Uczniowie zbudują elektryczne lasy w szkle!

Uczniowie zbudują elektryczne lasy w szkle!

21 listopada w Zespole Szkół Handlowych przy ul. Śniadeckich 54/58 w Poznaniu uczniowie zamienią się w prawdziwych artystów nurtu trash art. Do dyspozycji będą mieli aluminiowe elementy po recyklingu lodówek zwane gwiezdnym pyłem, miedziane kable ze starych laptopów, a także tranzystory, rezystory i kondensatory. W szklanych mini ogrodach nie zabraknie naturalnych akcentów w postaci szyszek, kasztanów, żołędzi czy mchu chrobotka. Czy to może się udać? Oczywiście! Dla autorów najlepszych trzech prac czekają nagrody.

Recykling poza schematem

„Celem konkursu oraz warsztatów w nurcie sztuki jest popularyzowanie wiedzy o tym, jak ważna jest selektywna zbiórka elektrośmieci. Chcemy pokazać młodym poznaniakom, że ich codzienne wybory bezpośrednio wpływają na środowisko naturalne. Z drugiej strony, udział w konkursie pokaże uczestnikom jak wielki potencjał drzemie w materiałach pochodzących z recyklingu elektrycznych śmieci” – mówi Beata Krysiak, Referent ds. Funduszy Unijnych i edukacji ekologicznej. Zajęcia rozpoczną się mini wykładem na temat tego, czym są elektroodpady i co należy z nimi robić.

Elektrośmieci, czyli właściwie co?

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny brzmi poważnie i skomplikowanie. Upraszczając, elektryczny odpad to wszystko, co działało na prąd lub baterie. Zużyte pralki, lodówki, piekarniki, zmywarki, ale także czajniki elektryczne, tostery, suszarki, aparaty fotograficzne, elektronarzędzie, telefony komórkowe, karty SIM to wszystko elektroodpady, które z uwagi na substancje niebezpieczne w nich zawarte powinny trafiać wyłącznie do  Poznańskich Gratowisk, specjalnych pojemników z charakterystycznym czerwonym pasem na elektryczne odpady.

„W naszych domach i mieszkaniach wciąż zalega aż 20 milionów sztuk elektrycznych śmieci. Dzięki temu, że miasto Poznań dołączyło do ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci, mieszkańcy mogą bezpłatnie i bezproblemowo pozbyć się dużych elektrycznych odpadów. Wystarczy skorzystać z formularza online lub zadzwonić na infolinię 572 102 102. Sprzęt zostanie odebrany w ciągu 72 godzin” – tłumaczy Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Warsztaty w nurcie trash art realizowane są wspólnie przez  Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu sp. z o.o., Fundację Odzyskaj Środowisko, MB Recycling oraz organizację odzysku RLG Relectra Polska.

Informacje o konkursie, regulamin oraz wyniki konkursu pojawią się na stronie Zakładu Zagospodarowania Odpadów oraz Fundacji Odzyskaj Środowisko.