Miodobranie w Sercu Opola

Miodobranie w Sercu Opola

Jak spisały się opolskie pszczoły krainki? Czy miodu będzie więcej niż w ubiegłym roku? Odpowiedzi na te pytania poznamy już 6 czerwca o godz. 10.00. W pasiece na dachu Centrum Usług Publicznych w Opolu odbędzie się uroczyste miodobranie. Na wspólne odsklepianie ramek i wirowanie miodu zapraszają prezydent Opola oraz przedstawiciele Fundacji Odzyskaj Środowisko i ERP Polska.

Pasieka w Sercu Opola

Miodobranie w Pasiece w Sercu Opola rozpocznie się o godzinie 10.00. Mogą wziąć w nim udział wszyscy mieszkańcy. Podczas wydarzenia będzie można nie tylko zobaczyć w jaki sposób odsklepia się ramki i wiruje miód, ale także spróbować efektów pracy pszczół krainek.

„Ubiegłoroczne miodobranie pokazało, że pszczoły znalazły w Opolu idealne miejsce do życia. Myślę, że w tym roku najsłodszego na świecie, opolskiego miodu będzie jeszcze więcej. A nie byłoby to możliwe bez zaangażowania mieszkańców w działania na rzecz ochrony środowiska. To ważne, by pamiętać, że o przyrodę powinniśmy dbać wszyscy każdego dnia. Na przykład wyrzucając zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny do charakterystycznych czerwonych pojemników.”

– mówi Iwona Kowalczuk, naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami Komunalnymi w UM w Opolu

Od pralki do ula

Miodobraniu towarzyszyć będą warsztaty edukacyjne pod hasłem „Na szczeblach pszczelej kariery”. Uczestnicy będą mogli m.in. dowiedzieć się jak wygląda podział ról w ulu, jakie zadania wykonują pszczoły i czym są woszczarki. Podczas wydarzenia będzie można także poznać praktyczny wymiar recyklingu. Każdy będzie mógł zobaczyć z bliska jak wygląda ul, zbudowany między innymi ze zużytych bębnów do pralek. To z nich tworzone są pasieki miejskie. W lipcu ubiegłego roku pięć takich domów dla pszczół stanęło na dachu Centrum Usług Publicznych w Opolu. W każdym zamieszkało około 70 tysięcy krainek. Wszystko w ramach projektu „Od pralki do ula”, którego pomysłodawcą jest Fundacja Odzyskaj Środowisko.

„ Miodobranie w Pasiece w Sercu Opola to świetna okazja by pokazać mieszkańcom, że selektywna zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego ma sens. Ule, w których zamieszkały opolskie pszczoły powstały z elementów odzyskanych podczas przetwarzania starych pralek. Dzięki temu nie tylko nasze otoczenie, ale też środowisko naturalne są czystsze. A na tym zyskują m.in. miejskie pszczoły. Tutaj warto także podkreślić ich ogromną pracę. Każde 150 gramów słodkiego nektaru, to nawet 20 000 lotów.”

– podkreśla Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko

Dzięki otwarciu pasieki na dachu Centrum Usług Publicznych Opole znalazło się na szlaku pasiek z recyklingu. Leżą już na nim m.in. Świdnik, Krosno, Wałbrzych, Częstochowa, Iłża, Poznań, Katowice czy Kielce. Projekt „Od pralki do ula” realizowany jest wspólnie przez Miasto Opole, Fundację Odzyskaj Środowisko, Elektryczne Śmieci oraz ERP Polska.