Projekt edukacyjny we współpracy z CCR.

Projekt edukacyjny we współpracy z CCR.



Pandemia wirusa COVID-19 zamknęła większość ludzi na całym świecie w domach. Zmuszeni do przyjrzenia się sobie oraz swoim wyborom, wielu z nas uderzyło, jak ogromne ilości produktów zużywa przeciętny człowiek – oraz jak wiele z tego się marnuje, nie będąc tak naprawdę wykorzystanym do końca.  Na świecie w 2019 roku wyprodukowano 53,6 miliona ton elektrycznych śmieci. W samej Polsce w minionym roku wyprodukowaliśmy 11,7 kg  elektrycznych śmieci na jednego mieszkańca! W ciągu ostatnich pięciu lat nastąpił wzrost ilości elektrycznych śmieci aż o 21 procent. Z raportu Global E-waste Statistics Partnership możemy dowiedzieć się, że aż 32 procent elektrycznych śmieci stanowiły małe urządzenia elektroniczne takie jak suszarki, tostery, odkurzacze, kamery czy zabawki. Kolejne 23 procent elektrycznych śmieci to sprzęt kuchenny i komputerowy. Obie te najliczniejsze grupy elektrycznych śmieci zawierają wiele surowców możliwych do odzyskania w ramach recyklingu, natomiast wyrzucane do zbiorczego kosza na odpady stanowią zagrożenie dla środowiska i w konsekwencji dla mieszkańców.

Ludzie uświadomili sobie również, że tak naprawdę nie wiedzą, co się dzieje z wyrzuconymi przez nich sprzętami; gdzie trafiają, czy są przetwarzane i przede wszystkim – czy pozbywają się ich w sposób legalny, nie zagrażający środowisku.

Postanowiliśmy wyjść naprzeciw rosnącej potrzebie budowania świadomości ekologicznej. Ziemia jest naszym wspólnym domem, o który musimy zacząć naprawdę dbać; jej zasoby czystej wody i powietrza nie są niewyczerpane. Jeżeli nie chcemy pewnego dnia obudzić się na gigantycznym wysypisku – musimy zacząć edukować społeczeństwo między innymi w zakresie recyklingu  już od najmłodszych lat.

Dlatego w ramach kampanii edukacyjnej „Kształtowanie proekologicznych postaw użytkowników sprzętu elektrycznego i elektronicznego”, rozpoczynamy realizację projektu „Elektryczne Śmieci. Szkolne centrum kreatywnej edukacji ekologicznej CCR w Twoim mieście”. Inicjatorami projektu są: CCR Reverse Logistic Group oraz MB Recykling.

Inicjatywa ta ma na celu przede wszystkim podniesienie stanu świadomości ekologicznej użytkowników w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym poprzez edukację prowadzoną z wykorzystaniem dobrodziejstw najnowszej technologii. Jak udowodniła wyjątkowa sytuacja w postaci kwarantanny, jesteśmy w stanie realizować cele, wykorzystując kreatywne rozwiązania, jakimi na przykład są platformy edukacyjne. Jest to jeden z filarów projektu – SZKOLNE CENTRUM RECYKLINGU: nowoczesna platforma dla szkół i uczniów. Dodatkowo w planach jest umieszczenie 40 pojemników dedykowanych do właściwego pozbywania się małego zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w miastach powyżej 100 tyś. mieszkańców. Poza  pojemnikami zamierzamy umieścić ule dla pszczół, których elementy powstały  z odzyskanych części z elektroodpadów. Pasieki, prócz oczywistych korzyści dla pszczół, będą służyć jako istotny element budowania świadomości uczestników projektu – jak wykorzystać zużyty, niepotrzebny już sprzęt.


Zapraszamy do aktywnego udziału w projekcie!