Paneliści i prelegenci

Paneliści i prelegenci


 

[9.30 – 10.30] Rejestracja gości

[10.40 – 12.15] Uroczysta inauguracja Kongresu

Kaucja, edukacja, środowisko – kierunek GOZ – panel dyskusyjny

Prowadzący panel: Przemysław Białkowski

Przemysław Białkowski

Przez kilkanaście lat prezenter programów informacyjnych w Polsat News oraz Wydarzeń na głównej antenie Polsatu. W swojej pracy przeprowadził setki wywiadów z politykami, ekspertami i przedstawicielami świata biznesu. Obecnie prezenter programu Czysta Polska w Polsat News, dyrektor Działu Innowacje w Grupie Interia, szef serwisów Geekweek i Zielona Interia. Prowadzi autorski videocast poświęcony tematom ochrony środowiska.

Moderator licznych paneli eksperckich, m.in.: Szczyt Klimatyczny TOGETAIR, cykl debat UN Global Compact Network Polska, Kongres 3W i inne. Konferansjer takich wydarzeń jak: Gala 30-lecia Polsatu, Earth Festival w Uniejowie, Gala Polskiej Mocy Biznesu i inne.

Wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego (dziennikarstwo telewizyjne), Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej (wystąpienia publiczne) i Uniwersytetu WSB Merito w Szczecinie (MBA). Autor szkoleń, trener wystąpień publicznych i medialnych.

Sebastian Anioł

Od czternastu lat związany z InPost, gdzie przez lata pełnił funkcje w Zarządzie spółki. Obecnie odpowiedzialny za Dział Innowacji Logistycznej, gdzie skutecznie wprowadza m.in. rozwiązania związane ze zrównoważonym transportem ostatniej mili.

Wcześniej pracował w firmie kurierskiej Siódemka jako m.in. Dyrektor Operacyjny, związany był również z firmą spedycyjną Schenker, gdzie świadczył usługi z obszaru IT.
Prelegent licznych konferencji branżowych, wykładowca na kierunku Nowa Mobilność, Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej oraz PSPA.

Michał Litwiniuk

Samorządowiec, prawnik i nauczyciel akademicki. W 2002 roku zasiadł w radzie miejskiej Białej Podlaskiej z ramienia Platformy Obywatelskiej, uzyskując następnie reelekcję w latach 2006 i 2010.

W latach 2014 – 2018 jako zastępca prezydenta miasta Biała Podlaska odpowiadał za edukację, kulturę, sport i politykę społeczną. Od 2018 roku prezydent tego miasta.

Krzysztof Kieszkowski

Prezes Fundacji Odzyskaj Środowisko. Twórca kampanii CSR na rzecz zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw i rewitalizacji miast. Stawiając na rozwój #SmartEdu wspierał tworzenie i rozwój ogólnopolskich projektów z obszaru GOZ: Elektryczne Śmieci, EKOzwroty, Polska Stolica Recyklingu i OSP na straży środowiska. Poprzez realne i ciekawe działania inspiruje innych do przekraczania granic w kreowaniu i komunikacji – ule z bębna od pralki, ekologiczne szachy i łaziki z recyklingu to tylko elementy służące budowaniu pozytywnych emocji wokół tematu selektywnej zbiórki odpadów i zamykania obiegu.Stawia na rozwój idei smart community, czyli świadomego i odpowiedzialnego społeczeństwa w oparciu o #SmartEdu gdzie wiedza wynika z doświadczenia, emocji i grywalizacji.

Marcel Rakowski

Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie wdrażania systemów kaucyjnych i compliance środowiskowego. Wcześniej jako prezes wykonawczy ds. rozwoju w Reverse Logistics Group oraz członek zarządu działu Comply w Grupie Reconomy był odpowiedzialny za prowadzenie jednostki biznesowej zajmującej się systemami kaucyjnymi, działającej na poziomie lokalnym i globalnym. Jest ekspertem w rozwiązaniach technologicznych dla odwróconego łańcucha dostaw, systemów kaucyjnych oraz rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Blisko współpracuje ze wszystkimi interesariuszami związanymi z systemem kaucyjnym, w tym: producentami, handlowcami, recyklerami, producentami opakowań, podmiotami wdrażającymi zgodność, rządami i konsultantami.Współzałożyciel i prezes zarządu Ecoloop Group. Wykładowca na Narodowym Uniwersytecie Singapuru (National University of Singapore). Absolwent Szkoły Głównej Handlowej (licencjat z ekonomii międzynarodowej), Maastricht University (licencjat i magisterium z finansów) oraz IESE Business School (program menadżerski).

JUSTYNA ORZEŁ

Wiceprezeska Zarządu, Sekretarz Generalna Carrefour Polska

Justyna Orzeł jest liderką z ponad 20-letnim doświadczeniem w handlu. Rozpoczęła swoją karierę w obszarze operacyjnym, związanym z wdrożeniem supermarketów w Polsce, a następnie zarządzałą bardziej kompleksowymi funkcjami wsparcia w zakresie HR. Od 4 lat Justyna pełni funkcję sekretarz generalnej Carrefour Polska w randze wiceprezeski zarządu i odpowiada za HR oraz obszary korporacyjne : prawny, komunikacja i public affairs, ESG, compliance i prewencja ryzyka.

Justyna Orzeł jest absolwentką Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz certyfikowanym coachem Erickson Professional Coach.

