Pszczeli taniec, niebieski miód i ul z bębnów od pralki

Pszczeli taniec, niebieski miód i ul z bębnów od pralki

Światowy Dzień Pszczół na Poznańskim Gratowisku

22 maja w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu sp. z o.o. przy ulicy Wrzesińskiej 12 na pasiece z recyklingu elektrycznych odpadów, odbędą się wyjątkowe warsztaty. Uczestnicy zobaczą ule z bębnów od pralek, posłuchają pszczelego języka, zatańczą taniec zwiadowczyń i poznają smak miejskiego miodu. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10.30 na ul. Wrzesińskiej 12 na terenie Gratowiska Poznań Wschód.

Od pralki do ula – edukacja ekologiczna

W nawiązaniu do Światowego Dnia Pszczół na poznańskim Gratowisku nie zabraknie atrakcji.

„Wspólnym mianownikiem wszystkich zaplanowanych działań jest troska o środowisko naturalne. Na przykładzie uli z recyklingu elektrycznych odpadów pokażemy, że odpady mogą stać się cennym surowcem. W trakcie warsztatów uczestnicy dowiedzą się czym jest biomimetyka, dlaczego pszczoły tańczą ósemki oraz spróbują smerfowego miodu.Opowiemy również o recyklingu elektrośmieci i o tym, że każdego dnia warto dbać o środowisko naturalne, również poprzez odpowiedzialne postępowanie z elektroodpadami.”

Michalina Magdziarz, Zakład Zagospodarowania Odpadów

Szczoteczki, języczek i …  praca warta miliardy

Pszczoły pojawiły się na Ziemi ok. 100 milionów lat temu, a więc żyły już w epoce dinozaurów.  Żółto-czarne owady towarzyszyły także człowiekowi. Pierwsze malowidło przedstawiające miodobranie to obraz naskalny sprzed 10 tysięcy lat znajdujący się w Jaskini Pajęczej we Francji. Przez wieki pszczoły otaczał nimb boskości i pracowitości. W starożytnym Egipcie faraon nosił tytuł „króla pszczół”, a w antycznej Grecji Zeus karmiony był mlekiem i miodem. Dziś, pszczoły cenione są przede wszystkim jako owady zapylające.

„W ramach ciekawostki warto podkreślić, że pszczoły posiadają sześć odnóży, na każdej z nich znajdują się specjalne szczoteczki do zbierania pyłku. Mało osób zdaje sobie sprawę, że te owady posiadają także języczek z trąbką do pobierania nektaru z kwiatów. Każda pszczoła zapyla dziennie około 1000 kwiatów, co jest olbrzymim wysiłkiem. Naukowcy wyliczyli, że praca pszczół w Stanach Zjednoczonych jest warta 15 miliardów dolarów rocznie, a w Unii Europejskiej około 16 miliardów euro.”

Kinga Rodkiewicz, Fundacja Odzyskaj Środowisko

Światowy Dzień Pszczół na pasiece z recyklingu odbędzie się 22 maja o godz. 10.30. Organizatorem jest Zakład Zagospodarowania Odpadów, Fundacja Odzyskaj Środowisko oraz  RLG Polska.

ZOBACZ TAKŻE

Poznań zbiera elektryczne śmieci i pomaga WOŚP

Poznań z szansą na tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu

Ekologiczne ozdoby świąteczne? Poznaniacy już je mają!