Miodobranie z uli z recyklingu
Niespełna rok temu w Tychach stanęły trzy ule z recyklingu, a już możemy cieszyć się miodem od pszczół, które w nich zamieszkały. 13 lipca w Parku Łabędzim odbędzie się pierwsze miodobranie w niezwykłej pasiece. Będzie można nie tylko dowiedzieć się wielu ciekawostek o życiu pszczół i sztuce pszczelarskiej, ale też spróbować wyjątkowego miejskiego miodu.
Pełna moc ekologii
Choć samo zakładanie miejskich pasiek jest już działaniem na rzecz środowiska naturalnego okazuje się, że można podnieść je na jeszcze wyższy poziom. Udało się to dzięki współpracy Miasta Tychy, Fundacji Odzyskaj Środowisko i firmy MB Recykling w ramach projektu Elektryczne Śmieci. Ule z recyklingu w Parku Łabędzim, są zbudowane z wykorzystaniem części ze zużytych pralek automatycznych i innych elektrycznych śmieci oddanych do profesjonalnego recyklingu. Nie tylko pozwala to ograniczyć ilość składowanych elektrośmieci, ale także – dzięki pszczołom – przyczynia się do poprawy stanu miejskiego ekosystemu.
Pszczoły lubią recykling
Stawiając ule w Parku rok temu, Tychy stały się jednym z miast na szlaku pasiek z recyklingu. To przykład innowacyjnego podejścia do dbałości o środowisko naturalne i nieszablonowej edukacji ekologicznej. Ule z recyklingu mają czerwone dachy, których kolor nawiązuje do czerwonych pojemników na elektryczne śmieci stojących w mieście. Mieszkańcy mogą do nich wrzucać zużyte małe AGD, np. telefony, miksery, suszarki do włosów i inne niepotrzebne już urządzenia elektryczne. W ten sposób przyczyniają się do ochrony środowiska.
Miejski miód? Spróbujmy i my
Degustacja miodu to nie jedyna atrakcja czwartkowego miodobrania. Towarzyszyć mu będą warsztaty pszczelarskie, podczas których będzie można nauczyć się podstaw sztuki pszczelarskiej. Pod okiem doświadczonego pszczelarza Michała Laska, który opiekuje się pszczelimi rodzinami w ulach w Parku Łabędzim, będzie można samemu spróbować m.in odsklepiania i wirowania miodu oraz obsługi miodarki, a także dowiedzieć wielu ciekawostek o życiu tych pożytecznych zwierząt.
Początek miodobrania o 10:30.