Polska Stolica Recyklingu. Prezydenci miast zachęcają do grywalizacji

Polska Stolica Recyklingu. Prezydenci miast zachęcają do grywalizacji

Poznań, Łódź, Rzeszów, Stargard, Kielce, Bielsko-Biała, Radom, Wałbrzych, Świdnica, Przemyśl i kilkadziesiąt innych miast z całej Polski stanęło do walki o zaszczytny tytuł. Zwycięży to miasto, które zbierze najwięcej elektrycznych śmieci w przeliczeniu na mieszkańca. W programie Polska Stolica Recyklingu liczy się każdy elektrośmieć przekazany do recyklingu. Zwycięzców poznamy podczas uroczystej Gali Miast, która odbędzie już w lutym 2023 roku.

Patrzymy w przyszłość

„Z roku na rok zaangażowanie naszych mieszkańców na rzecz proekologicznych działań rośnie, czego dowodem są liczne inicjatywy zgłaszane w ramach budżetu obywatelskiego, ale też rosnący poziom recyklingu. Liczę na to, że starachowiczanie zrobią porządki przedświąteczne zapełnią czerwone pojemniki w naszym mieście i zwyciężymy. Elektrośmieci można oddać również do Szkoły Podstawowej nr 1” – mówi Marek Materek, Prezydent Starachowic.

Fundacja Odzyskaj Środowisko, pomysłodawca i organizator Programu zapewnia, że liczy się każdy kilogram.

„Pod uwagę weźmiemy sumę elektrycznych śmieci zebranych przez podmioty wspierające, ale także wszystkie elektroodpady z ekologicznych eventów i zbiórek, te oddane do czerwonych pojemników oraz zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oddany poprzez odbiory domowe zgłaszane przez formularz lub infolinię 572 102 102” – podkreśla Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

„Wierzę, że Poznań ma duże szansę na to, by zostać Polską Stolicą Recyklingu. Patrzymy w przyszłość uwzględniając troskę o środowisko naturalne, dlatego wierzę, że nasi mieszkańcy włączą się w tą akcję. W naszych domach i mieszkaniach wciąż chomikujemy ogromną ilość elektrośmieci. Teraz jest najlepszy czas, by przekazać je dorecyklingu. Kibicuję również poznańskim szkołom – warto wspomóc naszych uczniów, którzy walczą o 50 000 złotych” – mówi Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania.

W kierunku green city

Główną ideą programu jest zwrócenie uwagi na potrzebę, ale i konieczność selektywnej zbiórki elektroodpadów przy wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań wpisujących się w ideę smart city.

„Przemyśl to wyjątkowe miasto, dlatego uważam, że świetnie pasowałby do nas tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu, który doceni nasze starania na rzecz rozwoju w kierunku green city. Mamy dużą szansę na zwycięstwo! Zróbmy porządek wszędzie gdzie możemy: w domach, mieszkaniach, piwnicach, ale także w firmach i przekażmy elektrośmieci do recyklingu. Wygrajmy to!” podkreśla Wojciech Bakun, Prezydent Przemyśla.

W zmaganiach o tytuł najbardziej ekologicznego miasta nie mogło zabraknąć stolicy województwa podkarpackiego. Rzeszów, patrząc pod kątem szybkiego rozwoju technologii i rosnącej świadomości ekologicznej, ma także spore szanse na statuetkę.

„W Rzeszowie cenimy innowacje, tym bardziej jeśli są to działania proekologiczne. Statuetka Polskiej Stolicy Recyklingu byłaby dla nas zobowiązaniem i stałym wezwaniem do działań na rzecz ekologii i edukacji ekologicznej” – podsumowuje Jolanta Kaźmierczak, Wiceprezydent Rzeszowa.

Wielka Gala Miast i Elektryczny Las

Statuetka Polskiej Stolicy Recyklingu wykonana z recyklingu elektrycznych śmieci trafi do zwycięskiego miasta w czasie uroczystej gali, która odbędzie się zimą. W czasie ogólnopolskiego finału, poznamy również zwycięski podmiot wspierający miasto. Wydarzeniu towarzyszyć będzie konferencja poświęcona edukacji ekologicznej i zagadnieniom smart community. Dodatkową nagrodą w programie będą sadzonki drzew – za każde 100 kilogramów elektrycznych śmieci, miasto otrzyma jedno drzewo.

„Kibicuję oczywiście swoim! Mam nadzieję, że wygramy, a oprócz tytułu i statuetki posadzimy w Świdnicy piękny las. Warto się zmotywować i oddać elektrośmieci do szkół, które biorą udział w konkursie. Trzymam za nas kciuki” – mówi Krystian Werecki, Wiceprezydent Świdnicy.

„W ostatnim czasie żartujemy w Kielcach, że dzień bez sadzenia drzewa, to dzień stracony. Mam wielką nadzieję, że nasze miasto zdobędzie tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu i na wiosnę wspólnie z mieszkańcami posadzimy nie kilka, a kilkaset drzew” – podkreśla Agata Wojda, Wiceprezydentka Kielc. 

Program Polska Stolica Recyklingu organizowany jest przez Fundację Odzyskaj Środowisko. Szczegóły wraz z regulaminem znajdują się na stronie.