Strażacy – ochotnicy z Głuszycy Górnej z defibrylatorem AED. Sukces projektu „EKOzwroty na straży serca”

Strażacy – ochotnicy z Głuszycy Górnej z defibrylatorem AED. Sukces projektu „EKOzwroty na straży serca”

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Głuszycy Górnej w powiecie wałbrzyskim otrzyma defibrylator AED. To nagroda w ogólnopolskim projekcie „EKOzwroty na straży serca”. Sprzęt ratujący życie trafi do ochotników już 19 sierpnia. Uroczyste przekazanie odbędzie się o godznie 17.00, w remizie OSP.

Na straży zdrowia i życia

Defibrylator AED z kapsułą zostanie umieszczony na Centrum Kultury w Głuszycy Górnej. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców i regularnie organizowanym zbiórkom, druhny i druhowie wymaganą przez regulamin liczbę punktów przekroczyli aż o trzy tysiące. W projekcie „EKOzwroty na straży serca” mogą więc otrzymać także m.in. apteczkę.

„Najbliższy oddział ratunkowy oddalony jest od naszej miejscowości o 20 kilometrów. Czas dojazdu pogotowia to nawet 20 minut. Dlatego tak bardzo zależało nam na tym, by w centrum Głuszycy pojawił się defibrylator AED. W podobny sprzęt wyposażone są dwa nasze samochody i wielokrotnie już go używaliśmy. Dobrze mieć takie urządzenie także stacjonarnie.”

– mówi Jakub Skrabka, prezes OSP w Głuszycy Górnej

Bezcenne EKOzwroty

„EKOzwroty na straży serca” to projekt łączący ideę ratownictwa z troską o środowisko naturalne. Dzięki zachęcaniu lokalnych społeczności do nadawania EKOzwrotów, strażacy ochotnicy mogą otrzymać sprzęt ratujący życie. Udział w programie bierze ponad dwieście jednostek z całego kraju. Już wiadomo, że poza druhnami i druhami z Głuszycy Górnej, defibrylator AED trafi także do OSP w Sulisławicach, w województwie świętokrzyskim.

„Program trwa do końca sierpnia, więc jest jeszcze czas by zawalczyć o potrzebne punkty. Strażacy-ochotnicy z Głuszycy Górnej oraz Sulisławic pokazali, że można i że warto. Im więcej jednostek OSP otrzyma defibrylatory, tym większej liczbie osób z nagłym zatrzymaniem krążenia będziemy mogli pomóc. Dlatego też chcemy, by wygrany sprzęt trafił do ochotników jak najszybciej.”

mówi Sławomir Borowski, dyrektor ZOSP RP

EKOzwroty… z pomocą

Zdobywanie punktów potrzebnych do otrzymania sprzętu medycznego opiera się o usługę EKOzwrotów InPost. Wystarczy przy nadawaniu przesyłki podać kod przypisany do odpowiedniej jednostki OSP. Te znajdują się na stronie programu pomagam.top. Każdy kilogram oddany z wykorzystaniem usługi InPost, to jeden punkt dla ochotników.

Mieszkańcy mogą albo przekazywać niepotrzebne już, ale nadal sprawne przedmioty strażakom lub samodzielnie umieszczać je w urządzeniu Paczkomat. Bezpłatnie przekazać można m.in. książki, tekstylia, artykuły dziecięce, elektronikę czy obuwie.

„EKOzwroty to doskonały przykład działań w ramach gospodarki obiegu zamkniętego. Przeczytane książki, nieużywane od lat ubrania czy niepotrzebne sprzęty elektroniczne zyskują drugie życie. Tym samym pomagamy ograniczać wydobycie surowców naturalnych i wykorzystanie energii potrzebnej do wytworzenia nowych produktów”

– podkreśla Sebastian Anioł, Dyrektor Działu Innowacji Logistycznej InPost

Wszystkie przedmioty przesłane poprzez usługę EKOzwroty trafiają do partnera technicznego programu i sponsora nagród – firmy Gecon. Tam są segregowane i przygotowywane do ponownego użycia.

„Poprzez projekt „Ekozwroty na straży serca” wydłużamy cykl życia produktów i dbamy o racjonalne gospodarowanie zasobami. Dzięki temu idealnie wpisujemy się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym. Przy okazji poprawiamy także bezpieczeństwo lokalnych społeczności i zwiększamy zaangażowanie mieszkańców w troskę o czystość naszej planety”

– mówi Monika Tabor, Członek Zarządu firmy Gecon

Część przesłanych poprzez usługę EKOzwroty przedmiotów przekazywana jest na cele charytatywne. Organizatorem akcji EKOzwroty – EKOdary jest Fundacja Odzyskaj Środowisko.

„W Fundacji Odzyskaj Środowisko wierzymy, że każdy, nawet najdrobniejszy gest ma znaczenie. Dlatego zachęcam wszystkich do zrobienia porządków i bezpłatnego nadania niepotrzebnych już przedmiotów w ramach usługi EKOzwroty. Działamy dla siebie, dla środowiska, ale także dla lokalnych jednostek OSP”

– dodaje Krzysztof Kieszkowski, prezes Fundacji Odzyskaj Środowisko

Bliżej człowieka

Celem projektu „EKOzwroty na straży serca” jest edukacja ekologiczna o gospodarce obiegu zamkniętego, ale także zwiększenie dostępności defibrylatorów AED w kraju. Urządzenia pozwalają przywrócić pracę serca u osób z nagłym zatrzymaniem krążenia. Takich przypadków jest w Polsce nawet 35 tysięcy rocznie. Sprzęt jest w pełni automatyczny – wystarczy postępować zgodnie z wydawanymi przez maszynę poleceniami.

„Dziennie z powodu nagłego zatrzymania krążenia umiera w naszym kraju nawet sto osób. Powszechny dostęp do defibrylatorów AED pozwoli zmienić te statystyki. Dzięki projektowi „EKOzwroty na straży serca” takie urządzenia mogą pojawić się w wielu małych miejscowościach i wsiach sprawiając, że mieszkańcy będą czuli się bezpieczniej.”

– mówi Marcin Fleischer, koordynator krajowy systemu “Pierwszy Ratownik”

Już wiadomo, że poza strażakami z Głuszycy Górnej defibrylator otrzyma także jednostka OSP z Sulisławic. Ochotnicy uzyskali już ponad 10 tysięcy punktów. Tam przekazanie odbędzie się 1 września. W kolejce po sprzęt ratujący życie stoją również druhny i druhowie z OSP w Bajdach. Do wygranej brakuje im zaledwie pięciuset punktów.

„Ekozwroty na straży serca” to wspólny projekt Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Fundacji Odzyskaj Środowisko oraz firm InPost, Gecon i LeanMedic. Projekt potrwa do końca sierpnia. Szczegóły oraz regulamin programu dostępne są na stronie: www.pomagam.top