Poznań zbiera elektryczne śmieci i pomaga WOŚP

Poznań zbiera elektryczne śmieci i pomaga WOŚP

5000 kilogramów elektrycznych śmieci przekazali do tej pory poznaniacy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Stara lodówka, zużyta pralka, niedziałający laptop czy dawno zapomniany telefon komórkowy może pomóc w walce z sepsą. Wystarczy zrobić domowe porządki i elektryczne śmieci przekazać do recyklingu. Za każdą zebraną tonę, Fundacja Odzyskaj Środowisko wpłaci 500 złotych na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zbiórka potrwa do 28 lutego.

Nie chomikuj elektrycznych śmieci

W naszych domach i mieszkaniach przechowujemy aż 20 milionów sztuk elektrośmieci, a tempo powstawania elektroodpadów z każdym rokiem wzrasta.

„Zachęcam mieszkańców Poznania do tego, by zrobili porządki w swoich domach, piwnicach i garażach. Oddając elektryczne śmieci do granatowo-czerwonych pojemników, korzystając z darmowych odbiorów zgłaszanych poprzez infolinię 572 102 102 lub formularz online, mamy gwarancję, że wszystkie elektroodpady trafią do recyklingu. Można również dołączyć do zbiórek w placówkach oświatowych. Stare sprzęty elektryczne i elektroniczne zamienimy na złotówki i przekażemy  Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy” – mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko. „Możemy zyskać potrójnie: po pierwsze pozbywamy się elektrycznych śmieci i zużytych baterii, które mają w sobie wiele niebezpiecznych substancji; pomagamy środowisku naturalnemu i dodatkowo wspieramy WOŚP” – dodaje.

Wspólne pomaganie

Inicjatywa zbiórki elektrośmieci na rzecz WOŚP to wynik projektu Elektryczne Śmieci, do którego niedawno przystąpił Poznań. W ramach umowy podpisanej przez Miasto Poznań, MB Recycling oraz Fundację Odzyskaj Środowisko na terenie miasta stanęło 60 charakterystycznych pojemników na mały zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny ( do 50 cm), a docelowo poznaniacy będą mogli korzystać ze 100 pojemników.

„Głównym celem projektu Elektryczne Śmieci jest jego powszechność i bliskość. Mieszkańcy mogą z nich skorzystać w drodze do pracy, domu, sklepu czy szkoły. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie o czym wiemy np. od mieszkańców Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej czy WSM Naramowice. Duże gabaryty jak np. zmywarki, chłodziarki, okapy, lodówki czy pralki nie są już problemem. Wystarczy kilka minut, by zamówić ich bezpłatny odbiór. Mam nadzieję, że poznaniacy zmotywują się do działania, zrobią porządki, oddadzą elektryczne śmieci i wspólnie z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy pomożemy w walce z sepsą” – podkreśla Robert Magolon, Pełnomocnik Zarządu ds. Projektu Elektryczne Śmieci.

Placówki, w których można oddać elektryczne śmieci:

  • Zespół Szkół Ekonomicznych w Poznaniu im. Stanisława Staszica
  • Szkoła Podstawowa nr 71 w Poznaniu
  • Szkoła Podstawowa Specjalna nr 112 w Poznaniu
  • Zespół Szkół Specjalnych nr 101 w Poznaniu
  • Technikum Energetyczne im. H. Zygalskiego w Poznaniu
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 15 w Poznaniu
  • Szkoła Podstawowa nr 61 im. Komisji Edukacji Narodowej

Lista pojemników na małogabarytowy sprzęt elektryczny i elektroniczny:

Odbiory z domu lub firmy można zgłaszać poprzez infolinię 572 102 102 lub formularz online:

Zbiórka elektrycznych śmieci na rzecz WOŚP organizowana jest wspólnie przez Miasto Poznań z Zakładem Zagospodarowania Odpadów, Palmiarnią Poznańską, Fundacją Odzyskaj Środowisko, RLG Relectra Polska i firmą MB Recycling.

ZOBACZ TAKŻE

Poznań zbiera Elektryczne Śmieci i wspiera WOŚP

Konkurs na mikroinstalację OZE rozstrzygnięty!

Ekologiczne ozdoby świąteczne? Poznaniacy już je mają!

Poznań z szansą na tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu