Polska Stolica Recyklingu – ogólnopolski konkurs dla miast

Polska Stolica Recyklingu – ogólnopolski konkurs dla miast

Zaszczytny tytuł oraz statuetka Polskiej Stolicy Recyklingu wykonana z elektrycznych śmieci to główna nagroda dla miasta, które zbierze najwięcej elektrycznych śmieci w przeliczeniu na mieszkańca. Program, organizowany przez Fundację Odzyskaj Środowisko, potrwa do 16 stycznia 2023. Finał odbędzie się podczas uroczystej gali połączonej z Ekologicznym Kongresem Miast.

Gra o… tytuł

Główną ideą programu jest zwrócenie uwagi na problem elektrycznych śmieci. Według szacunków w naszych domach przetrzymujemy ponad 20 milionów sztuk elektrośmieci.

„Wychodząc naprzeciw potrzebom miast i ich mieszkańców, powstał projekt Elektryczne Śmieci, który jest systemem kompleksowym” – mówi Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko. „Miasta, które przystąpią do programu, będą rywalizować na ilość zebranego zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Jednak przede wszystkim aktywnie włączą się w działanie na rzecz środowiska” – dodaje.

Na wynik miasta będą się składać elektryczne śmieci zebrane z 4 kanałów:

  • Zbiórek w placówkach oświatowych. Szkoła, która uzyska najwięcej punktów za zebrany zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, otrzyma nagrodę – 50 000 złotych
  • Zbiórki w czasie eventów oraz ekopikników miejskich
  • Odbiorów bezpośrednich z domów mieszkańców zgłaszanych poprzez formularz www.elektrycznesmieci.pl/odbiór lub infolinię 572-102-102
  • Elektroodpady zebrane do czerwonych pojemników na mały ZSEiE

Sadzimy Elektryczny Las

Dodatkową nagrodą są sadzonki drzew.

„Za każde 100 kilogramów elektrycznych śmieci wręczymy wszystkim miastom jedno drzewo. Jeżeli miasto zbierze 10 ton elektrośmieci, dostanie 100 sadzonek, które mogą już stworzyć duży las. Jeśli 10 miast zasadzi po 100 drzew, mamy już 1000 nowych drzew w całym kraju. Elektryczny las będzie nie tylko stałym przypomnieniem, by segregować elektryczne śmieci, ale niesie ze sobą wiele korzyści. Jedno drzewo wytwarza ilość tlenu potrzebną dla czterech dorosłych osób” – podkreśla Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Szczegóły programu Polska Stolica Recyklingu wraz z regulaminem i harmonogramem znajdują się na stronie: https://polskastolicarecyklingu.pl/#/.

BEE SMART CITY

Idea zielonych miast, przyjaznych mieszkańcom i przyrodzie powinna przyświecać wszystkim urzędom. Miasto to naturalna przestrzeń życia, gdzie przenikają się wzajemnie różne obszary naszej działalności. Polska Stolica Recyklingu będzie nagrodą przechodnią, która ma docenić zaangażowanie w selektywną zbiórkę odpadów na różnych poziomach – miast, obywateli, instytucji edukacyjnych i kultury. Dlatego grywalizacja, edukacja i smart rozwiązania projektu Elektryczne Śmieci pomogą w optymalizacji poziomów gromadzeni selektywnych odpadów. Igrzyska czas zacząć w trosce o środowisko i zaszczytny tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu. Wspólnie posadzimy wielki elektryczny las dla pszczół z pasiek z recyklingu i mieszkańców, dla których przyszłość ich społeczności nie jest obcy.