Sala Konferencyjna PolKa – Polska Kaucja

[12.30 – 12.40] System kaucyjny. Nawyki konsumenckie do zmiany

Filip Piotrowski

Ekspert Climate Leadership UNEP/GRID-Warszawa, współzałożyciel Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste, ekspert z zakresu socjologii środowiska i problemów społecznych generowanych przez wrażliwe społecznie i jednocześnie istotne środowiskowo inwestycje, zaangażowany w projekty dotyczące zmian prawnych dotyczących GOZ, a szczególności ROP i systemów kaucyjnych, wspierający samorządy i przedsiębiorstwa we wdrażaniu zmian prośrodowiskowych.

Reprezentant strony społecznej w procesie tworzenia prawa z zakresu ochrony środowiska, w tym ustaw wdrażających w Polsce SUP i system kaucyjny. Członek zespołu doradczego do spraw systemowych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami przy Ministrze Klimatu i Środowiska.

[12.40 -13.40] Znaczenie systemu kaucyjnego dla konsumenta – panel dyskusyjny

Prowadzący panel: Dominika Lenkowska-Piechocka

Dominika Lenkowska-Piechocka

Założycielka Who Will Save The Planet i eko-edukator. Razem z zespołem  WWSTP wspiera organizacje w projektowaniu strategii zrównoważonego rozwoju i kampanii komunikacyjnych, które przynoszą realną wartość interesariuszom. Dominika jest ekspertką w zakresie komunikacji korporacyjnej i komunikacji zmian, facylitatorką, mówczynią TEDx, blogerką i jedną z ekspertek programu Climate Leadership powered by UN Environment. Jest także animatorką Mozaiki Klimatycznej. Autorka planszówki Who Will Save The Planet. 

Piotr Masłowski

Od grudnia 2014 r. do października 2023 byłem zastępcą Prezydenta Miasta Rybnika, odpowiadjąc za politykę społeczną miasta, sport, kontakty z organizacjami pozarządowymi, pozyskiwanie zewnętrznych źródeł finansowania, a także za ochronę środowiska, politykę klimatyczną oraz gospodarowanie zasobami mieszkaniowymi. Brałem czynny udział w przygotowaniach Miasta na wyzwania stojące w zakresie sprawiedliwej transformacji oraz gospodarki o obiegu zamkniętym.
Od października 2023 mam zaszczyt reprezentować mój region w Senacie.
Moimi priorytetami w działalności senackiej są:
sprawiedliwa transformacja Śląska, edukacja w tematach dotyczących klimatu,przyjazne państwo (uproszczenia zawiłości prawnych, NGOsów, pomocy społecznej i rodzin zastępczych). Świadomy ekologicznie pragnący żyć w zgodzie z wymaganiami jakie stawia nam wszystkim natura.

Marta Krawczyk

Pracuje na stanowisku Environmental Products Development Manager, branża Business Assurance, SGS Polska Sp. z o.o. – globalnego lidera w dziedzinie inspekcji, weryfikacji, badań i certyfikacji.

Ponad 12 lat doświadczenia w branży gospodarki odpadami, także doświadczenie w Ministerstwie Środowiska oraz Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w zakresie ochrony klimatu. Wieloletnia członkini zarządu i prezes stowarzyszenia Klub Polskie Forum ISO 14000, obecnie Polskie Forum Zarządzania Środowiskowego (do VI.2023). Konsultantka i doradczyni w dziedzinie ochrony środowiska – prawo odpadowe, opakowaniowe, oznakowanie opakowań, green claims, ecodesign, recykling. Autorka branżowych raportów i przewodników.

Ekspert od ecodesignu opakowań i przydatności do recyklingu. Trenerka i edukatorka w zakresie segregacji i gospodarki odpadami opakowaniowymi, audytorka zakładów recyklingu.

Członkini i ekspertka stowarzyszenia producentów opakowań Natureef. Ekspertka programu Climate Leadership UNEP Grid. Członkini Kolegium Pracodawców UEP. Członkini komitetu technicznego ds. oceny opakowań w Instytucie Badawczym Opakowań COBRO Sieć Badawcza Łukasiewicz.

Absolwentka ochrony środowiska na Uniwersytecie im. A.Mickiewicza w Poznaniu, studiów podyplomowych Total Design Management w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej oraz Instytucie Wzornictwa Przemysłowego oraz podyplomowych studiów managerskich SGH w Warszawie.

Gościnnie wykładowczyni Akademii Leona Koźmińskiego, Collegium Civitas.

Karol Stec

Dyrektor ds. Koordynacji Projektów
Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji

Piotr Lubiewa-Wieleżyński

Dyrektor Działu Rozwoju Sprzedaży w Carrefour Polska. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał pracując w obszarach operacji, supply chain, zakupów oraz planowania strategii międzynarodowych sieci handlowych oraz prowadzenia przedsiębiorstwa. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej oraz studiów podyplomowych w University of Portland oraz Escuela de Organización Industrial w Madrycie. W Carrefour zajmuje się wyszukiwaniem nowych trendów oraz przekształcanie ich w rzeczywistość handlową. Jest również mentorem w akcelratorze startupów foodtech.ac.

Teresa Aldea

Kierowniczka ds. zrównoważonego rozwoju w Carlsberg Polska. Od przeszło 15 lat zajmuje się doradztwem, szkoleniami, badaniami i wdrażaniem strategii ESG. Jest doświadczona w realizacji programów ESG w różnych branżach usługowych i produkcyjnych, zarządzała wieloma projektami międzynarodowymi. Towarzyszy przedsiębiorstwom podczas opracowywania i wdrażania strategii ESG, przygotowywania programów komunikacji (m.in. raportowania ESG), a także zaangażowania interesariuszy. Swoją pasję do rozwoju zrównoważonego demonstruje w życiu zawodowym i prywatnym. Często angażuje się w projekty edukacyjne dla lokalnych społeczności i udowadnia, że w mieście można żyć w sposób zrównoważony.

