OSP na straży środowiska

OSP na straży środowiska

Ponad 90 ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego zebrali strażacy ochotnicy z Lubiewa w województwie kujawsko-pomorskim. Tym samym jednostka objęła prowadzenie w ogólnopolskim projekcie „OSP na straży środowiska”. W czołówce znaleźli się także druhowie z Gołuchowic i Wąbrzeźna. Udział w akcji bierze ponad tysiąc jednostek z całego kraju.

Działania na rzecz planety zaczynają się lokalnie

Projekt „OSP na straży środowiska” zainaugurowano w styczniu ubiegłego roku. Dla lokalnych społeczności to szansa na bezpłatne pozbycie się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, dla jednostek – możliwość pozyskania dodatkowych środków finansowych. W ciągu półtora roku druhowie z całego kraju przekazali do recyklingu tysiące ton elektrycznych śmieci i tekstyliów. W zamian otrzymali ponad 2 900 000 złotych.

Od kilku miesięcy liderem w projekcie są strażacy ochotnicy z Lubiewa w województwie kujawsko-pomorskim. Jednostce udało się zebrać ponad 90 tysięcy kilogramów elektrycznych śmieci i tekstyliów. W pierwszej trójce znaleźli się także druhowie z OSP Gołuchowice z wynikiem 88 560 kg oraz OSP Wąbrzeźno – 70 440 kg. Pozyskane dzięki zbiórkom pieniądze jednostki mogą przeznaczyć m.in. na doposażanie remiz lub wsparcie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.

Prowadzone w ramach projektu zbiórki obejmują zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz tekstylia. Przekazywać strażakom można zarówno duży sprzęt RTV-AGD, czyli lodówki, pralki, suszarki czy zmywarki, jak i mniejszy, czyli smartfony, laptopy, suszarki albo żelazka. Ochotnicy przyjmują również czyste i suche ubrania, pościel, firanki, obuwie czy zabawki dla dzieci.

Edukacja ekologiczna poza schematami

Projekt OSP na straży środowiska jest rozwinięciem projektu Elektryczne Śmieci, dedykowanego miastom powyżej czterdziestu tysięcy mieszkańców. Ma wspomóc selektywną zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w mniejszych miejscowościach i na wsiach. Dzięki prowadzonym przez jednostki OSP zbiórkom do profesjonalnych zakładów przetwarzania trafiło już ponad 5 tysięcy 800 ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. A każda oddana do recyklingu lodówka czy suszarka oznacza mniejsze zanieczyszczenie środowiska i możliwość odzyskania cennych surowców. To m.in. aluminium, metale, szkło czy tworzywa sztuczne.

Przy okazji organizowanych przez OSP zbiórek realizowana jest także szeroko pojęta edukacja ekologiczna. Mieszkańcy nie tylko zyskują wiedzę, jak odpowiednio postępować z elektrycznymi śmieciami, ale mogą też zobaczyć praktyczny wymiar recyklingu. Podczas strażackich pikników czy turniejów prezentowane są m.in. szachy wykonane z elementów z recyklingu, ule zbudowane z bębnów od pralek automatycznych czy biżuteria w nurcie tras art.

Projekt „OSP na straży środowiska” realizowany jest we współpracy ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych OSP RP, MB Recycling oraz Fundacją Odzyskaj Środowisko pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Lasów Państwowych oraz Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej. Bierze w nim udział ponad tysiąc jednostek z całego kraju.