OSP z Sulisławic otrzyma defibrylator AED. Projekt „EKOzwroty na straży serca” na ostatniej prostej

OSP z Sulisławic otrzyma defibrylator AED. Projekt „EKOzwroty na straży serca” na ostatniej prostej

Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulisławicach niekwestionowanym liderem w ogólnopolskim projekcie „EKOzwroty na straży serca”. Jednostka uzyskała już 7 tysięcy punktów niezbędnych do otrzymania defibrylatora AED … i idzie po więcej. Sprzęt ratujący życie mają także szansę wygrać m.in. ochotnicy z Głuszycy Górnej i Strzyżowa. Projekt trwa do końca lipca.

Na straży zdrowia

By otrzymać defibrylator AED z kapsułą, który zostanie umieszczony na zewnątrz remizy, strażacy ochotnicy z Sulisławic w województwie świętokrzyskim musieli uzbierać 7 tysięcy punktów. Dzięki cyklicznie organizowanym zbiórkom przekroczyli tę liczbę o ponad 400. Co ciekawe, nie zamierzają na tym poprzestać. W projekcie „EKOzwroty na straży serca” chcą otrzymać jeszcze torbę modułową.

„Do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach pielgrzymują tysiące osób. Zdarza się, że ktoś potrzebuje profesjonalnej pomocy. Między innymi dlatego zdecydowaliśmy się wziąć udział w projekcie. Na początku potrzebna do otrzymania defibrylatora liczba 7 tysięcy punktów trochę nas przeraziła, ale dzięki zaangażowaniu mieszkańców… udało się. Mam nadzieję, że do końca lipca nasze wyniki będą jeszcze lepsze.”

– mówi Alojzy Weder, prezes OSP w Sulisławicach

Bezcenne EKOzwroty

„EKOzwroty na straży serca” to projekt łączący ideę ratownictwa z troską o środowisko naturalne. Dzięki zachęcaniu lokalnych społeczności do nadawania EKOzwrotów, strażacy ochotnicy mogą otrzymać sprzęt ratujący życie i skorzystać ze szkoleń. Do programu zgłosiło się ponad dwieście jednostek z całego kraju. Duże szanse na wygraną mają m.in. druhowie z Głuszycy Górnej w województwie dolnośląskim i Strzyżowa w województwie lubelskim. Pierwsza z jednostek uzbierała 4,3 tys. punktów, druga – 3,5 tys.

„Ochotnikom z Sulisławic gratulujemy wytrwałości, a pozostałe jednostki zachęcamy do zdobywania kolejnych punktów. Im więcej jednostek OSP otrzyma defibrylatory, tym więcej osób z nagłym zatrzymaniem krążenia będzie można uratować. By wesprzeć druhów wystarczy rozejrzeć się po mieszkaniu, strychu lub piwnicy i oddać zalegające tam niepotrzebne już przedmioty, odzież, obuwie. Zużyty sprzęt trafi do profesjonalnych zakładów przetwarzania, gdzie odzyskane zostaną cenne surowce. Pomagając strażakom w wygranej, zadbamy jednocześnie o środowisko naturalne.”

– mówi Sławomir Borowski, dyrektor ZOSP RP

Bądź #zero waste

Rywalizacja pomiędzy jednostkami OSP opiera się o usługę EKOzwrotów InPost. By wziąć udział w projekcie konieczna jest rejestracja na stronie pomagam.top i pobranie indywidualnego kodu. Numer wystarczy wykorzystywać potem do nadawania EKOzwrotów.

Mieszkańcy mogą albo przekazywać niepotrzebne już przedmioty ochotnikom, albo samodzielnie umieszczać je w urządzeniu Paczkomat. Bezpłatnie oddać można m.in. książki, tekstylia, artykuły dziecięce, elektronikę czy obuwie. Kody potrzebne do wsparcia strażaków można znaleźć na stronie internetowej projektu. Każdy kilogram oddany z wykorzystaniem usługi InPost, to jeden punkt dla ochotników.

„Usługa EKOzwroty to doskonały przykład praktycznego wymiaru gospodarki cyrkularnej. Poprzez upcycling i ponowne wykorzystanie rzeczy, InPost pomaga ograniczać konsumpcję surowców i energii potrzebnej do produkcji nowych przedmiotów. Nasza usługa pozwala sprawnym urządzeniom czy niepotrzebnym ubraniom dać drugie życie. Zachęcamy do działań w duchu zero waste i aktywnie wspieramy inicjatywy proekologiczne, dając przykład, jak technologia może iść w parze z troską o naszą planetę.”

– podkreśla Sebastian Anioł, Dyrektor Działu Innowacji Logistycznej InPost

Przekazane poprzez EKOzwroty urządzenia elektroniczne, obuwie, książki lub tekstylia trafiają do partnera technicznego – firmy Gecon, gdzie przygotowywane są do ponownego użycia i powrotu na rynek. Część przedmiotów jest przekazywana na cele charytatywne w ramach akcji EKOzwroty – EKOdary, której pomysłodawcą jest Fundacja Odzyskaj Środowisko. Sponsorem nagród w projekcie jest Gecon.

„Zachęcamy jednostki OSP do zawalczenia o sprzęt ratujący życie. Naprawdę warto, bo poza defibrylatorami AED ochotnicy mogą także uzyskać szkolenia Pierwszego Ratownika oraz profesjonalne apteczki. A im lepsze wyposażenie druhów, tym mieszkańcy będą mogli czuć się bezpieczniej. To przecież strażacy często pojawiają się na miejscu wypadku czy innego zdarzenia jako pierwsi.”

– mówi Monika Tabor, Członek Zarządu firmy Gecon

„Prezentowany projekt idealnie wpisuje się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym, gdzie wydłużamy życie produktów i dbamy o racjonalne gospodarowanie zasobami. EKOzwroty na straży serca to projekt ze wszech miar dobry – po pierwsze dbamy o środowisko, po drugie poprawiamy bezpieczeństwo, po trzecie angażujemy społeczeństwo i po czwarte robimy porządki w domach, z których możemy przekazać rzeczy, których już nie używamy, a są w pełni sprawne.”

– mówi Krzysztof Kieszkowski, prezes Fundacji Odzyskaj Środowisko

Wiele aspektów dobra

Poza działaniami na rzecz gospodarki cyrkularnej, projekt „EKOzwroty na straży serca” ma także zwiększyć dostępność defibrylatorów AED w kraju. Dzięki temu możliwe będzie uratowanie większej liczby osób z nagłym zatrzymaniem krążenia. Zastosowana w defibrylatorze terapeutyczna dawka prądu stałego pozwala przywrócić lub wyrównać pracę serca u osoby poszkodowanej. Urządzenie jest w pełni automatyczne, a tym samym bardzo łatwe w użyciu. Wystarczy postępować zgodnie z wydawanymi przez maszynę poleceniami.

„Nagłe zatrzymanie krążenia dotyka rocznie nawet 35 tysięcy Polek i Polaków. Dziennie z tego powodu umiera około stu osób. Szansą na uratowanie życia większej liczby osób jest powszechny dostęp do defibrylatorów AED. Im więcej takich urządzeń pojawi się w mniejszych miejscowościach lub na wsiach, tym te smutne statystyki będą się polepszać.”

– mówi Marcin Fleischer, koordynator krajowy systemu “Pierwszy Ratownik”

„Ekozwroty na straży serca” to wspólny projekt Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Fundacji Odzyskaj Środowisko oraz firm InPost, Gecon i LeanMedic. Potrwa do końca lipca.
Szczegóły oraz regulamin programu dostępne są na stronie: www.pomagam.top
Więcej o EKOzwrotach tutaj.


OSP Sulisławice