[13.45 – 14.00] Logistyka pierwszej mili w systemie kaucyjnym i GOZ

[14.05 – 15.00] Systemy kaucyjne na świecie. Case study: Łotwa, Dania, Rumunia – panel dyskusyjny

Gemma Webb

CEO and President of RetuRO SGR

Gemma Webb is a visionary business leader with a distinguished career spanning over three decades in various industries, currently serving as the CEO and President of RetuRO SGR since November 2022. With a profound commitment to sustainable development and circular economy practices, she has been instrumental in steering RetuRO towards becoming one of Europe’s largest circular economy companies.

She serves as the President of the Romanian Irish Business Association since October 2020, where she plays an important role in strengthening economic ties between Romania and Ireland. In the same vein, since September 2020, she has been the President of the FMCG Association Romania, advocating for a favorable business environment in the fast-moving consumer goods sector.

Gemma’s leadership prowess was further demonstrated during her tenure as the CEO & Managing Director of AGW.International from April 2020 to October 2022. Her strategies focused on business improvement, waste management services, and energizing employee engagement, among others. Her journey in the tobacco industry is notable, having spent over 18 years with British American Tobacco, where she held several key positions including the West Europe Area Head of Next Generation Products & Managing Director BAT UK & Ireland, and CEO & Managing Director British American Tobacco Romania.

Academically, Gemma Webb holds an MBA from the University of Warwick – Warwick Business School, a BA in Math’s and Economics from University College Cork, and a Diploma in Management Studies from Nottingham Business School, Nottingham Trent University. She also has a Chartered Director certificate from the Institute of Directors (IoD).

At RetuRO, Gemma is committed to leading the transformation of packaging waste into valuable resources, thereby contributing significantly to a cleaner, greener Romania. Her leadership is characterized by rallying organizations around a shared vision and fostering high-performing, culturally diverse teams.

Martin Udengaard Olesen

I am Head of Business Development at Dansk Retursystem (the deposit system operator in Denmark). I have been with Dansk Retursystem for 7 years and in addition to work on development projects I have been responsible to the operations of one of our counting and sorting plants. Before working at Dansk Retursystem I have been working with infrastructure heavy industries like harbors, power plants and oil industry. I am educated as Chemical Engineer and I have a BSC in Business Administration. In am passionate about circular economical solutions and international corporation.

Diana Imaka

Diana is a part of the management team at Depozita Iepakojuma Operators (DRS’s operator in Latvia).

Joined DIO’s team 3 years ago – 11 months before the launch of Latvia’s DRS, with the responsibility to set-up operations of the counting/sorting centre, implement an ERP system with an integrated DRS module and Power BI, define financial/management accounting, budgeting and reporting, setting up cooperation with producers and packaging registration, as well as other operational processes.

Diana has an MBA from Bayes Business School in London and a Bachelor’s degree in Economics from Illinois Wesleyan University in the US. Previous work experience includes business consulting in process optimisation and activity-based costing and various management roles.

Diana likes efficient processes and a good laugh.

[15.00 – 15.35] Lunch

[15.40 – 15.55] Prawa i obowiązki w systemie kaucyjnym

Ewa Badowska-Domagała

Ewa Badowska-Domagała, radczyni prawna, partnerka w kancelarii prawnej GDBD.

Od 17 lat specjalizuje się w prawie ochrony środowiska. Wspiera przedsiębiorców wprowadzających produkty w opakowaniach, produkujących opakowania i zajmujących się gospodarką odpadami, organizacje odzysku. Członkini stowarzyszenia Natureef, w którym przewodniczy grupie legislacyjnej. Pomysłodawczyni kampanii informacyjno-edukacyjnej Opakowanie w sam raz. Autorka licznych publikacji dotyczących opakowań i odpadów opakowaniowych, wykładowczyni. Z pasją od lat prowadzi szkolenia z prawa ochrony środowiska.

[16.00 – 16.50] Technologie dla systemu kaucyjnego – panel dyskusyjny

Prowadzący panel: Maciek Myśliwiec

Maciek Myśliwiec

Maciek ma 15-letnie doświadczenie w zarządzaniu procesem komunikacji w nauce i biznesie. Od kilku lat świadczy dla klientów z sektorów kosmicznego i technologicznego, usługi budowania strategii, PR, komunikacji w mediach społecznościowych oraz szkoleń z zakresu mediów społecznościowych. Zajmuje się budowaniem relacji między nauką a biznesem i wspiera rozwój startupów wywodzących się ze środowiska akademickiego.

Oprócz pracy agencyjnej prowadzi zajęcia na kilku uczelniach w Polsce oraz na studiach podyplomowych “Marketing internetowy”, “Social Media & Content Marketing” oraz „Talent Management in Tech”. Regularnie występuje w mediach również jako ekspert rynku mediów i sektora kosmicznego.

Przez wiele lat, do końca 2023 roku, związany był z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, gdzie odpowiadał m.in. za prowadzenie kanałów social media uczelni oraz pracował w Biurze Prasowym. Przez ostatnie lata budował współpracę i komunikację Centrum Technologii Kosmicznych. W latach 2015-2016 pracował jako Head of Marketing w XTRF Translation Management Systems, a w latach 2021-2024 roku jako Communication Consultant w Planet Partners. W latach 2022-2023 prowadził także Biuro Prasowe European Rover Challenge.

