Oddaj elektryczne śmieci, zasiej łąkę kwietną!

Oddaj elektryczne śmieci, zasiej łąkę kwietną!

20 maja, przy ul. Rycerskiej 1, mieszkańcy gminy Starogard Gdański będą mogli oddać zużytą pralkę, lodówkę, telefon czy komputer do recyklingu. W zamian otrzymają nasiona łąk kwietnych lub miododajnej facelii. Zbiórka na parkingu Grodzisko Owidz potrwa od 10 do 15.00.

Zrób porządek! Oddaj elektrośmieci

Szacuje się, że w krajach Unii Europejskiej każdego roku generuje się blisko 9,5 mln ton elektroodpadów, co w przeliczeniu na jednego obywatela daje nam prawie 16 kilogramów na osobę. Niestety, niespełna połowa tej masy, bo około 7 kilogramów jest zbierane i ponownie przetwarzane.

„Warto pamiętać, że zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny stanowi odpad, którego mniej niż 40 % poddawana jest recyklingowi. Zachęcam wszystkich mieszkańców Gminy Starogard Gdański do zrobienia porządków w swoich domach i mieszkaniach i przekazania wszystkich zużytych urządzeń, które kiedyś działały na prąd lub na baterie do profesjonalnych zakładów przetwarzania. Stare telewizory, nieużywane telefony, zepsute pralki, uszkodzone elektronarzędzia, niedziałające lodówki, porzucone elektroniczne zabawki… lista elektrośmieci, które przechowujemy w naszych domach jest naprawdę długa. To, że zabierają one cenną przestrzeń to tylko jeden i wcale nie najważniejszy powód, by się ich pozbyć. Zróbmy porządek w trosce o siebie, swoich najbliższych i środowisko naturalne. Elektryczne śmieci zawierają w sobie wiele niebezpiecznych substancji jak: kadm, ołów, rtęć czy nikiel, dlatego powinny zostać poddane selektywnej zbiórce i trafić do profesjonalnych zakładów przetwarzania. Tam, zostaną z nich odzyskane m.in. tworzywa sztuczne, metale żelazne i nieżelazne, szkło oraz metale szlachetne.”

Kinga Rodkiewicz, Fundacja Odzyskaj Środowisko

Ule, szachy i sztuka z recyklingu

Z części odzyskanych materiałów, Fundacja Odzyskaj Środowisko tworzy unikatowe przedmioty m.in. ule z bębnów od pralek. Kilkadziesiąt charakterystycznych domów dla pszczół stoi już w 12 miastach w całej Polsce m.in. w Częstochowie, Poznaniu, Wałbrzychu, Zamościu, Kraśniku czy Kielcach. W ramach praktycznego wymiaru recyklingu powstały także oryginalne szachy z elektrycznych śmieci oraz dzieła sztuki w nurcie trash art.

Zbiórka organizowana jest w ramach projektu Elektryczne Śmieci realizowanego wspólnie przez Gminę Starogard Gdański, organizację odzysku AURAEKO, MB Recycling oraz Fundację Odzyskaj Środowisko.