Pierwsze miodobranie z Pasieki w Sercu Opola

Pierwsze miodobranie z Pasieki w Sercu Opola

17 sierpnia o godz. 10.00 na dachu Centrum Usług Publicznych, Prezydent Opola, pracownicy Urzędu Miasta Opola, przedstawiciele Fundacji Odzyskaj Środowisko i mieszkańcy Miasta, przeprowadzą uroczyste miodobranie. Uczestnicy będą mieli okazję spróbować miodu „wyprodukowanego” przez krainki zamieszkujące unikatowe ule z recyklingu elektrycznych odpadów. Dodatkową atrakcją będzie: pokaz pszczelich plastrów, ręczne odsklepianie i wirowanie.

Edukacja ekologiczna na słodko

Miodobranie w Pasiece w Sercu Opola to nie tylko świetna okazja, by spróbować miejskiego miodu, ale także nabyć cenne umiejętności pszczelarskie i zgłębić wiedzę na temat recyklingu elektrycznych odpadów.

„Dzisiejsze święto jest podziękowaniem mieszkańcom naszego Miasta za zaangażowanie na rzecz ochrony środowiska naturalnego, ale jednocześnie jest to przypomnienie, że o przyrodę powinniśmy dbać wszyscy każdego dnia. Ule z recyklingu elektrycznych odpadów i mieszkające w nich pszczoły krainki są symbolem tego, że recykling może mieć dziś bardzo praktyczny wymiar. Jestem także pewny, że miód opolski z Pasieki w Sercu Opola będzie najsłodszy i absolutnie wyjątkowy w porównaniu do wszystkich miodów, które do tej pory próbowaliśmy”.

Z ust do ust czyli jak powstaje miód?

Tuż po wschodzie słońca pszczoły lotne, zwane inaczej zbieraczkami, wylatują z uli, by zbierać pyłek i nektar z pobliskich kwiatów. Zebrany nektar przechowują w wolu, by po powrocie do ula, przekazać go „z ust do ust” pszczołom ulowym. Zjawisko przypominające pocałunki zwane jest trofalaksją. Następnie nektar trafia do sześciokątnych komórek plastra, by odparował z niego nadmiar wody, a następnie jest zasklepiany.

„Delektując się dziś smakiem miodu z Serca Opola warto podkreślić ogromną pracę pszczół. Każde 150 gramów słodkiego nektaru, to 20 000 lotów, a każda pszczoła wylatuje dziennie maksymalnie 15 razy. Dlatego też powinniśmy być wdzięczni pszczołom za zapylanie roślin, ale także za produkowanie miodu”

– podkreśla Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

„Jestem przekonana, że miód z Pasieki w Sercu Opola będzie wyśmienity” – puentuje.

Miodobraniu towarzyszyć będzie wystawa Beeżuterii wykonana w nurcie trash art. autorstwa Agaty Szostak, dla której inspirację stanowi świat pszczół.

ZOBACZ TAKŻE

Sprawdzili smak miodu z uli z bębnów od pralek

Romiód – badania miodu z miejskiej pasieki z recyklingu w Wałbrzychu