolskiej grywalizacji

8 marca, podczas Kongresu Miast i Biznesu, poznamy zwycięzcę tegorocznej edycji Polskiej Stolicy Recyklingu. O tytuł i statuetkę wykonaną z recyklingu elektrycznych śmieci walczy kilkadziesiąt miast z całej Polski. W czasie wydarzenia nagrody odbiorą również instytucje. Na najlepsze instytucje czeka pula nagród w wysokości 150 tysięcy złotych.

Elektryczne śmieci się liczą

W kategorii Miast zwycięzcą zostanie to miasto, które zebrało największą ilość zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w przeliczeniu na mieszkańca. W programie wzięło udział kilkadziesiąt miast uczestniczących w projekcie „Elektryczne Śmieci”, dzięki któremu mieszkańcy mogą bezpłatnie i bezproblemowo oddawać elektroodpady za pomocą czerwonych pojemników lub korzystając z odbiorów domowych lub z firm.

„Szacuje się, że w naszych domach chomikujemy około 20 milionów sztuk elektroodpadów, głównie telefonów komórkowych. Zadanie Miasta polegało na tym, żeby zachęcić obywateli swoich lokalnych społeczności do zrobienia porządków i przekazania elektrycznych śmieci do recyklingu. Oddając je do profesjonalnych zakładów przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego chronimy siebie i swoich najbliższych. W elektrośmieciach znajdują się bowiem niebezpieczne substancje. Dodatkowo, działamy na rzecz środowiska naturalnego zawracając materiały i substancje na rynek w ramach gospodarki cyrkularnej”

– podkreśla Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Zwycięskie Miasto otrzyma tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu oraz statuetkę wykonaną z materiałów pochodzących z recyklingu elektrycznych śmieci. Autorką unikatowej nagrody jest artystka Akademii Sztuk Pięknych Natalia Murdza.

Nadaj rzeczom nowe story – radomskie instytucje w grze

W Programie Polska Stolica Recyklingu wzięło udział 186 instytucji z całej Polski. Zadaniem każdej z nich było zachęcenie społeczności do nadania EKOzwrotu z kodem swojej placówki. Ta instytucja, która zebrała największą liczbę punktów zdobędzie nagrodę główną w postaci 50 000 złotych, ale łączna pula nagród to aż 150 tysięcy złotych.

„Już teraz gratuluję wszystkim instytucjom, które wzięły udział w tegorocznej edycji programu. Dzięki ich zaangażowaniu idea zero waste zyskała na popularności. To bardzo ważne, żebyśmy wiedzieli, że rzeczy, które już nie są nam potrzebne, a jeszcze spełniają swoje funkcje jak np. obuwie, książki, zabawki, tekstylia czy elektronika mogą zostać ponownie wykorzystane. Usługa EKOzwrotów realizowana wspólnie z InPost nadal trwa, dlatego warto na bieżąco oddawać rzeczy, z których już nie korzystamy. Część przedmiotów trafia na cele charytatywne.”

– dodaje Rodkiewicz.

Rozstrzygnięcie programu Polska Stolica Recyklingu odbędzie się 8 marca w Centrum Naukowo-Technicznym EC1 w Łodzi.


Organizatorem Programu Polska Stolica Recyklingu jest Fundacja Odzyskaj Środowisko.

Partnerzy strategiczni: InPost – Paczkomat, Kurier, MB Recycling, Maya Victory

Partner merytoryczny: InPost Green City Partnerzy edukacyjni: Elektryczne Śmieci, RLG Polska, AURAEKO, Europejska Platforma Recyklingu