Zbuduj łazika z recyklingu!

Zbuduj łazika z recyklingu!

Rusza trzecia edycja konkursu

Studenci Politechniki Świętokrzyskiej po raz kolejny staną przed wyzwaniem zbudowania pojazdu kosmicznego z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyklingu elektrycznych śmieci. Trzecia edycja konkursu „Zbuduj łazika z recyklingu”, którego główną nagrodą jest 10 tysięcy złotych, potrwa do 4 września. Uroczysty finał wydarzenia odbędzie się we wrześniu na polu marsjańskim.

Czerwona Planeta

Odległość między Ziemią i Marsem wynosi co najmniej 56 milionów kilometrów, ale nie okazała się ona  przeszkodą w eksploracji czwartej planety od Słońca. Dolina Ares, Krater Jezero, wielki kanion Valles Marineris czy najwyższy szczyt w Układzie Słonecznym Olympus Mons świadczą o tym, że topografie Marsa znamy całkiem dobrze. Wszystko to zasługa niewielkich pojazdów wyposażonych w spektrometry, magnetometry, specjalistyczne radary, kamery, analizatory cząstek, lasery, wiertła i aparaty fotograficzne. Historia podboju Marsa rozpoczęła się w 1960 r. kiedy wystrzelono w kosmos sondę Mars 1M. W przeciągu kilku dekad wylądowało tam aż 39 urządzeń z różnych zakątków świata, ale tylko 16 z nich odniosło sukces. Jednym z ostatnich przełomów jest pierwszy w historii lot nad powierzchnią planety wykonany przez helikopter Ingenuity w kwietniu 2021 r. Wyposażanie pojazdów w urządzenia, które zbiorą  jak największą ilość danych o Czerwonej Planecie to jedno z kluczowych wyzwań w studenckich zmaganiach.

Złoty medal

Komisja konkursowa będzie oceniać zgodność pracy z tematem konkursu, funkcjonalność pojazdów, nowatorskie rozwiązania w pojazdach, a także zadania jakie pełnią w sondach marsjańskich elementy z recyklingu. W pierwszym z trzech etapów zawodów, uczestnicy będą mieli za zadanie przedstawienie swoich zespołów oraz omówienie założeń koncepcyjnych projektu. W kolejnym etapie zaprezentują projekty łazików ze szczególnym uwzględnieniem materiałów pochodzących z recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Z kolei trzeci i ostatni etap polegać będzie na zbudowaniu pojazdu w oparciu o wcześniej zaprezentowany projekt.

„Zapraszam wszystkich studentów Politechniki Świętokrzyskiej do wzięcia udziału w tym kosmicznym konkursie. Tutaj liczy się pomysłowość, kreatywność i zaangażowanie, a tego naszym żakom z pewnością nie brakuje. Jestem przekonana, że tegoroczne prace zaskoczą nas swoją oryginalnością i niesztampowymi rozwiązaniami praktycznymi”

Barbara Łukawska, prodziekan ds. studenckich i dydaktyki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Świętokrzyskiej.

Czerwony Pojemnik

„Głównym celem konkursu „Zbuduj łazika z recyklingu” jest edukacja. Chcemy przypomnieć studentom, ale także mieszkańcom Kielc o potrzebie selektywnej zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Na terenie Politechniki, podobnie jak w pozostałych 34 lokalizacjach w Kielcach, mieszkańcy mają do dyspozycji czerwone pojemniki na małogabarytowe elektryczne śmieci. Mogą także korzystać z darmowych odbiorów dużego sprzętu. Dzięki temu, że elektroodpady trafią do profesjonalnego zakładu przetwarzania, studenci Politechniki  mają wyjątkową możliwość zbudowania kosmicznych pojazdów. To już nie są odpady, a surowce.”

Monika Wyciechowska z RLG.

Konkurs, organizowany wspólnie przez Fundację Odzyskaj Środowisko, RLG Relectra Polska, MB Recycling oraz Politechnikę Świętokrzyską, jest elementem projektu edukacyjnego  Elektryczne Śmieci.

ZOBACZ TAKŻE

Studenci zbudowali łaziki marsjańskie z elektrośmieci

Łaziki z recyklingu znów wylądują na Marsjardzie!

Łaziki z recyklingu – edukacja ekologiczna inaczej