Łaziki z recyklingu znów wylądują na Marsyardzie

Łaziki z recyklingu znów wylądują na Marsyardzie

13 października w samo południe na Polu Marsjańskim przy Politechnice Świętokrzyskiej poznamy zwycięzców 3. Edycji konkursu Zbuduj łazika z recyklingu. Wydarzeniu towarzyszyć będą wykłady ekspertów, eko warsztaty oraz EkoLogiczny Turniej Szachowy. Wydarzenie patronatem honorowym objęła Polska Agencja Kosmiczna oraz Prezydent Miasta Kielce.

Recykling w kosmicznej odsłonie

Główna idea konkursu koncentruje się wokół praktycznego wymiaru recyklingu.

„Bardzo się cieszę, że po raz kolejny studenci Politechniki Świętokrzyskiej podjęli wyzwanie zbudowania sond marsjańskich z materiałów pozyskanych z profesjonalnych zakładów przetwarzania. Udział w konkursie pozwala im nie tylko wykorzystać zdobytą w trakcie studiów wiedzę, ale uczy także kreatywności, bo nie wszystkie elementy pochodzące z recyklingu zachowały swoje pierwotne funkcje. Analityczne myślenie w duecie z wyobraźnią pozwala nam dziś oglądać wyjątkowe łaziki marsjańskie. Wszystkim Uczestnikom konkursu gratuluję, ale niech wygra najlepszy”

– mówi Barbara Łukawska, Prodziekan ds. studenckich i dydaktyki z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Świętokrzyskiej

Atrakcje nie z tej Ziemi

Uroczystemu finałowi konkursu towarzyszyć będą wykłady ekspertów dotyczące potencjału jaki niesie ze sobą współczesny recykling, ale także niestandardowej edukacji ekologicznej.

„Zapraszamy studentów, uczniów i mieszkańców Kielc na wyjątkowy plener fotograficzny … w samochodzie z pszczołą, a także na warsztaty z tworzenia biżuterii w nurcie trash art., turniej EKOmilionerów, pokazy chemiczne oraz mini wykłady o czerwonych pojemnikach na elektryczne śmieci. Dodatkową atrakcją jest EkoLogiczny Turniej Szachowy. Wspólnym mianownikiem całego eventu jest smart edukacja ekologiczna. Pokazujemy nieoczywistą odsłonę recyklingu elektrycznych śmieci”

– podkreśla Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko

„Wyniki przeprowadzonego na nasze zlecenie badania postaw i wiedzy Polaków na temat elektroodpadów jednoznacznie pokazują, że nadal potrzebna jest edukacja w tym obszarze. Mimo, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy 78% Polek i Polaków nabyło nowy sprzęt elektroniczny, tylko 43% sprzętu elektronicznego wymienionego na nowy w tym okresie trafiło do prawidłowej utylizacji. Co niepokoi, tylko 24% respondentów rozpoznało prawidłowo wszystkie przedstawione im elektroodpady. Mam nadzieję, że łaziki zbudowane przez studentów Politechniki Świętokrzyskiej będą utwierdzały mieszkańców w przekonaniu, że warto segregować elektroodpady i w ten sposób umożliwić zawrócenie surowców do obiegu. W Kielcach i wielu innych miastach jest to naprawdę łatwe, gdyż można je wrzucać do specjalnych czerwonych pojemników znajdujących się na osiedlach, czy po drodze do sklepu, pracy, szkoły. Oddając elektroodpady do odpowiednich punktów zbiórki chronimy siebie, swoich bliskich, ale i całą planetę”

– dodaje Monika Wyciechowska z RLG

Konkurs Zbuduj łazika z recyklingu, edycja 3 organizowany jest przez Politechnikę Świętokrzyską, Fundację Odzyskaj Środowisko, MB Recycling oraz RLG Relectra Polska. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Kielc oraz Polskiej Agencji Kosmicznej.