Studenci zbudowali łaziki marsjańskie z elektrośmieci
Obudowa z komputera stacjonarnego, rama drukarki jako wzmocnienie; ramiona z hulajnogi elektrycznej, chwytak z drukarki. Sonda kosmiczna, która zwyciężyła w konkursie Zbuduj łazka z recyklingu, została zbudowana w 90 % z materiałów pochodzących z recyklingu. Przyszłość kosmicznych podbojów będzie uwzględniać filozofię reuse.
Niebieskie słońce na horyzoncie
Sondy marsjańskie wysyłano w Kosmos od lat 70., a ich główne zadanie pozostaje wciąż takie samo: zbieranie informacji o Czerwonej Planecie. Historia podboju Marsa rozpoczęła się w 1960 r. kiedy wystrzelono w kosmos sondę Mars 1M. W przeciągu kilku dekad, na czwartej planecie od Słońca wylądowało aż 39 urządzeń z różnych zakątków świata, ale tylko 16 z nich odniosło sukces. Jednym z ostatnich przełomów jest pierwszy w historii lot nad powierzchnią planety wykonany przez helikopter Ingenuity w kwietniu 2021 r. Wszystkie łaziki marsjańskie mierzą się z trudnymi warunkami atmosferycznymi: burze piaskowe, wahania temperatur (od -133 °C podczas zimy, do +27 °C w ciepłe dni), jak i terenowymi w postaci licznych kraterów. Niepozorne i niewielkie pojazdy kosmiczne muszą nie tylko przetrwać, ale także wykonywać liczne zadania, by potem „podziwiać” zachodzące Słońce w kolorze niebieskim.
Recykling na Srebrnym Globie
Wykorzystanie surowców wtórnych jest podyktowane zarówno troską o środowisko naturalne, ale równie istotne są aspekty ekonomiczne.
„To, że studenci potrafią zrobić łaziki ze śmieci jest zupełnie niewiarygodne” – mówił Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, profesor Grzegorz Wrochna podczas finału konkursu. „Kiedy polecimy na Księżyc czy na Marsa, dostępne dla nas surowce będą bezcenne. Jeżeli coś tam przywieziemy lub wydobędziemy na miejscu, nie będziemy mogli pozwolić sobie na to, by to użyć i wyrzucić. Wszystko to będziemy musieli wykorzystać od nowa na różne sposoby. To, co ci młodzi ludzie robią, to są działania prekursorskie, które będziemy musieli robić na Księżycu i na Marsie” – dodał Wrochna.
Triumf w wydaniu eko
W konkursie wzięło udział siedem pojazdów marsjańskich zbudowanych z elektrycznych śmieci pozyskanych z profesjonalnych zakładów przetwarzania MB Recycling oraz Maya Victory. Ich zdolności motoryczne oraz funkcjonalności zostały sprawdzone na Polu Marsjańskim, w warunkach przypominających te panujące na Czerwonej Planecie.
„Okazało się, że łaziki z recyklingu świetnie radzą sobie z nierównościami, kraterami, uskokami oraz dużym zapyleniem panującym na MarsYardzie. Jestem przekonana, że w niedalekiej przyszłości pojazdy marsjańskie z elektrycznych śmieci będą walczyć z najlepszymi łazikami w ramach European Rover Challange, ale myślę, że czeka nas również rewolucja w projektowaniu i tworzeniu pojazdów eksplorujących Kosmos. Może już wkrótce w misji badawczej czy przelotowej weźmie udział sonda o nazwie Recycle?” – mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
Konkurs Zbuduj łazika z recyklingu został zorganizowany wspólnie przez Fundację Odzyskaj Środowisko, RLG RELECTRA Polska Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A, MB Recycling oraz Politechnikę Świętokrzyską w ramach projektu edukacyjnego Elektryczne Śmieci.
Szczegóły konkursu znajdują się na stronie Fundacji Odzyskaj Środowisko: https://odzyskajsrodowisko.pl/.