Miasta na medal prestiżowe wyróżnienia przyznane

Miasta na medal prestiżowe wyróżnienia przyznane

8 marca w czasie Kongresu Miast i Biznesu. Kaucja-Edukacja- Środowisko szesnaście miast zostało wyróżnionych medalem z recyklingu oraz certyfikatem za udział w projekcie Elektryczne Śmieci oraz działania proekologiczne w ramach Polskiej Stolicy Recyklingu.

Miasta są smart i green

Polska Stolica Recyklingu to program skierowany dla miast i instytucji, w którym grywalizowało 190 instytucji z 45 miast. Zadanie miasta polegało na tym, by zachęcić mieszkańców do zbiórki elektrycznych śmieci.

„Mieszkańcy miast, które uczestniczą w projekcie Elektryczne Śmieci mają do dyspozycji czerwone pojemniki na małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz darmowe odbiory dużych elektroodpadów z domów i firm. W tej edycji tytuł i statuetkę Polskiej Stolicy Recyklingu wywalczyła Biała Podlaska, ale gratulacje należą się także innym miastom zaangażowanym w projekt. Cieszę się, że świadomość nas-mieszkańców w kontekście selektywnej zbiórki elektrycznych śmieci stale rośnie, czego dowodem są przekazywane do recyklingu elektryczne śmieci”

– mówi Robert Magolon, Pełnomocnik Zarządu ds. Projektu Elektryczne Śmieci

Medale z recyklingu elektroodpadów otrzymały:

o Aleksandrów Łódzki,

o Biała Podlaska,

o Białystok

o Bytom

o Elbląg

o Kielce

o Legnica

o Łódź

o Olkusz

o Płock

o Puławy

o Radom

o Zamość

o Żyrardów

o Tychy

o Bielsko-Biała

Instytucje w grze

W Programie wzięły udział także instytucje miejskie: szkoły, przedszkola, biblioteka, muzea, teatry i uczelnie wyższe, które zbierały punkty w oparciu o usługę EKOzwroty realizowaną wspólnie przez Fundację Odzyskaj Środowisko oraz InPost.

„W InPost działamy w sposób zrównoważony, dlatego bliska jest nam idea cyrkularności przedmiotów. W tym celu w 2021 roku uruchomiliśmy usługę EKOzwroty, która dzięki doskonale znanemu urządzeniu Paczkomat® InPost, pozwala na prosty i bezpłatny zwrot niepotrzebnych przedmiotów. Każda rzecz zdatna do ponownego użycia, nadana poprzez Paczkomat® podlega weryfikacji i selekcji, a następnie trafia ponownie na rynek po odpowiednim przygotowaniu. Część z nich trafia do organizacji charytatywnych i osób potrzebujących”

– tłumaczy Sebastian Anioł, Dyrektor Działu Innowacji Logistycznej InPost

Za pomocą EKOzwrotów uczniowie, nauczyciele i mieszkańcy wysyłali niepotrzebne, ale wciąż zdatne do użycia książki, obuwie, zabawki, elektronikę i tekstylia.

„Medal z recyklingu elektrycznych śmieci to swoistego rodzaju podziękowanie dla każdego z wyróżnionych Miast i jego mieszkańców za proekologiczną postawę w projekcie Elektryczne Śmieci, ale także w Programie Polska Stolica Recyklingu. Chcę szczególnie podziękować uczniom, nauczycielom, rodzicom, koordynatorom i mieszkańcom za to, że nadali EKOzwroty i zawrócili cenne surowce i materiały na rynek w ramach gospodarki obiegu zamkniętego. Jestem przekonana, że każdy EKOzwrot ma sens”

– podsumowuje Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko

Organizatorem Programu Polska Stolica Recyklingu jest Fundacja Odzyskaj Środowisko.
Partnerzy strategiczni: InPost, MB Recycling, Maya Victory
Partner merytoryczny: InPost Green City
Partnerzy edukacyjni: Elektryczne Śmieci, RLG Polska, AURAEKO, Europejska Platforma Recyklingu