Poznań zbiera Elektryczne Śmieci i wspiera WOŚP
Ponad sto pojemników na elektroodpady stanie wkrótce w Poznaniu. Obecnie 60 z nich można już zobaczyć na ulicach miasta. Do środka można wrzucić nawet zepsute komputery czy zepsute elektronarzędzia. Dzięki temu łatwiej będzie pozbyć się starego sprzętu RTV i AGD, a przy tym wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
Postawienie pojemników na drobny sprzęt RTV i AGD oraz na baterie to efekt umowy o współpracy, jaką Poznań podpisał z firmą MB Recycling i Fundacją Odzyskaj Środowisko. Kontenery zostały wizualnie dostosowane do przestrzeni Miasta. Charakterystyczne pojemniki stopniowo pojawiają się na poznańskich osiedlach. Jest ich już 60, a docelowo stanie ich ponad 100. Podpisana umowa stanowi element ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci, którego partnerem jest RLG Relectra Polska.
Ten system ma ułatwić mieszkańcom pozbywanie się mniejszych odpadów elektrycznych i elektronicznych – mówi Katarzyna Kruszka-Pytlik, dyrektorka Wydziału Gospodarki Komunalnej.
Do pojemników można wrzucić w zasadzie każdy sprzęt, który był zasilany prądem elektrycznym lub bateriami, a którego rozmiar nie przekracza 50 na 40 na 20 cm – tylko taki zmieści się we wlocie. Mogą to być stare telefony komórkowe, komputery, laptopy, drukarki, miksery, czajniki, zabawki na baterie, a nawet akumulatory samochodowe. Oczywiście, mieszkańcy nie ponoszą za to dodatkowych opłat.
Pojemniki są przystosowane do przechowywania w nich elektroodpadów. Bezpieczny dla środowiska jest również sposób ich odbioru. Można więc mieć pewność, że tak pozostawione urządzenia, akumulatory lub baterie nie zatrują środowiska i naszego najbliższego otoczenia. Każdy ze sprzętów, które trafią do pojemników, zostanie poddany profesjonalnemu recyklingowi.
Pojemniki są przystosowane do przechowywania w nich elektroodpadów. Bezpieczny dla środowiska jest również sposób ich odbioru. Można więc mieć pewność, że tak pozostawione urządzenia, akumulatory lub baterie nie zatrują środowiska i naszego najbliższego otoczenia. Każdy ze sprzętów, które trafią do pojemników, zostanie poddany profesjonalnemu recyklingowi.
Firma MB Recycling i Fundacja Odzyskaj Środowisko oferują także bezpłatny odbiór tzw. dużych elektroodpadów, czyli lodówek, pralek, zmywarek – wymienia Robert Magolon, przedstawiciel MB Recycling
Niedziałające urządzenia mogą być odebrane w ciągu 72 godzin. Wystarczy zgłosić taką potrzebę przez formularz online na stronie elektrycznesmieci.pl lub poprzez infolinię: 572 102 102.
Elektryczne Śmieci edukują i pomogą Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy
Miasto Poznań wspólnie z Zakładem Zagospodarowania Odpadów, Palmiarnią Poznańską, Fundacją Odzyskaj Środowisko, RLG Relectra Polska i firmą MB Recycling proponują zbiórkę elektroodpadów nie tylko w pojemnikach, ale także w poznańskich szkołach i przedszkolach oraz w sztabie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie będzie odbywał się miejski finał WOŚP.
W ramach projektu “Elektryczne Śmieci” wszystkie elektroodpady oddane do 60 pojemników, ale także te zebrane podczas zbiórek przeprowadzonych we wskazanych placówkach oświatowych i urzędach oraz oddane z wykorzystaniem bezpłatnych odbiorów domowych dużego sprzętu na stronie elektrycznesmieci.pl lub z wykorzystaniem infolinii 572 102 102 do końca lutego 2023, będą stanowiły realne wsparcie dla WOŚP – wyjaśnia Krzysztof Kieszkowski, prezes Fundacji Odzyskaj Środowisko. Przekazane odpady zostaną zważone i przeliczone na złotówki – każda tona to 500 zł na rzecz walki z sepsą. W pawilonie Poznań Congress Center stanie jeden z pojemników na elektroodpady.
W ten sposób każdy, kto wrzuci do pojemników zużyty sprzęt elektryczny lub elektroniczny, dołoży własną cegiełkę wspierającą WOŚP. Ogólnomiejska zbiórka potrwa do końca lutego.
Ważnym elementem projektu jest edukacja ekologiczna. W tym obszarze RLG Relectra Polska Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego realizuje działania we współpracy z Fundacją Odzyskaj Środowisko.
Rozwiązania, które proponujemy mówi Andrzej Grzymała wiceprezes RLG – mają na celu w praktyczny sposób pomóc w kreowaniu pozytywnych postaw proekologicznych. Dzisiejsza aktywność nie tylko pomoże środowisku, ale możemy również realnie wesprzeć szlachetną inicjatywę Jurka Owsiaka – wystarczy że pozbędziemy się z naszych domów elektrycznych śmieci – skorzystajmy z tej okazji i czyńmy dobro.
ZOBACZ TAKŻE
Konkurs na mikroinstalację OZE rozstrzygnięty!