Tomasz Gać

Doświadczony konsultant biznesowy i ekspert ds. elektromobilności. Zajmuje się doborem aut i systemów ładowania dla firm, które chcą przejść na zeroemisyjne pojazdy, w szczególności specjalizując się w autach dostawczych. Tomasz Gać ma również doświadczenie w projektach wdrażania floty samochodów elektrycznych, a także infrastruktury ładowania wraz z instalacjami fotowoltaicznymi. Jest założycielem firmy EnergiaSłońca.pl oraz konsultantem dla firm takich jak InPost .Tomasz Gać jest również gościem specjalnym na targach gdzie prezentuje swoją wiedzę i praktykę w zakresie elektromobilności w sektorze publicznym i prywatnym. Tomasz Gać jest pasjonatem i propagatorem samochodów elektrycznych, których używa w swojej firmie kurierskiej QURIERS Przesyłki & Cargo od 10 lat.

Magda Sumera

Od początku kariery zawodowej związana z przetwórstwem tworzyw sztucznych.

W swoim portfolio ma m.in. pracę nad produktami gotowymi pochodzącymi zarówno z recyklingu tworzyw jak i z surowców pierwotnych w zastosowaniach przemysłowych, półfabrykatami z recyklingu oraz compoundów.

Aktualnie angażuje się w procesy związane z recyklingiem tworzyw sztucznych w tym PET.

Absolwentka Politechniki Warszawskiej kierunku Przetwórstwo i Technologia Tworzyw Sztucznych oraz Zarządzania.

Autorka licznych artykułów czasopism branżowych tj. PlastNews, Plastime. Prelegentka konferencji o tematyce tworzyw sztucznych.

Paweł Kozieł

16 lat w branży odpadowej

Dyrektor ds. technicznych i wdrożeń w spółkach grupy MB

Absolwent Politechniki Świętokrzyskiej oraz Executive MBA

Głowna inspiracja: Zastępowanie procesów manualnych procesami zautomatyzowanymi

Przemysław Stęślik

Country Manager – RVM Systems Polska

Przemysław Stęślik to doświadczony specjalista w branży wyposażenia sklepowego, z ponad 15-letnim stażem pracy. Przez 10 lat zajmował się obsługą sieci handlowych. W tym czasie zdobył bogatą wiedzę techniczną i umiejętności zarządzania projektami. Przez 6.5 roku pełnił funkcję menedżera działu serwisu w jednej z czołowych firm w tej branży, odpowiadając za nadzór nad pracą kilkunastu serwisantów, planowanie i realizację zleceń, a także kontakt z klientami i dostawcami. Obecnie jest dyrektorem oddziału międzynarodowej firmy specjalizującej się w produkcji, sprzedaży i serwisie automatów zwrotnych. Jego zadaniem jest rozwój rynku i obsługa klientów na terenie całego kraju.

Marek Wieteska

Przedsiębiorca z wieloletnim doświadczeniem w branży FMCG, kilkanaście  lat związany  z automatyką przemysłową , od  dziesięciu lat CEO Selfmaker, dynamicznie rozwijającej się spółki technologicznej zajmującej się szeroko pojętą automatyzacją procesów obsługi i sprzedaży. Miłośnik dobrego jedzenia , kosmosu  i boksu.

Adam Sobolewski

Supply Chain & Logistics Expert. Buduje nowoczesne łańcuchy dostaw. Wdrażał systemy informatyczne wspierające planowanie na potrzeby logistyki, tworzył procesy S&OP, prowadził operacje magazynowe z kilkuset osobowymi zespołami. Odpowiadał za łańcuchy dostaw liczące sobie tysiące dostawców oraz miliony produktów. Pracował w Avon Cosmetics, Baxter Healthcare, stworzył łańcuch dostaw w HEBE, a także wspierał operacje Amazon przed wejściem do Polski. Kilkukrotnie uruchomiał logistykę dla nowego biznesu. Współzałożyciel oraz członek zarządu E-Commerce Logistics Experts Association.

Prowadzi blog ekspercki – Logistyka po prostu i podcast – Rozmowy Logistyków.

Zbigniew Kałuża

Założyciel Grupy Kar-Tel z 30-letnim doświadczeniem w prowadzeniu działalności biznesowej w zakresie wdrażania systemów rejestracji telekomunikacyjnych oraz obsługi transakcji płatniczych.

Od 2013 roku współwłaściciel drużyny Ekstraklasy w piłce nożnej, Piasta Gliwice, zdobywcy tytuły Mistrza Polski oraz srebrnego i brązowego medalu. Ekspert w zarządzaniu zasobami ludzkimi i wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań wychodzących naprzeciw oczekiwaniom rynkowym.

Obecnie Prezes firmy PrimoPartner, dostarczającej na rynek dedykowane rozwiązania informatyczne dla firm z wielu branż, m.in.: sieci retail, petrol oraz dla największych w kraju obiektów sportowych i eventowych: Hala PreZero Arena Gliwice, stadiony Pogoni Szczecin, Piasta Gliwice.

Firma PrimoPartner zajmuje się również budowaniem wysoko dostępnych systemów procesujących transakcje finansowe, bazujących na ogólnoświatowych standardach bezpieczeństwa takich jak Payment Card Industry Data Security Standard (PCI DSS).

