Sprawdzili smak miodu z uli z bębnów od pralek

Sprawdzili smak miodu z uli z bębnów od pralek

Najlepszy jest miód kraśnicki! 31 maja o godz. 9.30 w Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku, przy alei Niepodległości 44,  Zastępca Burmistrza Miasta Piotr Janczarek wraz z przedstawicielami Fundacji Odzyskaj Środowisko oraz najmłodszymi kraśniczanami sprawdzili efekty pracy pszczół krainek. Wydarzeniu towarzyszyła degustacja miodu i produktów pszczelich oraz warsztaty z tworzenia świec z wosku pszczelego.

Dobry, pyszny, najlepszy!

Uczestnicy wydarzenia mieli wyjątkową okazję do samodzielnego odsklepiania miodu, a także ręcznego wirowania w miodarce. Każdy mógł także spróbować słodkiego nektaru prosto z plastra. Dzieci z Przedszkola nr 1 sprawdziły walory smakowe i zgodnie stwierdziły, że miejski miód od pszczół krainek jest „dobry, pyszny, najlepszy”. Dzisiejsze miodobranie to dowód na to, że pszczoły na dachu Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku czują się doskonale korzystając z bogatej bazy roślin w mieście.

„Miód miejski nie tylko świetnie smakuje, ale posiada cenne właściwości zdrowotne. Warto go zatem włączyć do codziennej diety idąc za przykładem Kubusia Puchatka.”

Kinga Rodkiewicz, Fundacja Odzyskaj Środowisko.

Łzy, podatki i recykling

Miodobraniu towarzyszyły warsztaty edukacyjne poświęcone zagadnieniom pszczół i dbałości o środowisko. Kraśniczanie usłyszeli o tym, że pszczoły od starożytności darzone były niezwykłym szacunkiem np. w antycznym Egipcie uważano je za łzy boga Ra, w antycznej Grecji wierzono, że Platon zawdzięcza swój intelekt pszczołom, które przesiadują na jego brodzie, z kolei Celtowie byli przekonani o niezwykłych właściwościach miodu, który według nich był gwarantem nieśmiertelności. Cennym produktem z ula jest także wosk, który w czasach pruskich był więcej wart niż złoto i to nim płacono podatki. A co z tym wszystkim wspólnego ma recykling? Trzy ule, w których mieszkają pszczoły krainki zostały wykonane ze zużytych bębnów od pralek.

„Dzięki temu, że segregujemy elektrośmieci i przekazujemy je do profesjonalnych zakładów przetwarzania Fundacja Odzyskaj Środowisko może tworzyć kolejne niezwykłe domy dla pszczół, a potem opowiadać o roli pszczół w przyrodzie i przypominać o prawidłowym postepowanie z elektroodpadami.”

Kinga Rodkiewicz, Fundacja Odzyskaj Środowisko.

Pasieka z recyklingu

Trzy charakterystyczne czerwone ule z elementów pochodzących z recyklingu elektrycznych śmieci stanęły w Kraśniku w ramach projektu Elektryczne Śmieci. Pasieką na dachu Centrum Kultury opiekuje się mistrz pszczelarski o wieloletnim doświadczeniu Krzysztof Żejma, który przekonuje do idei pasiek miejskich:

„Pszczoły w mieście czują się doskonale, z tego względu, że dużo jest pożytku na terenach miejskich i nie stosuje się oprysków pestycydów ani herbicydów. To jest dużym plusem. W planach miasta jest zlokalizowanie kamery na dachu tak, by mieszkańcy Kraśnika oraz wszyscy zainteresowani mogli obserwować codzienną pracę pszczół.”

Krzysztof Żejma, mistrz pszczelarski

Kraśnik znalazł się na szlaku pasiek z recyklingu obok takich miast jak: Zamość, Świdnik, Krosno, Wałbrzych, Częstochowa, Poznań, Katowice. Więcej o szlaku pasiek z recyklingu znajduje się na stronie Fundacji Odzyskaj Środowisko.

ZOBACZ TAKŻE

Ule z recyklingu i otwarcie miejskiej pasieki w Kraśniku

Na czerwonym szlaku