Polska Stolica Recyklingu po raz czwarty. Grywalizacja miast i instytucji rozpoczęta!
Osiemdziesiąt miast, 100 tysięcy złotych w puli nagród i grywalizacja, która zmienia świadomość społeczną. Rozpoczynamy czwartą edycję programu Polska Stolica Recyklingu. Czy Kielce utrzymają tytuł i pobiją swój własny rekord? W 3. edycji kielczanie oddali 149 ton elektrycznych śmieci. W tym roku grywalizacja zapowiada się jeszcze ciekawiej. O szczegółach poinformowano podczas konferencji prasowej na kieleckim rynku.
Miasto w wersji EKO
Zaszczytny tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu Kielce otrzymały podczas Gali Finałowej trzeciej edycji programu, która odbyła się 26 lutego w Pabianicach. Organizatorzy grywalizacji docenili zaangażowanie mieszkańców, którzy przekazali do recyklingu 149 ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego pokonując w ten sposób 80 innych miast. Czy w nowej edycji, atuty w postaci blisko 40 czerwonych pojemników, odbiorów domowych i miejskich zbiórek, wystarczą by utrzymać tytuł? Władze Kielc deklarują, że staną na wysokości zadania.
„Nie przestajemy walczyć o to, żeby w 4. edycji ta statuetka ponownie trafiła do nas. Dlatego, z tego miejsca zwracam się do wszystkich kielczan i kielczanek, żebyśmy podjęli to wyzwanie i zebrali jak najwięcej eleketrycznych śmieci.”
– mówi Ewelina Jastrzębska, Z-ca Prezydenta Kielc
„Chodzi nam o to, żebyśmy budowali miasto odporne, miasto odpowiedzialne GOZowo, ale też żebyśmy mogli stworzyć przestrzeń do współpracy. Pamiętajmy, że odzyskiwanie cennych surowców z elektrycznych śmieci jest dużo korzystniejsze dla środowiska niż wydobycie ich jako pierwiastków pierwotnych.”
– mówi Krzysztof Kieszkowski, Prezes Fundacji Odzyskaj Środowisko
Tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu otrzyma miasto, które zbierze najwięcej elektrycznych śmieci w przeliczeniu na mieszkańca.
Od elektrycznych śmieci… do nowych drzew
Dzięki programowi Polska Stolica Recyklingu Kielce będą także bardziej zielone. W zamian za przekazane elektryczne śmieci samorząd otrzymał blisko 150 sadzonek drzew. W sumie – tylko tej wiosny – w miastach zaangażownych w grywalizację posadzonych zostanie prawie 3 tysiące nowych drzew. A to minimum 450 000 kilogramów wyprodukowanego tlenu.
„Zachęcam mieszkańców by korzystali z dostępnych form odbioru elektrycznych śmieci. To nie tylko czerwone pojemniki ale też odbieranie zużytego sprzętu wprost z mieszkań czy domów. Przekazując w ten sposób elektroodpady mamy gwarancję, że zostaną poddane profesjonalnemu recyklingowi w jednej z naszyhc instalacji.”
– mówi Robert Magolon z MB Recycling
Samorządy biorące udział w Programie także w tej odsłonie otrzymają bony na elektryczne lasy. Za każdą tonę elektroodpadów przekazanych do recyklingu do miasta trafi jedno drzewo.
W obiegu cyrkularnym
Pole do popisu Kielce będą miały także w przypadku rywalizacji miejskich instytucji. Szkoły, przedszkola, uczelnie, biblioteki czy muzea będą walczyć o nagrody finansowe o łącznej wartości 100 tysięcy złotych. Ich zadaniem będzie aktywne zaangażowanie się w zamykanie obiegów i wydłużanie cyklu życia produktów. Taką możliwość daje bezpłatna usługa EKOzwrotów, w ramach której oddać można nieużywane, ale wciąż sprawne przedmioty: obuwie, książki, artykuły dziecięce, elektronikę oraz tekstylia. Im więcej nadanych kilogramów, tym większa szansa na zwycięstwo. Mieszkańcy Kielc mają do dyspozycji 115 paczkomatów InPost dzięki czemu skorzystanie z usługi jest bardzo proste.
„Ważne, żeby te paczki były wypełnione po brzegi, bo mamy nową kategorię nagrody – „Ograniczanie śladu węglowego”. Dlatego zachęcam, żeby angażowali się nie tylko mieszkańcy, ale też instytucje i nadawali EKOzwroty.”
– mówi dr Kinga Rodkiewicz, dyr. Polskiego Instytutu ESG w Fundacji Odzyskaj Środowisko
Wyróżniające się instytucje będą miały również okazję sięgnąć po bony na warsztaty edukacyjne oraz recyklingowe turnieje szachowe. Zapisy chętnych szkół, przedszkoli czy bibliotek rozpoczną się w najbliższych dniach, a punktowane nadawanie EKOzwrotów zostanie uruchomione od maja.
Miasto, z którego najwięcej instytucji weźmie aktywny udział w programie Polska Stolica Recyklingu i będzie nadawać EKOzwroty, otrzyma tytuł Polskiej Stolicy GOZ. W 3. edycji najlepszy okazał się Białystok, z którego grywalizowało aż 26 placówek.
Program Polska Stolica Recyklingu potrwa do końca roku. Czasu na krok w stronę lepszej przyszłości dla naszej planety jest więc wystarczająco. Zwycięzców dwutorowej rywalizacji poznamy w lutym 2026 roku. Wręczeniu nagród towarzyszyć będzie Kongres Miast i Biznesu, poświęcony m.in. tematyce #smart city, systemu kaucyjnego i ROPu.
Organizatorem Programu Polska Stolica Recyklingu jest Fundacja Odzyskaj Środowisko, a wśród partnerów strategicznych znaleźli się InPost i MB Group.
Partnerami edukacyjnymi są: AURAEKO Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A., RLG Polska, ERP Polska i Elektryczne Śmieci.