[16.50 – 17.00] PolKa – Polska Kaucja – podsumowanie

[17.00] Zakończenie Kongresu

Sala Konferencyjna Polska Stolica Recyklingu

[12.30 – 12.40] „Smart community zagrożona. Czy edukacja ekologiczna może wygrać z Social Mediami?”

[12.45 – 13.30] „Edukacja ekologiczna bez greenwashingu” – panel dyskusyjny

Prowadzący panel: Jagoda Rogatty

Jagoda Rogatty

Dziennikarka telewizyjna, prezenterka, kierowniczka produkcji. Autorka reportaży i felietonów, a także prowadząca program „Elektrykiem po regionie”, popularyzujący tematykę OZE oraz ochrony środowiska. Dumna bydgoszczanka.

Monika Wyciechowska

– Education Marketing Manager, RLG Polska

Absolwentka ochrony środowiska na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz studiów podyplomowych o kierunku nowoczesna komunikacja marketingowa na Uniwersytecie SWPS. W RLG jest odpowiedzialna za komunikację oraz realizację publicznych kampanii edukacyjnych w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami opakowaniowymi, bateriami i akumulatorami oraz ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. W tworzonych projektach stawia na merytoryczną wartość, ciekawe rozwiązania oraz dopasowanie narzędzi komunikacji do odbiorcy. Edukatorka, autorka materiałów edukacyjnych dla dzieci, artykułów, kampanii łączących edukację z pomaganiem innym. Prowadzi szkolenia, webinary i projekty edukacyjne skierowane do przedsiębiorców i ich pracowników. Prywatnie miłośniczka podróży i spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Paweł Palus

– Dyrektor Operacyjny ERP Polska SA

Dwudziestoletnie doświadczenie w pracy na stanowiskach menadżerski w dużych grupach kapitałowych. Specjalista w zakresie organizacji systemów zbiórki i recyklingu odpadów poużytkowych oraz zarządzania środowiskiem. Członek międzynarodowego zespołu w grupie Landbell SA, zajmującego się optymalizacją systemów zagospodarowania odpadów w sektorze B2B.Absolwet Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Aneta Boroń

Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska Urzędu Miasta Kielce

Samorządowiec, specjalistka od lat zajmująca się ochroną środowiska, gospodarką komunalną i zarzadzaniem energią.

Absolwentka studiów z zakresu ekonomii i administracji publicznej, zawodowo od 20 lat związana z Urzędem Miasta w Kielcach. Na różnych stanowiskach kolejno w wydziałach ochrony środowiska i gospodarki komunalnej, zarządzania energią koordynowała lub współorganizowała wiele projektów związanych z ochroną powietrza, przyrody i klimatu w mieście Kielce, w tym m.in. program zbierania deszczówki „Moja woda”, akcje edukacyjne „Kieleckie Dni Energii z Przyrodą” oraz program dotacyjny likwidacji „kopciuchów” w ramach realizacji Programu ograniczania niskiej emisji.

Obecnie, jako dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska, jest odpowiedzialna za pełen zakres działań prawie 200-tysięcznego miasta wojewódzkiego, związany z ochroną środowiska, gospodarką komunalną, gospodarka odpadami, zarządzaniem energią i edukacją ekologiczną.

Paweł Łaski

Dr hab. inż. Paweł Andrzej Łaski prof. PŚk, urodził się 24.11.1975 r. w Skarżysku-Kamiennej. Od 1999 roku jest zatrudniony w Politechnice Świętokrzyskiej, obecnie na stanowisku profesora w Katedrze Automatyki i Robotyki i pełni funkcję jej kierownika. Jest specjalistą w obszarze projektowania, konstrukcji i sterowania robotów równoległych oraz napędów i układów pneumatycznych. Jest autorem i współautorem 169 publikacji naukowych, w tym: 27 zarejestrowanych w Web of Science. Posiada wskaźnik Hirscha wynoszący 9 oraz 243 cytowania. Jest współautorem 11 patentów i 1 zgłoszenia patentowego. Jest promotorem 1 otwartego przewodu doktorskiego oraz był opiekunem ponad 50 prac mgr i 100 prac inż. Uzyskał 30 nagród i wyróżnień na wystawach międzynarodowych i krajowych. Recenzuje artykuły naukowe i wnioski o projekty badawcze. Jest członkiem rady Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn Senatu. Od 2019 roku pełni funkcję prezes Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii w Kielcach. Jest członkiem Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy. Był kierownikiem 4 projektów badawczych i głównym wykonawcą kolejnych 5. Jest inicjatorem projektów na łączną kwotę 45,2 mln. zł. Od 2014 roku jest opiekunem Koła Naukowego „Impuls” odnoszącego sukcesy w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge, URC oraz European Rover Challenge ERC. Obecnie jest opiekunem prac dyplomowych z zakresu recyklingu sprzętu AGD. Prowadzi działania pauperyzacji nauk technicznych w tym automatyzacji produkcji w oparciu podzespoły, napędy i elementy sterujące pozyskane z selektywnej zbiórki odpadów. Był członkiem komisji konkursowych „Zbuduj łazika z recyklingu” cieszącego się znacznym uznaniem.

Joanna Bojczuk

Joanna Bojczuk, prawniczka. W samorządzie pracuje od ponad 10 lat. Od 2020 r. jest naczelnikiem Wydziału Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, gdzie wspólnie z Zespołem stara się pokazywać jasną stronę odpadów. Angażuje się nie tylko w działania ekologiczne, ale i społeczne. Chętnie wspiera projekty lokalnych organizacji pozarządowych.

