Miód z Pasieki w Sercu Opola wyniki analizy pyłkowej
W lipcu pięć charakterystycznych uli wykonanych z elementów z recyklingu elektroodpadów stanęło na dachu Centrum Usług Publicznych w ramach projektu edukacyjnego „Od pralki do ula”. Pszczoły krainki pod opieką zawodowego pszczelarza Michała Laska „śpiewająco” zdały egzamin na wyborny miejski miód. Czy „złoty nektar” jest zdrowy? Jakie pyłki w sobie zawiera? Czas poznać oficjalne wyniki badań.
Wielokwiatowy, a jakżeby inaczej!
Wszystkie miody miejskie to miody wielokwiatowe. Pszczoły korzystają z bogactwa roślin w parkach miejskich, ogródkach działkowych, przydomowych balkonach i tarasach.
By sprawdzić jak wygląda baza pożytkowa opolskich krainek, miód trafił do Państwowego Instytutu Badawczego, Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W Laboratorium Badania Jakości Produktów Pszczelich stwierdzono, że Miód z Pasieki w Sercu Opola zawiera 315 ziaren pyłku m.in. z wierzby, chabra bławatka, żywokostu, kasztanowca, lipy, śliwy, z największą przewaga kapustowatych (67,6%). Wyniki analizy pyłkowej potwierdzają, że jest to miód wielokwiatowy, dodatkowo doprószony pyłkiem z pierzgi oraz zawierający wziątki spadzi, dzięki czemu ma dodatkowe walory prozdrowotne.
Ule z bębnów, pszczele tańce i recykling
Miejska pasieka z recyklingu to element projektu edukacyjnego.
Projekt edukacyjny „Od pralki do ula” realizowany jest wspólnie przez Miasto Opole, Fundację Odzyskaj Środowisko, ERP Polska oraz Elektryczne Śmieci.
ZOBACZ TAKŻE
Pszczoły to kosmopolitki! Zdradzamy sekrety pszczół krainek z Pasieki w Sercu Opola