Tajemnicze elektroodpady – poznajemy najdziwniejsze urządzenia na prąd lub na baterie.

Tajemnicze elektroodpady – poznajemy najdziwniejsze urządzenia na prąd lub na baterie.

Ułatwiają nam funkcjonowanie i sprawiają, że łatwiej się odnaleźć w codziennej gonitwie. Nie mamy problemu z zaproszeniem ich do naszego świata, z większym trudem przychodzą pożegnania. Zwłaszcza w przypadku nietypowych gadżetów, których właściwa utylizacja wcale nie jest oczywista.

Segregując odpady, często stoimy przed dylematem jak je zakwalifikować. Buty z wbudowanym odkurzaczem, grająca książeczka, koszulki z diodami LED czy jednorazowe e-papierosy – to sprzęty, o których często nawet nie wiemy, że są zaliczane do elektrośmieci. A wystarczy robiąc zakupy, zwrócić uwagę na oznaczenia produktów, np. na symbol przekreślonego kontenera. To dowód na to, że dany produkt należy wyrzucić do specjalnego pojemnika lub oddać do odpowiedniego punktu zbiórki.

Wielu z nas nie do końca zdaje sobie sprawę, że np. zużyty pendrive czy bombki LED też są elektroodpadem. Podobnie problematyczne są słuchawki, ładowarki i kable, które zasilają sprzęt elektroniczny.

Tony drobnego sprzętu, które nie trafią do recyklingu to zmarnowany potencjał. Surowce zawarte w wyrzucanej “małej”elektronice warte są blisko 10 miliardów dolarów.

Nie ma to jak Japończycy…

Mistrzami w projektowaniu nowinek technologicznych są Japończycy. Kraj Kwitnącej Wiśni produkuje najczęściej wykorzystywane gadżety na świecie. Wśród nich np. balkonowy czujnik deszczu czy tester zapachu ciała.

Niesztampowe elektrodpady, które mogą być problematyczne we właściwej segregacji:

Maszyna usuwająca zapachy z butów. To urządzenie odświeża obuwie, dzięki użyciu rodników hydroksylowych. Wystarczy zostawić go w środku na noc a obudzisz się ze świeżo pachnącym obuwiem.

Mini pralka biurkowa na USB. Urządzenie skutecznie czyści małe przedmioty: biżuterię, breloczki na klucze, okulary. Wytarczą dwie minuty by pozostawione w niej przedmioty wróciły do idealnej czystości

Osobisty środek dezynfekujący. Waży zaledwie 75g i oczyszcza powietrze dookoła użytkownika. Zasilany przez baterię litowo-jonową może zapewnić około 8 godzin czystego powietrza.

Bloker dźwięków z toalety. Ten dziwny gadżet to nietypowy sposób, by ukryć dźwięki dochodzące z ubikacji. Odtwarza szum płynącej wody, nie ma więc potrzeby ciągłego spłukiwania.

Wiatrak do pałeczek. Nie sparzysz już sobie podniebienia przy każdym kęsie. Urządzenie zasilane przez USB chłodzi makaron podczas jedzenia.

Akcja segregacja — podsumowanie

To zaledwie krótka lista nietypowych wynalazków, które nie powinny trafić do śmietnika. Co z pozostałymi nowinkami, których utylizacja może być problematyczna?

Jeśli gadżet zawiera baterie, w ciemno traktuj go jako mały elektroodpad. To ułatwi recykling i ograniczy e-odpady trafiające na składowiska. Nie marnuj elektrycznych śmieci. Włącz myśłenie!

Artykuł powstał w ramach kampanii edukacyjnej prowadzonej przez Fundację Odzyskaj Środowisko i RLG Polska.


Źródła:
https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C98885%2Cniewidzialne-elektrosmieci.html
https://www.gridw.pl/pl/aktualnosci/miedzynarodowy-dzien-bez-elektrosmieci-publikacja-raportu-gfk-polonia
https://zenmarket.jp/pl/blog/post/12910/najdziwniejsze-gadzety-z-japonii