Katarzyna Sodo

Doświadczony kierownik oraz autorka projektów edukacyjnych, szkoleniowych, w tym w wymiarze ponadnarodowym, których celem była zmiana postaw obywatelskich wśród młodzieży oraz dorosłych.

Od 2015 roku, związana z MB Group oraz branżą odpadową, zajmując obecnie stanowiska Dyrektora ds. administracyjnych oraz członka Zespołu HR, dbając nie tylko o optymalny przepływ dokumentów i procedur ale również o optymalną komunikację wewnętrzną skierowaną do odbiorców różnych pokoleń oraz tworzenie środowiska angażującego pracowników.

Współpracująca bezpośrednio z Fundacją Odzyskaj Środowisko, reprezentując podejście biznesowe uczestniczyła w panelach eksperckich oraz jury konkursów ekologicznych skierowanych do młodzieży oraz studentów.

Praca w bliskości zakładów przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego zmieniła jej podejście do ekologii i nadała jej praktyczny wymiar, urealniając cały proces gospodarki cyrkularnej i korzyści z niej płynących.

[13.30 – 13.45] Czy zielone kołnierzyki uratują Planetę?

Kinga Rodkiewicz

Doktor nauk politycznych Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie. Od ponad 10 lat związana z dziennikarstwem, Public Relations, komunikacją i marketingiem. Autorka artykułów prasowych i naukowych z zakresu edukacji ekologicznej, ESG, CSR i pszczelarstwa miejskiego. Od 2021 r. wspiera procesy komunikacji i budowania marki Fundacji Odzyskaj Środowisko. Zaangażowana w ogólnopolskie projekty Elektryczne Śmieci, OSP na Straży Środowiska oraz EKOzwroty realizowane wspólnie z InPost. Koordynuje projekt „Od pralki do ula” polegający na zakładaniu edukacyjnych pasiek z recyklingu w miastach. Aktualnie, słuchaczka studiów Menedżer ESG na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

[13.50 – 14.30] ESG – inwestycja w zieloną przyszłość – panel dyskusyjny

Prowadzący panel: Maciej Chudkiewicz

Maciej Chudkiewicz

Dziennikarz telewizyjny, prasowy i radiowy. Trener, szkoleniowiec. Od 2009 r. w mediach. Autor i prowadzący programów publicystycznych na ogólnopolskich i lokalnych antenach Telewizji Polskiej. Wykładał na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie,  Uniwersytecie WSB Merito, Collegium Humanum – Szkole Głównej Menedżerskiej, Uczelni Korczaka czy Wyższej Warszawskiej Szkole Biznesu. Współpracuje z biznesem, organizacjami samorządowymi, NGOsami oraz uczelniami. Zajmował się rozwojem innowacyjności oraz dialogiem społecznym.

Dr Agnieszka Mazurek-Czarnecka

Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Polinvest – doradztwo gospodarcze

Pracowniczka naukowo-dydaktyczna Katedry Finansów Rozwoju Zrównoważonego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Członkini Forum Rozwoju Energetyki Odnawialnej. Jako praktyk pełni funkcję analityczno-doradcze w Polinvest – doradztwo gospodarcze. Specjalizuje się w zakresie wykorzystania OZE w przedsiębiorstwach i JST oraz wdrażaniu zintegrowanych systemów eko-zarządzania i audytu, koncepcji rozwoju zrównoważonego, CSR i strategii ESG.

Łukasz Łyżwa

Absolwent Szkoły Głównej Handlowej, od lat związany z branżą IT w Polsce i Europie.  Swoje pierwsze doświadczenie biznesowe zdobywał w Irlandii, gdzie współpracował z największymi na świecie producentami telefonów komórkowych oraz operatorami telekomunikacyjnymi. Po powrocie do Polski, swoją karierę kontynuował m.in. w T-Mobile Polska S.A. oraz ABC Data S.A. W latach 2016-2018 odpowiadał za wprowadzenie na polski rynek produktów marki Xiaomi, osiągając historycznie najwyższe wzrosty udziałów rynkowych wśród wszystkich firm branży mobile. W kolejnych latach stawał na czele polskiego zespołu sprzedażowego marki OPPO oraz regionalnego marki realme.

Od 2023 roku Łukasz Łyżwa jest prezesem SRS Group sp. z o.o., wchodzącej w skład MB Group, jednego z liderów branży recyklingowej w Polsce.  Głównym zadaniem SRS Group jest współpraca z firmami branży IT, Automotive oraz OZE, przy realizacji strategii Zielonego Ładu oraz stworzenia gospodarki obiegu zamkniętego. Dzięki zdobytemu doświadczeniu logistycznemu, sprzedażowemu oraz operacyjnemu, Łukasz Łyżwa tworzy transparentne i efektywne strategie środowiskowe, dostosowane do nowej, proekologicznej rzeczywistości.

Błażej Fiecek

Posiada ponad piętnastoletnie doświadczenie w obszarze finansów, rachunkowości zarządczej oraz wdrażania systemów ERP oraz BI. Uczestnik i prelegent prestiżowych imprez jak CFO Strategies czy Europejski Kongres Gospodarczy.

W swojej pracy wdrażał modele controllingowe, badał sprawozdania finansowe oraz systemy kontroli wewnętrznej w spółkach giełdowych notowanych na WIG20 głównie z branż energetycznej i telekomunikacyjnej. Zdobył również doświadczenie w badaniu amerykańskich spółek farmaceutycznych. Pracował dla takich firm jak PwC Polska, E.ON Polska COMARCH S.A., Tauron Dystrybucja.

