RE Paczka. Inpost oraz Fundacja Odzyskaj Środowisko RAZEM na rzecz zero waste

RE Paczka. Inpost oraz Fundacja Odzyskaj Środowisko RAZEM na rzecz zero waste

Fundacja Odzyskaj Środowisko znana jest ze swoich niestandardowych działań na rzecz ochrony środowiska. Buduje ule z recyklingu, łaziki marsjańskie oraz tworzy sztukę ze śmieci. Teraz łączy siły z InPost, liderem wśród platform dostaw dla e-commerce w Europie, wprowadzając nową usługę zwrotu używanego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W ten sposób można zadbać o prawidłowy recykling lub nadać drugie życie niepotrzebnej elektronice zgodnie z ideą „zero waste” i „reuse”.

Re Paczka krok po kroku

Wystarczy przygotować paczkę, wypełnić formularz, odebrać kod na darmową wysyłkę, umieścić go na paczce i nadać w jednym z ponad 15 tys. Paczkomatów®, bez żadnych dodatkowych warunków i bez żadnych dodatkowych opłat. W ten sposób można oddać laptopy, komputery, telefony, tablety, małe AGD, radia, sprzęt audio, video, fotograficzny, elektronarzędzia, zabawki elektroniczne, a nawet drony czy sprzęt sportowy.

Nie można natomiast przesyłać baterii, źródeł światła, odpadów medycznych czy chemicznych oraz sprzętu niekompletnego. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: www.inpost.pl/ekozwroty

Oddając sprzęt, z którego nie korzystasz, a który jest potencjalnie sprawny dajesz mu szansę na ponowne użycie przez inną osobę lub instytucję – a dzięki temu pozytywnie wpływasz na środowisko. Koszt serwisu i jego ślad węglowy będzie niższy niż wytworzenie nowego urządzenia o podobnych funkcjonalnościach i parametrach. W przypadku, kiedy koszty serwisu przekroczą koszty produkcji, urządzenie zostanie poddane procesom recyklingu w wyniku których odzyskane zostaną cenne surowce w tym metale żelazne, nieżelazne oraz tworzywa sztuczne czy szkło. Oddając sprzęt świadomie dbasz o środowisko, a Twoje działanie wpisuje się w idee Zero Waste oraz Reuse, które są ważnymi elementami gospodarki obiegu zamkniętego. Przekazany sprzęt ma być przeznaczony do ponownego użycia, a jego diagnostyka lub naprawa mają sprawić, aby bez negatywnego wpływu na środowisko wrócił ponownie do użytkowania podkreśla Rafał Brzoska, prezes InPost.

Sprzęt trafia do profesjonalnej firmy, gdzie jest sprawdzany pod kątem sprawności i możliwości ponownego wykorzystania w części lub w całości. Sprzęt zostanie poddany testom zgodnie z normami unijnymi dotyczącymi ponownego użycia (DYREKTYWA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY 2012/19/UE z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE). Jeżeli usterki lub wady pozwalają na zachowanie pierwotnej funkcji urządzenia, a koszty jego serwisu nie przekraczają kosztów wytworzenia, produkt może zostać ponownie wprowadzany do obiegu. Jeżeli sprzęt nie nadaje się do ponownego użycia jest on przekazywany do profesjonalnych zakładów przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, dzięki czemu możliwe jest odzyskanie z niego ponad 80 procent materiałów, które posłużą do budowy nowych urządzeń.

Cieszymy się, że teraz każdy będzie miał możliwość wcielenia w życie zasad zero waste. Coraz częściej zmieniamy sprzęty elektryczne na nowe, a liczba nieużywanej elektroniki stale rośnie, dlatego tak ważna jest świadomość tego, że warto korzystać z rozwiązań, które pozwolą nadać rzeczom drugie życie. Mam nadzieję, że Re-Paczka w najbliższym czasie stanie się dla nas oczywistym rozwiązaniem w sytuacji, gdy będziemy myśleć co zrobić z nieużywaną drukarką, przestarzałą lokówką czy wiertarką – mówi Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.