Laureaci EKO-Logicznego Turnieju Szachowego w Kielcach już znani

Laureaci EKO-Logicznego Turnieju Szachowego w Kielcach już znani

W sobotę, 13 maja na Placu Artystów w Kielcach świętowaliśmy pierwszą Kielecką Ekologiczną Sobotę z Szachami. Oprócz atrakcji łączących ekologię i sztukę, odbyły się rozgrywki EKO-Logicznego Turnieju Szachowego otwierające eliminacje regionalne.

Ekologia i sztuka

Podczas sobotniego wydarzenia organizatorzy w kreatywny sposób pokazali, że dbanie o środowisko naturalne ma wiele wspólnego ze sztuką.  Kielecką Ekologiczną Sobotę z Szachami poprzedziło odsłonięcie rzeźby Sławomira Micka inspirowanej królewską grą. Oprócz instalacji artystycznej na odwiedzających czekały inne atrakcje, między innymi ul z recyklingu elektrycznych śmieci, wystawa w nurcie sztuki trash art, warsztaty artystyczne czy też plenerowe szachy.

Jedną  z najważniejszych atrakcji były rozgrywki EKO-Logicznego Turnieju Szachowego zorganizowanego przez Fundację Odzyskaj Środowisko.

W ekologii, tak samo jak w szachach ważny jest każdy ruch oraz przewidywanie jego konsekwencji. Poprzez organizację turnieju chcemy upowszechnić efektywne działania ekologiczne w obszarze właściwego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.”

Krzysztof Kieszkowski, Fundacja Odzyskaj Środowisko

Od czerwonego pojemnika do… pionów z recyklingu

Szachy z recyklingu zaprojektowane i wykonane przez Natalię Murdzę, studentkę Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, zawierają w sobie miedziane druty, kable czy frakcje z recyklingu lodówek z zakładu przetwarzania MB Recycling. Piony to doskonały przykład tego, że sztuka w nurcie trash art może być użyteczna.  W Kielcach i 80 innych miastach w Polsce funkcjonują czerwone pojemniki na mały zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny i to one stanowią miejsce, gdzie mieszkańcy coraz chętniej pozbywają się starych telefonów, słuchawek, suszarek, które po procesach recyklingu stanowią budulec dla szachów.

Laureaci w poszczególnych kategoriach:

W sobotnich rozgrywkach szachowych wzięło udział 40 osób w czterech kategoriach wiekowych. Laureaci pierwszych miejsc będą reprezentować Kielce podczas ogólnopolskiego finału konkursu na koniec 2023 roku.

Poniżej lista zwycięzców w poszczególnych kategoriach w EkoLogicznym turnieju:

Do lat 8 (U8)

 1. Zofia Sokół
 2. Krystian Łazarewicz-Pudłowski
 3. Kamil Lodziński

Do lat 12 (U12)

 1. Filip Plicner
 2. Nataniel Dorowski
 3. Małgorzata Karyś

Do lat 18 (U18)

 1. Wiktor Domański
 2. Fiodor Sobczak
 3. Jan Mac

Grupa Open

 1. Wojciech Urban
 2. Adam Plicner
 3. Zbigniew Kobryń

EKO-Logiczny Turniej Szachowy w Kielcach odbył się pod honorowym patronatem Świętokrzyskiego Związku Szachowego.

Organizatorem wydarzenia był Polski Związek Artystów Plastyków Okręg Kielecki, przy współudziale Fundacji Odzyskaj Środowisko, Fundacji Dobry Ruch, Geonatury, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Muzeum Zabawek i Zabawy, Młodzieżowego Domu Kultury oraz Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach. Wydarzenie objęte zostało patronatem prezydenta Miasta Kielce. 

ZOBACZ TAKŻE

Kielecka Ekologiczna Sobota z Szachami!

Eko–Logiczny Turniej Szachowy w Starogardzie Gdańskim

Elektryczne Śmieci na szachownicy – wielki finał EkoLogicznego Turnieju Szachowego

Szach mat – znamy zwycięzców EkoLogicznego Finału Szachowego