Jak smakuje miód z pralki? Miodobranie z uli z recyklingu.

Jak smakuje miód z pralki? Miodobranie z uli z recyklingu.

W środę, 21 czerwca, Burmistrz Iłży Przemysław Burek, w towarzystwie przedstawicieli Fundacji Odzyskaj Środowiska oraz najmłodszych mieszkańców, przeprowadzą uroczyste miodobranie. Uczestnicy będą mogli spróbować miejskiego miodu z uli z recyklingu. Będzie też pokaz pszczelich plastrów, ręcznego wirowania, a także warsztaty z tworzenia świec z wosku. Miodobranie rozpocznie się o godz. 11.00 przy Muzeum Regionalnym w Iłży.

Czerwony jak… ul

Ule, w których zasiedlono pszczele rodziny w Iłży zostały zbudowane z elementów pochodzących z recyklingu elektrycznych śmieci.  Pasieka św. Franciszka stanęła przy ul. Błazińskiej  dzięki współpracy Fundacji Odzyskaj Środowisko, Miasta Iłży oraz Organizacji odzysku AURAEKO w ramach projektu „Elektryczne Śmieci”.

„Nieprzypadkowo ule z recyklingu posiadają czerwone daszki. To nawiązanie do pojemników na elektryczne śmieci, do których mieszkańcy Iłży mogą oddawać małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Dzięki zaangażowaniu iłżan elektrośmieci trafiły do recyklingu, a z części odzyskanych materiałów powstały domy dla pszczół krainek. Dzisiejsze święto jest podziękowaniem mieszkańcom miasta za zaangażowanie na rzecz ochrony środowiska.”

Kinga Rodkiewicz, Fundacja Odzyskaj Środowisko

Edukacja ekologiczna na słodko

Miodobranie w Pasiece św. Franciszka to nie tylko świetna okazja do edukacji ekologicznej, ale i zdobycia praktycznych umiejętności pszczelarskich. Będzie można nauczyć się m.in. odsklepiania i wirowania miodu, obsługi miodarki, a także dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat budowy uli z recyklingu, życia pszczół i produkcji miodu. W programie są również warsztaty wykonywania ekologicznych świec z wosku.

„W trakcie miodobrania odbędzie się również degustacja miodu i produktów pszczelich np. pyłku pszczelego czy miodów kremowanych. Jako Fundacja Odzyskaj Środowisko chcemy pokazywać praktyczny wymiar recyklingu, ale także dzięki naszym warsztatom udowadniamy, że edukacja ekologiczna może być ciekawą przygodą”

Kinga Rodkiewicz, Fundacja Odzyskaj Środowisko

Start miodobrania 21 czerwca o  godz. 11:00.

ZOBACZ TAKŻE

Sprawdzili smak miodu z uli z bębnów od pralek

Romiód – badania miodu z miejskiej pasieki z recyklingu w Wałbrzychu

Na czerwonym szlaku