Eko-Logiczne dni Koszalina
27 maja w ramach corocznych dni Koszalina odbył się Eko-Piknik organizowany przez Fundację Odzyskaj Środowisko. Turniej szachowy, EkoMilionerzy, zajęcia trash-art, sadzenie łąki kwietnej, pszczele warsztaty, a do tego łazik marsjański z elektroodpadów – oto edukacja ekologiczna poza schematem.
Od pralki… do łąki kwietnej
Zazielenianie miast jest najlepszym sposobem na niwelowanie efektu miejskiej wyspy ciepła. Łąki kwietne zmniejszają temperaturę w mieście, jak i dostarczają pożytku dla pszczół. Ta myśl przyświecała uczestnikom warsztatów, polegających na sianiu i sadzeniu roślin miododajnych. Zabawa połączona z nauką ekologii miała międzypokoleniowy charakter: zaangażowały się w nią babcie z wnukami, a córkom w tworzeniu miododajnej łąki pomagali ojcowie. Z bębnów od suszarek elektrycznych stworzono 5 efektownych eko-kwietników, które zostaną umieszczone na terenie miasta.
Ul i elektryczne śmieci
Co ma wspólnego recykling z miejskimi pasiekami? Co łączy pszczoły i elektroodpady? Dlaczego prowadzimy szlak – akurat – czerwonych pasiek? Na te pytania przedstawiciele Fundacji Odzyskaj Środowisko odpowiadali w ramach przeprowadzanych warsztatów pszczelich. Chętni mieli okazję spróbować miodów z uli z recyklingu z innych polskich miast.
Trash art – nowa forma upcyclingu
Miedziane kable, szkło kineskopowe, radiatory, aluminium pochodzące z recyklingu lodówek czy kompozyt ze świetlówek zamieniły się w małe dzieła sztuki, które przyozdobią domy uczestników warsztatów. Wszystko w myśl idei zero-waste i upcyclingu. Okazuje się, że elementy pochodzące z recyklingu stanowią doskonały materiał do tworzenia kompozycji w postaci lasów w szkle, breloków czy nawet biżuterii.
Łazik nie z tej Ziemi
Elektryczne śmieci stanowią wartość nie tylko dla artystów tworzących nowoczesne formy sztuki, również inżynierowie znajdą w nich zastosowanie. Doskonałym przykładem jest łazik marsjański. Sprawny sprzęt skonstruowany przy użyciu odpadów pochodzących z recyklingu wskazuje, jaką wartość ma nowoczesne podejście do przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Sonda kosmiczna pokazała mieszkańcom Koszalina, że odpowiednio segregowane odpady mogą być prefabrykatem do stworzenia zaawansowanych projektów.
Czerwony pojemnik na elekTRONIE
W ramach projektu elektryczne śmieci na terenie Koszalina rozmieszczonych zostało 13 pojemników na elektryczne śmieci. Wszystkie z podjętych działań edukacyjnych miały na celu promowanie selektywnej zbiórki odpadów oraz prawidłowe obchodzenie się ze żutym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Najlepszym sposobem na ich zagospodarowanie jest właśnie czerwony pojemnik, którego spotkać można w całej Polsce. Kto wie, może jedna z ze zużytych klawiatur, która do niego trafi, stanie się częścią elektTRONU?
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Miasto Koszalin, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz organizację odzysku AURAEKO.