Zielona i bioróżnorodna Twierdza!

Zielona i bioróżnorodna Twierdza!

Zamość uczestnicząc w projekcie Elektryczne Śmieci korzysta z czerwonych pojemników na mały zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. W ramach projektu z Fundacją Odzyskaj Środowisko założona została również pasieka z recyklingu. W minionym roku mieszkańcy Zamościa wzięli udział w programie Polska Stolica Recyklingu, gdzie rywalizowali w zbiórce elektrycznych śmieci. Teraz przyszedł czas na zieloną nagrodę.  W środę, 26 kwietnia o godzinie 12.00 przy ul. Altanowej, wspólnie posadzimy 140 drzew.

Zielona perła renesansu

Zamość jako perła polskiego renesansu, jest również symbolem panowania człowieka nad przyrodą. Na szczęście architekci Odrodzenia wiedzieli, że człowiekowi do życia potrzebna jest równowaga i dlatego w Zamościu odnajdziemy parki i zielone zakątki. Jednak wraz z rozwojem miasta warto zadbać, aby każde kolejne pokolenie mieszkańców posadziło swój mały las. Tym razem w ramach Smart Edukacji Ekologicznej powadzonej przez Fundację Odzyskaj Środowisko 140 klonów jaworów wzbogaci przestrzeń miejską.

Jest to podziękowanie skierowane do mieszkańców za aktywna zbiórkę elektrycznych śmieci. Odpowiedzialne postępowanie z niebezpiecznymi odpadami pozwala na wzbogacenie przestrzeni miejskiej o zielony Elektryczny Las. Chcemy, aby ten obszar miasta stał się symbolem, że wspólne działania mają sens, a przede wszystkim wspierają miejską bioróżnorodność stwarzając azyl dla ptaków, owadów, a za kilka lat powstanie zielone miejsce i płuca dla mieszkańców.


Krzysztof Kieszkowski, Prezes Fundacji Odzyskaj Środowisko

 Moc drzew

Sadzonki drzew zostaną dostarczone do Zamościa z Nadleśnictwa Strzelce.

82df3bKlony to piękne drzewa, które dzięki rozbudowanym koronom potrafią skutecznie chronić przed zbyt wysoką temperaturą w miastach, a dodatkowo stanowią cenne siedlisko dla ptaków

nadleśniczy Krzysztof Gronek

Tereny zielone w miastach to dobre miejsce do spacerów, wypoczynku, a także poprawy jakości powietrza.

Dzięki edukacji „elektryczny las” będzie stanowił cenne uzupełnienie dla idei recyklingu i gospodarki obiegu zamkniętego. Postępując odpowiedzialnie z elektrycznymi śmieciami pozwalamy na pozyskanie z nich cennych surowców, oszczędzając w ten sposób energię i wodę niezbędną do ich pozyskania – zwłaszcza w kontekście metali ziem rzadkich.

Monika Nawrot, Fundacja Odzyskaj Środowisko

Ponadto działania takie jak sadzenie drzew, łąk kwietnych czy zakładanie pasiek edukacyjnych wspiera rozwój bioróżnorodności w przestrzeni miejskiej.

W samo południe

Szukając optymalnego miejsca do posadzenia 140 drzewek wybraliśmy teren przy ul. Altanowej znajdujący się przy Rodzinnym Ogrodzie Działkowym Złocień

Alicja Stachurska, Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urząd Miasta Zamość

Na zaproszenie Urzędu Miasta, Fundacji Odzyskaj Środowisko i Organizacji Odzysku AURAEKO w sadzeniu elektrycznego lasu w ramach Programu Polska Stolica Recyklingu wezmą udział dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 7 w Zamościu oraz uczniowie z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Zamościu.

Wszystkie osoby, które, chcą wziąć udział w akcji serdecznie zapraszamy na godzinę 12.00 – będzie można posadzić drzewo, zapytać przedstawicieli Fundacji co mają wspólnego pszczoła i pralka, a leśnicy pokażą piękno lasu, który powstanie także w Zamościu – dodaje Alicja Stachurska.

Partnerzy projektu: AURAEKO, projekt Elektryczne Śmieci, MB Recycling, Maya Victory, Nadleśnictwo Strzelce

Organizator: Fundacja Odzyskaj Środowisko