Pierwsze w Polsce łaziki z recyklingu lądują na Marsie – zaproszenie na wydarzenie Kielce 4.09.2021
Obudowy komputerów, przewody i kable z odkurzacza, koła z hulajnóg elektrycznych oraz inne materiały pochodzące z recyklingu elektrycznych śmieci posłużyły studentom Politechniki Świętokrzyskiej do zbudowania łazików marsjańskich. Pojazdy kosmiczne, które powstały w ramach konkursu organizowanego wspólnie przez Politechnikę Świętokrzyską, Fundację Odzyskaj Środowisko, MB Recycling oraz Reverse Logistics Group, choć na pozór niepozorne i niewielkie, zostały zaprojektowane i wykonane tak, by móc ruszyć na podbój Kosmosu. 4 września na Polu Marsjańskim przy Politechnice Świętokrzyskiej poznamy zwycięzki zespół.
Marsjańskie wyzwanie
Od lat 70. łaziki wysyłamy w Kosmos, by zbierały cenne informacje o Czerwonej Planecie. Pojazdy muszą być przystosowane do ekstremalnie niskich temperatur, wyboistych kraterów Marsa, ale także częstych burz piaskowych. „Wielkim wyzwaniem jest zbudowanie „zwykłego” łazika, a co dopiero wykonanie pojazdu z wykorzystaniem elektrycznych śmieci. Łaziki zbudowane przez studentów posiadają wiele cennych umiejętności jak np. pomiar temperatury, wilgotności powietrza, wysokości nad poziomem morza oraz bardziej niestandardowe jak pomiar aktualnego pochylenia robota czy zgniatarka do plastiku. Okazuje się, że można nadać elektrycznym śmieciom drugie, niezwykłe życie. Jestem bardzo dumna z naszych studentów. Uważam, że stanęli na wysokości tego kosmicznego zadania” – podkreśla Barbara Łukawska, Prodziekan ds. studenckich Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki.
Zwycięzca (nie) z tej Ziemi
Komisja konkursowa zmierzyła się z niezwykle trudnym zadaniem oceniając nie tylko pomysłowość i kreatywność studentów, ale także stopień wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu. „Stanęliśmy jako jury przed niezwykle ciężkim zadaniem. Kreatywność studentów, ich pasja i zaangażowanie po raz kolejny nas zaskoczyły. Łaziki z recyklingu udowadniają, że warto mierzyć się nawet z najbardziej nieoczywistymi wyzwaniami” – mówi Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko. Główną nagrodą jest 10 tys. zł dla zwycięskiego zespołu. Dodatkowo przewidziane zostały nagrody wyróżnienia.
Inny wymiar recyklingu
Wydarzeniu towarzyszyć będzie zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, wystawa Wehikuł Czasu oraz szereg kosmicznych atrakcji dla najmłodszych w tym: malowanie twarzy, dmuchańce czy zabawy sprawnościowe. „Chcemy pokazywać praktyczny wymiar recyklingu. Jesteśmy przekonani, że takie inicjatywy przyczyniają się do tego, że coraz szersze grono osób zdobywa tak ważną z punktu widzenia ochrony środowiska, wiedzę na temat konieczności segregowania elektroodpadów do specjalnych, przeznaczonych do tego pojemników oraz ich recyklingu. Wskazanie w łazikach marsjańskich elementów, które pochodzą z recyklingu, pomoże w zrozumieniu zagadnienia, jakim jest przetwarzanie i odzyskiwanie cennych surowców ze zużytego sprzętu. Okazuje się, że materiały pochodzące z recyklingu mogą mieć najróżniejsze zastosowanie, w tym być częścią pojazdów kosmicznych, które mogą eksplorować Czerwoną Planetę” – podkreśla Monika Wyciechowska z Reverse Logistics Groups.