Z powodzeniem zarządza zespołami finansowymi oraz operacyjnymi, łącząc kompetencje i doświadczenie w zakresie branży energetycznej i odnawialnych źródeł energii, a także rachunkowości finansowej i zarządczej, podatków oraz logistyki.

Jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, obecnie w trakcie uzyskiwania kwalifikacji CIMA oraz Biegłego Rewidenta. Ukończył liczne kursy w zakresie fuzji i przejęć, oraz transakcji na rynku giełdowym.

[14.30 – 15.00] Lunch

[15.10 – 15.25] Innowacyjne technologie w green city

Ariel Wojciechowski

Ekspert ds. relacji partnerskich i Programu „InPost Green City”. W Grupie Integer.pl odpowiada za współpracę z samorządami, instytucjami państwowymi oraz organizacjami pozarządowymi poprzez zarządzanie i rozwój autorskiego programu spółki „InPost Green City”. Celem programu przeznaczonego polskim miastom jest realizowanie polityki proekologicznej, zrównoważonego rozwoju dzięki konkretnych inicjatywom ekologicznym oraz działaniom z zakresu green i smart city służącym mieszkańcom tychże miast.

Doświadczenie w obszarze budowy relacji partnerskich oraz rozwijania projektów z zakresu CSR i ESG zdobywa od ponad 10 lat, z powodzeniem realizując projekty w sektorach nauki i szkolnictwa wyższego oraz finansów oraz uczestnicząc jako prelegent i szkoleniowiec w najważniejszych wydarzeniach sektorowych. W latach poprzednich dyrektor ds. projektów edukacyjnych w Warszawskim Instytucie Bankowości, , członek Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej, przewodniczący Parlamentu Studentów RP. Współautor cyklu wywiadów z rektorami polskich uczelni na temat współpracy nauki z biznesem publikowanych w Miesięczniku Finansowym Bank.

[15.30 – 16.15] Miasta przyszłości w kierunku GOZ – panel dyskusyjny

Prowadzący panel: Karol Czapik

Karol Czapik

Jest Program Managerem w Ecoloop Group. Doświadczony doradca i Program Manager w obszarze zarządzania projektami, zmianą oraz programami. Karol jest praktykiem i ekspertem w zarządzaniu, posiada ponad 13 letnie doświadczenie menadżerskie w prowadzeniu programów i projektów w firmach o zasięgu globalnym, jak i z lokalnymi liderami rynku w branżach takich jak e-commerce, logistyka, e-mobility, recycling, R&D i IT. Wspiera firmy, zarządy i zespoły w podnoszeniu wyników efektywności działania poprzez własną firmę doradczą EFEKT PMO.

Jest trenerem i wykładowcą z zarządzania projektami w Krakowskiej Szkole Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Wyższej Szkole Biznesu National Louis University w Nowym Sączu. Jest wieloletnim Doradcą w Akademii Menadżera Innowacji PARP, Asesorem IMPA Polska w konkursie „Polish Project Excellence Award”, współtwórcą „Polish Professional Managers Assocciation”, twórcą profesjonalnych artykułów w kwartalniku branżowym Strefa PMI.

Robert Magolon

– Pełnomocnik Zarządu ds. Projektu Elektryczne Śmieci

Absolwent Politechniki Świętokrzyskiej na Wydziale Mechatroniki i Budowy Maszyn, Studia Podyplomowe w SGH – Manager Logistyki oraz Studia Podyplomowe w Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu – Logistyka i Zarządzanie Łańcuchem Dostaw. Od 3 lat w MB Recycling, odpowiedzialny za rozwój Projektu Elektryczne Śmieci i sieci czerwonych pojemników.

Iwona Kowalczuk

Od 2006r. pracownik Urzędu Miasta Opola. Od 2017r. pełni funkcję Naczelnika Wydziału Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta Opola. Posiada wykształcenie w kierunku ochrony środowiska ze specjalizacją gospodarka odpadami. Koordynator realizacji projektów unijnych w wydziale. Autorka artykułów z tematyki gospodarki odpadami komunalnymi. Ekspert na szkoleniach i konferencjach związanych z gospodarką odpadami w zakresie edukacji odpadowej oraz funkcjonowania systemu gospodarki odpadami w gminie. Inicjatorka utworzenia Pracowni Muchy Odpaduchy, Punktów Wymiany Książek oraz ReUżytkowni w Opolu. Entuzjastka wdrażania innowacyjnych metod edukacji dzieci i młodzieży z zakresu gospodarki odpadami np. poprzez edukacyjne place zabaw Muchy Odpaduchy. Współautorka zeszytów metodycznych z zakresu gospodarki odpadami w Miejskim Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu. Inicjatorka konkursu pt. Opolskie EkoGranty, w którym aktualnie udział bierze ponad 5 000 dzieci z miasta Opola. W 2022r. wskazana została przez Gazetę Wyborczą Opole w ramach Opolskiej Choinki jako nietuzinkowa Opolanka Sukcesu za stworzenie wyjątkowego miejsca w Opolu, jakim jest ReUżytkownia. Miasto Opole w 2022r. za ReUżytkownię otrzymało nagrodę za zajęcie II miejsca w kategorii Gmina Miejska w konkursie Innowacyjny Samorząd Serwisu Samorządowego PAP.

Mikołaj Józefowicz

Absolwent Politechniki Warszawskiej (Technologia Chemiczna) i the Ohio State University (fizyka chemiczna). Wieloletni manager ds. relacji zewnętrznych i naukowych w Procter & Gamble. Od 2009 roku Dyrektor Generalny w ERP Polska Organizacja Odzysku SEiE i Organizacja Odzysku Opakowań.

