Łaziki z recyklingu znów wylądują na Marsjardzie!
9 września na Polu Marsjańskim przy Politechnice Świętokrzyskiej kosmiczne umiejętności zaprezentują łaziki zbudowane z elektrycznych śmieci. W pojazdach wykonanych w ramach drugiej edycji konkursu Zbuduj łazika z recyklingu będzie można zobaczyć sondy wyposażone w manipulatory, aparaty fotograficzne czy lasery. Nagroda główna dla zwycięskiego zespołu to 10 000 złotych. Konkurs organizowany jest wspólnie przez Fundację Odzyskaj Środowisko, MB Recycling, Politechnikę Świętokrzyską oraz organizację odzysku Reverse Logistics Group.
Odyseja i recykling
Silniki elektryczne, ogniwa, sterowniki, obudowy komputerów, elementy odkurzaczy, kable, koła z hulajnóg to tylko niewielka część elementów pochodzących z recyklingu elektrycznych śmieci, które zyskały drugie życie.
„Głównym elementem funkcjonalnym łazika będzie manipulator. Pozwoli on na przenoszenie niewielkich ładunków, jak i na zbieranie próbek niezbędnych do badań. Jego wysoka funkcjonalność wynika z konstrukcji, która umożliwia płynny ruch w czterech płaszczyznach, co przekłada się na doskonałą umiejętność manipulacji obiektami. Dzięki implementacji sterowania do aplikacji na tablecie, wykonywanie nawet skomplikowanych operacji będzie bardzo intuicyjne, co dodatkowo ułatwi obraz z kamery transmitowany w czasie rzeczywistym” – tłumaczą Hubert Brzoza i Karol Jadowski, którzy po raz pierwszy biorą udział w konkursie.
Wszystkie pojazdy marsjańskie łączy to, że zostały wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu elektrośmieci.
„Studenci Politechniki Świętokrzyskiej po raz kolejny udowodnili, że selektywna zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego jest potrzebna i ważna. Elementy z recyklingu zyskały nową, nieziemską historię” – mówi Monika Wyciechowska z Reverse Logistics Group.
Kosmiczna wygrana
Umiejętności zwycięskiego łazika zostaną sprawdzone w warunkach przypominających te panujące na Czerwonej Planecie.
„Na Marsjardzie nie zabraknie wulkanicznych kraterów, sporych nierówności terenu, szczelin, uskoków czy wyschniętego koryta rzeki, ale jestem przekonany, że zbudowane łaziki z recyklingu świetnie sobie z tym „torem przeszkód” poradzą. Wierzę w umiejętności i pomysłowość naszych studentów” – mówi Kamil Dziewit z Politechniki Świętokrzyskiej.
Komisja oprócz funkcjonalności pojazdów będzie oceniać wykorzystanie elementów pochodzących z recyklingu elektrycznych śmieci oraz ich praktyczne zastosowanie.
„Jury stanie przed bardzo trudnym zadaniem. Liczę, że podobnie jak w poprzedniej edycji, sondy marsjańskie z recyklingu zaskoczą nas swoim wyglądem, wykorzystanymi materiałami oraz funkcjami. Na zwycięzców czeka 10 000 złotych” – dodaje Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
Uroczysty finał wydarzenia odbędzie się 9 września przy Politechnice Świętokrzyskiej. Szczegółowy harmonogram dostępny będzie na stronie Fundacji Odzyskaj Środowisko.