Startujemy! Nowy projekt z AURAEKO
W małych, przydatnych na co dzień przedmiotach, jak telefon komórkowy czy suszarka do włosów spotykamy wiele cennych, ale i niebezpiecznych substancji, takich jak ołów, kadm czy rtęć. Jeżeli trafią one w niepożądane miejsce, spowodują powolne, lecz nieodwracalne zniszczenia w środowisku naturalnym.
A co się dzieje ze zużytym lub przestarzałym sprzętem? Zalega w naszych szafach lub schowkach. Czasem jest wyrzucany do pojemników na zbiorcze odpady, co jest nie tylko nielegalne, ale i niebezpieczne – dla naszego środowiska, a w konsekwencji dla nas samych. Ponieważ nie dotyka nas to od razu, sprawnie omijamy rozważanie tematu; ale szkody, wyrządzone w ten sposób, pozostaną.
Dlatego MB Recykling, we współpracy z AURAEKO Organizacja Odzysku Zużytego Sprzętu Elektronicznego i Elektrycznego oraz AURAEKO BATERPAK Organizacja Odzysku Opakowań, rozpoczyna realizację projektu „Elektryczne Śmieci. Wsparcie zbiórek elektroodpadów w miastach 2020”. Zakłada on umieszczenie czerwonych pojemników, dedykowanych dla ZSEiE, w miastach powyżej 40 tyś. mieszkańców oraz organizację związanych z tym zbiórek oraz innych działań, promujących świadomość właściwej utylizacji zużytych bądź niepotrzebnych już sprzętów elektronicznych. Co ważne, pojemniki przeznaczone będą również dla zużytych baterii i akumulatorów.
Dodatkowo w miastach z pojemnikami pojawi się jeszcze jeden ekscytujący element – pasieki pszczele. Elementy uli zostaną zbudowane z odzyskanych części z elektroodpadów. Oprócz dbania o zagrożone pszczoły, ule będą służyć jako istotny element budowania świadomości uczestników projektu – z zużytego sprzętu można stworzyć coś nowego i niesamowicie przydatnego.
Jednym z elementów projektu będzie uruchomienie platformy edukacyjnej z materiałami, dotyczącymi ekologii i właściwego postępowania z ZSEE. Już dzisiaj zapraszamy do aktywnego uczestnictwa w projekcie uczniów i szkoły, które będą chciały zaangażować się w praktyczne działania edukacji ekologicznej okraszone m.in. konkursami oraz elementami edukacji pozaformalnej.
Zapraszamy do zaangażowania się oraz śledzenia postępów projektu!