Małgorzata Ciechomska

Odpowiada za obszary Smart Cities i IoT w Orange Polska. Wcześniej pracowała w obszarach B2C międzynarodowych korporacji. Jej pasją są technologie, które ułatwiają codzienne życie.

Jan Adam Kłysz

Pracownik administracji publicznej różnych szczebli z 35-letnim doświadczeniem, w tym z blisko 30-letnim stażem pracy w samorządzie gminnym i powiatowym. Przez kilkanaście lat odpowiedzialny za przestrzenny rozwój miasta Kalisza na stanowisku Zastępcy Naczelnika Wydziału Rozwoju Miasta, a następnie Wydziału Budownictwa, Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Kalisza. Wicestarosta Kaliski V kadencji, Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego VI kadencji. W ostatnim pięcioleciu skupiony zawodowo na gospodarce odpadami w samorządzie Miasta Kalisza, jak i w Związku Komunalnym Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”. Kierując, na stanowisku Przewodniczącego Zarządu, Związkiem, przeprowadził, finalizowany obecnie z sukcesem, Projekt pn. „Modernizacja ZUOK Orli Staw jako Regionalnego Centrum Recyklingu”. Projekt ten, to rozbudowa istniejących instalacji i budowa nowych w ZUOK „Orli Staw” oraz kompleksowa modernizacja Zakładu „Orli Staw”, będącego własnością Związku. Całość Projektu opiewa na kwotę ponad 150 milionów złotych. W bieżącym roku wybrany Prezesem Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Komunalnych Związków Gmin.

[16.20 – 17.00] Smart community – inteligencja ekologiczna w kontekście gospodarki cyrkularnej

Prowadzący panel: Dr Maciej Kawecki​

Dr Maciej Kawecki

Popularyzator technologiczny, dziennikarz naukowy powołany przez Komisję Europejską na funkcję Cyfrowego Ambasadora UE. Prezes Instytutu Lema. Autor kanału technologicznego This is IT na serwisie Youtube oraz bloga www.thisisit.edu.pl. Stawia na człowieka, który rozumie, że technologia to tylko i aż narzędzie w jego rękach, którym powinien pozytywnie zmieniać świat. Promuje to co polskie i innowacyjne.

Katarzyna Zegiel

Jest kierowniczką projektów w firmie InPost. Zajmuje się projektami innowacyjnymi.

Katarzyna ma bogate doświadczenie w branży retail, e-commerce i IT. Ukończyła amerykanistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, a następnie MBA na Akademii WSB i EY Academy of Business.

Jest pasjonatką nowych technologii, które ułatwiają życie ludziom i chronią środowisko. Interesuje się tematyką gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) i wspiera działania proekologiczne.

Piotr Malinowski

– Prezes Zarządu, PH Gecon Sp. z o.o.

W 2023 roku dołączył do Gecon ( spółka należąca do Grupy MB) jako zarządzający spółką.

Z branżą recyklingową i reuse związany od ponad 7 lat. Współpracował z Vive Textile Recycling gdzie pełnił rolę dyrektora handlowego oraz spółką NSG (marki Ubrania do Oddania i Butik Cyrkularny) jako Dyrektor Zarządzający.

Wcześniej związany z branżą odzieżową i detaliczną, ponad 15 lat spędził pracując dla amerykańskich marek Hasbro, Levi’s i Claire’s, gdzie rozwijał głównie struktury sprzedażowe zarówno w segmencie b2b jak i b2c.

Z wykształcenia jest ekonomistą, ukończył Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Zarządzania firmami uczył się też w Francuskim Instytucie Zarządzania oraz kursach, ostatnio “ Digital Disruption” w Cambridge Judge Business School.

Marcin Fleischer

Prezes OSP Wtórek (gm. Ostrów Wielkopolski).

Koordynator krajowy systemu Pierwszy Ratownik.

Zawodowo ratownik medyczny.

Monika Nawrot

Od niemal dwóch lat związana z Fundacją Odzyskaj Środowisko.

Swoje wykształcenie pedagogiczne wykorzystała w organizacji międzynarodowych spotkań młodzieży w Polsce, we Włoszech, Francji i Panamie.   Współtworzyła warsztaty i kampanie profilaktyczno-edukacyjne na temat uzależnień i zdrowych sposobów spędzania wolnego czasu.

W Fundacji Odzyskaj Środowisko odpowiada m.in. za projekt EKOzwroty oraz jego charytatywny wymiar – cykliczną akcję EKOdary.

Uważa, że najskuteczniejsza edukacja opiera się na doświadczaniu.

Grzegorz Hołody

Dyrektor merytoryczny Fundacji Lean Medic

Specjalista w zakresie optymalizacji procesów biznesowych.
Ratownik medyczny i instruktor pierwszej pomocy
Inicjator powstania aplikacji Reanimator.

Sumę doświadczeń z pracy w Zespołach Ratownictwa Medycznego, bankowości i międzynarodowych firmach IT wraz z zespołem Lean Medic zamienia na skuteczne wprowadzanie usprawnień w sektorze ochrony zdrowia i organizacjach pozarządowych.

Propagator pierwszej pomocy i idei ratownictwa obywatelskiego w ramach programu Pierwszy Ratownik.

[17.00] Zakończenie konferencji

[19.30] Uroczysta Gala Polskiej Stolicy Recyklingu 

W czasie Kongresu zapraszamy do Strefy Wystawienniczej.