Spacer na zdrowie! Rzeszowscy uczniowie w wyjątkowych okolicznościach przyrody
Aktywny wypoczynek – zwłaszcza na łonie natury – w otoczeniu naturalnie zachowanego ekosystemu niesie ze sobą szereg prozdrowotnych oddziaływań. Wyrzuty dopaminy i serotoniny spowodowane przebywaniem w środowisku nienaruszonym przez człowieka stanowią jeden ze sposobów na wdrożenie do swojego życia zdrowych nawyków. Długie spacery, kontakt z ziemią, zielenią i świeżym powietrzem są najprostszym sposobem na poprawę kondycji psychofizycznej. Wiedzą już o tym rzeszowscy uczniowie, którzy wzięli udział w Eko Pikniku organizowanym przez Fundację Odzyskaj Środowisko, organizację odzysku AURAEKO i Miasto Rzeszów pod auspicjami UNICEF.
Barwy spokoju na co dzień
Zielony i żółty to kolory, które na drodze ewolucji stały się w oczach większości zwierząt synonimem prawidłowo działającego ekosystemu pełnego życia i pokarmu. Wrażliwość oczu i neuronów na fale elektromagnetyczne o długościach w przedziale od 540nm – 660nm nie jest przypadkowa. Spokój, lekkość, świeżość, wiosenne odrodzenie – to tylko niektóre ze skojarzeń jakie budzi połączenie tych barw. Nie bez powodu! Ekspozycja na światło zielone może pozytywnie wpływać na jakość snu, koncentrację, obniżać ciśnienie krwi, rozszerzać naczynia krwionośne i ogólną regenerację organizmu. Spowodowane jest to mechanizmem, który miał zachęcać naszych przodków do życia w środowisku pełnym roślinności, które umożliwiało zdobycie pokarmu i ukrycie się w razie niebezpieczeństwa.
Spacer? Zawsze i wszędzie
Nie ma złej pogody na spacer – są tylko źle dobrane ubrania. Wiedzą o tym doskonale Skandynawowie i Kanadyjczycy. Coraz popularniejsze stają się zimowe biwaki, morsowanie, wycieczki górskie zimą. Kontakt z naturą poprzez aktywność fizyczną jest idealnym sposobem na rozładowanie stresu. Niedobór światła słonecznego w sezonie zimowym niesie ze sobą dodatkowe konsekwencje w postaci zmniejszonej ilości witaminy D do której promieniowanie UV jest niezbędne. Nowoczesny świat zapewniający wygodę i ciepło osłabia naturalną odporność organizmów, co skutkuje nasilającą się plagą chorób cywilizacyjnych. Najprostszym sposobem ich przeciwdziałania jest zapewnienie sobie odrobiny chłodu, czego doświadczyli rzeszowscy uczniowie w czasie listopadowego spaceru. Na szczęście niską temperaturę powietrza wynagradzało intensywne słońce!
Kąpiel w … lesie!
Shinrin-youku to metoda relaksu pochodząca prosto z Japonii, która pozwala na wytworzenie innego poziomu relacji z przyrodą. Odcięcie się od miejskiego zgiełku, wszelakich źródeł hałasu, smogu i miejskiego kurzu traktowanie jest przez Japończyków jako alternatywa medytacji. Najlepszym wyborem na spędzenie czasu okazują się być pierwotne ekosystemy, w których zachowana została bioróżnorodność na wysokim poziomie. To tam powietrze przepełnione olejkami eterycznymi pozwala na zażycie darmowej inhalacji i maksymalne dotlenienie organizmu.
Urban jungle w wersji artystycznej?
W zdrowym ciele – zdrowy duch. Każdy kto próbował „tworzyć”, wie, że natura wyzwala kreatywność. Ile dzieł sztuki powstało na łonie natury, ile obrazów, rzeźb i wierszy. Przyroda od zawsze była nieodzowną częścią życia człowieka. Widać to po niezliczonej liczbie inspiracji jakie zapewniła. Pozytywny wpływ kontaktu z naturą nie ogranicza się jednak do wspierania artystów w urzeczywistnianiu ich wizji. Miejskie szachownice nie bez powodu znajdują się pośród zieleni. Spróbuj zagrać partię szachów – być może nawet szachów z recyklingu i przekonaj się o ile łatwiej przyjdzie Ci wykonać najlepszy ruch.
Odzyskaj Środowisko
Las, pas drogowy, chodnik, park miejski. Co łączy miejsca w których można dotknąć natury? Nieodłączny element krajobrazu, w którym pojawił się człowiek – śmieci. Również elektryczne, które mają destrukcyjny wpływ na glebę, wodę, a co za tym idzie na cały ekosystem. W jaki sposób zapewnić sobie kontakt z naturą? Zabierz ze sobą na spacer reklamówkę, worek, plecak. Zwróć śmieci do miejsc w których powinny się znaleźć. Pamiętaj jednak o selektywnej zbiórce odpadów. Elektroodpady wyrzuć do czerwonych pojemników w Rzeszowie. Dbając o środowisko naturalne, dbamy o swoje zdrowie.
Happening, został zorganizowany przez Fundację Odzyskaj Środowisko we współpracy z organizacją odzysku AURAEKO, w ramach zadania publicznego finansowanego ze środków Gminy Miasto Rzeszów przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).